Univerzitné ´sovičky´ majú po sezóne, obhájili siedme miesto + HLASY

1 /

V druhom zápase tretieho kola play-off basketbalovej Niké extraligy žien o konečné umiestnenie BK ŠK UMB Banská Bystrica vyhral na palubovke ŠKBD Spišská Nová Ves a obhájil tak predposlednú siedmu priečku zo základnej časti i nadstavby tejto súťaže. V prvom dueli naše ´sovičky´ zvíťazili doma iba o šesť bodov, na Spiši to už bolo jednoznačnejšia výhra o 16 bodov.

Univerzitné basketbalistky začali duel dobre. Zlepšili streľbu spoza veľkého oblúka a dali hneď na úvod tri trojky v rade. Vďaka tomu viedli (0:3, 2:67:9) a súper sa iba doťahoval. Väčší náskok si hráčky spod Urpína vybudovali na rozhraní ôsmej a deviatej minúty (11:19), no Spišiačky v druhej štvrtine zabrali a vyrovnali na 19:19. Až po takmer štvorminútovej streleckej odmlke sa presadila Števulová trojkou a naštartovala svoj tím. Pridali sa k nej ostatné spoluhráčky, presadili sa i pivotky, takže na polčas išli spokojnejšie ´sovičky´ za stavu 26:36.

Aj tretiu štvrtinu vyhral univerzitný tím, no iba o dva body. Duel bol v tejto fáze veľmi vyrovnaný, domáce sa snažili zmazať desaťbodové manko, no to sa im príliš sprvu nedarilo. Opäť ich dala na kolená najmä trojka Števulovej. V 26. minúte však zaznamenala trojku aj Spišiačka Hrušovská a znížila na 36:44. Následne sa žiadna basketbalistka z oboch tímov tri minúty netrafila do koša, zmenila to až z trestných hodov hosťujúca Adriana Moravčíková a po nej 48 sekúnd pred prestávkou Števulová z hry – bolo 36:48.

V štvrtej štvrtine dovolili Bystričanky súperovi zaknihovať iba sedem bodov. Od 33-tej minúty to už bola jednoznačnejšia záležitosť družstva UMB. Súpera držalo na dištanc, ten sa nedokázal presadiť takmer päť minút a náš náskok narástol na rozdiel štrnástich bodov. Bodovo potiahli univerzitný tím najmä ´expumy´ Števulová Piperkovou a na doskokoch dominovala kapitánka Turčanová. Spišiačky však boli lepšie na útočnom doskoku, nám patril obranný a opäť sme sa trápili s prílišným množstvom stratených lôpt.

ŠKBD Spišská Nová Ves – BK ŠK UMB Banská Bystrica 43:59 (13:19, 26:36, 36:48)

Štvrtiny: 13:19, 13:17, 10:12, 7:11. TH: 19/13 – 10/6, Fauly: 16 – 23, Trojky: 4 – 7, Rozhodovali: Bartoš, Sirocký, Čurilla. Bez divákov.

ŠKBD: Hrušovská 11 (3), Jarošová 6, Cvoligová 3, Dovalová a Lysová po 2 (Kačírová 8 (1), Puzderová 5, Ivančová, Matúšová a Pokrievková po 2, Bučková 0, Kostelníková 0)

UMB: Števulová 16 (2), Piperková 10 (3), Turčanová 8 + 12 doskokov, Paulechová 2, Dobrotová 0 (Adriana Moravčíková 8, Šunová 8 (2), Vyšná 4, Kovalenková 3, Mrváňová 0, D. Žilinská 0)

Andrea Izáková, trénerka UMB: Nebudem ani hodnotiť dnešný výkon, ani bilancovať sezónu, teraz sa spoločne tešíme z výhry a udržania celosezónnej priečky. Gratulujem dievčatám, zabrali sme opäť ako kolektív, za jeden tím, za Sovičky.“

Petra Števulová, najviac bodov za UMB: „Cestovali sme na zápas do Spišskej Novej Vsi dobre naladené a chceli sme si tento duel užiť a zvíťaziť. Napriek tomu, že súper nám nič nedaroval, ukázali sme tímového ducha, podporili jedna druhú a to bol náš kľúč k výhre. Som veľmi rada, že sme vyhrali a tým sme si vybojovali siedme miesto.“

Katarína Piperková, druhá najviac bodujúca hráčka UMB, najviac trojok: „Som veľmi šťastná, že sa nám podaril tento zápas dotiahnuť do víťazného konca. Podľa očakávaní bol vyrovnaný a bojovalo sa o každú loptu. Je veľmi pozitívne, že počas celého stretnutia sme hrali kolektívne, disciplinovane a stále sme verili, že súpera dokážeme poraziť. Celá sezóna bola zvláštna, najmä kvôli tejto Covid situácii. Je dôležité, že sme to zvládli a mohli sme hrať basketbal. Uvidíme, čo nám prinesie ďalšia sezóna a už teraz sa na ňu tešíme.“

Gabriela Turčanová, kapitánka UMB, najviac doskokov: „V dnešnom zápase bolo potrebné, aby sme ostali v psychickej pohode. Od začiatku bolo nasadené rýchle tempo hry a súper nám nič nedaroval. Som rada, že sme vydržali tlak súpera a bojovnosťou a tímovým duchom sme nakoniec vyhrali. Som hrdá na všetky svoje spoluhráčky, pretože v zápase, rovnako ako v celej sezóne, išli na maximum. A chcem sa poďakovať naším trénerkám, ktoré to s nami nevzdali, pretože nie vždy to bolo s nami ľahké.“

Autor: (bl), Foto: fb ŠKBD SNV