Zuzana Žirková je novou trénerkou basketbalistiek Slávie Banská Bystrica

ŠPORT
3 /

Vedenie ženského basketbalového extraligového klubu Slávia Banská Bystrica sa dohodlo na novom kontrakte s trénerkou Zuzanou Žirkovou. A to do konca  budúcej sezóny 2023/2024 s ďalšou opciou. Ide pritom o úspešnú bývalú slovenskú reprezentantku, ktorá bola osemkrát najúspešnejšou basketbalistkou v našej krajine a trikrát sa tešila z triumfu v Eurolige.

Zuzana Žirková viedla v novej roli trénerky banskobystrickú Sláviu na stredajšom tréningu v hale na Štiavničkách. Táto 42 ročná lodivodka okúsila aj zámorskú WNBA. V lete zaskočila za Ivanu Jalčovú na pozícii trénerky reprezentantiek do 18 rokov, s ktorými sa jej podaril husársky kúsok. Na majstrovstvách Európy B-divízie totiž skončili na vynikajúcom štvrtom mieste. Teraz chce svoje skúsenosti a znalosti pretaviť s našimi extraligovými ´pumami´.

„Sledujem slovenskú ženskú extraligu, čo je logické, ak sa chcete posunúť niekam vyššie a neostať niekde nižšie. Myslím si, že prehľad o banskobystrickom basketbale mám a viem, akým smerom by som sa chcela uberať. Vedenie klubu tu má veľké ambície, ale ja som sem určite neprišla, aby sme za tri dni zmenili všetko. Je to postupná práca. Sú tu aj mladé hráčky, ktoré treba posúvať ďalej. Bude to dlhšia práca, ktorá sa odrazí až budúci rok, ale ja nepovolím zo svojich nárokov,“

– povedala po stredajšom tréningu Zuzana Žirková, ktorá je známa i tým, že je priama a impulzívna, zároveň však maximalistka. Aj napriek tomu, že mala ponuky zo zahraničia, rozhodla sa zostať na Slovensku, aby čosi vrátila spoločnosti. K rozhodnutiu reflektovať na ponuku banskobystrickej Slávie dodala:

„Keď si mi ozvali z Banskej Bystrice a dali mi ponuku, tak som rozmýšľala hlavne nad tým , ako to celé skombinovať, pretože mám rodinu v Košiciach a tam i svoje zázemie. Musela som sa týmto zaoberať. Keďže som však maximalistka a chcela som využiť túto výzvu, ktorú som dostala, tak som teraz tu v Banskej Bystrici.“

Žirková už viedla v pozícii hlavnej trénerky dve sezóny Young Angels Košice a pod jej vedením vybojovali hráčky z východu republiky v extralige bronzové medaily. Potom pôsobila pri mužskom basketbale v pozícii asistentky trénera v BKM Lučenec. V prvých dňoch sa chce zamerať na základné nastavenie banskobystrického tímu, najmä čo sa týka energie.

Autor: (job), Foto: fb Slávia BB + ilustračné internet