Bystrické basketbalistky skončili v extralige na skvelom piatom mieste + HLASY

2 /

Tak napokon sa to podarilo! Banskobystrické basketbalistky od čias Slávie UMB spred desiatich rokov zaknihovali ďalší výrazný úspech. V ženskej extralige skončili na skvelom piatom mieste, keď v stredu vyhrali rozhodujúci duel v Poprade o sedemnásť bodov.

Naše ´pumy´ v sérii play-off o piate miesto v priamych súbojoch s Popradom zaváhali iba na domácej palubovke. Dve stretnutia u súpera vyhrali a keďže sa hralo na dve víťazstvá, dokázali si vybojovať celkové piate miesto.

Stredajší duel pod Tatrami sa sprvu nevyvíjal priaznivo. Domáce družstvo išlo do vedenia 5:0 a 7:2, my sme iba sťahovali náskok súpera. Ten však v určitej fáze prvej štvrtiny viedol dokonca o desať bodov. Napokon toto dejstvo skončilo 18:12. Druhá desaťminútovka bola vyrovnanejšia. Po košoch Filičkovej síce Poprad vyhrával 25:14 a neskôr dokonca zásluhou Hadačovej31:19, no chytili sme sa trojkou Striešovej a rozdiel bol razom iba päťbodový. Na prestávku sa išlo napokon za stavu 34:28.

Tretia štvrtina sa začala dobre. Po presných zásahoch Jelenčíkovej to bolo už iba 34:31 a po dvojke Striešovej 36:33. Domáce však vedeli dávať koše spoza veľkého oblúka i priamo pod košom, presadili sa aj z trestných hodov, takže to nevyzeralo s nami ružovo. Dvanásť minút pred koncom bolo 53:44! Akoby si však v tej chvíli povedali naše dievčatá, že nemajú čo stratiť a dali už do toho úplne všetko. Vypli hlavy a produkovali basketbal, ktorý majú natrénovaný. Záver tohto dejstva po košoch Jassovej, Števulovej, Jelenčíkovej a Piperkovej vyšiel v náš prospech, takže do štvrtej štvrtiny sa išlo po skvelej trojke bystrickej kapitánky Števulovej v poslednej sekunde za vyrovnaného stavu 55:55.

Domáce boli poriadne podlomené poslednými dvoma minútami tretej štvrtiny. Nevedeli sa chytiť v štvrtej časti, psychicky boli dole a Bystričanky zase hore. Pumy pozorne bránili, presne mierili a basketbal im chutil. Hoci ešte v 34. minúte bolo po Hadačovej zásahoch 60:57, tak následne už Poprad nezaknihoval ani jeden kôš a naopak padalo to tam výhradne naším hráčkam. Tie otočili výsledok Jelenčíkovou a Striešovou, následne nasadili účinnú taktiku a súper sa rozsypal. V posledných štyroch minútach sa presadzovali Jassová s Matejčíkovou a vďaka nim sme razom viedli o pätnásť bodov! Po trestných hodoch Jelenčíkovej sme sa tak mohli tešiť z vynikajúceho piateho miesta v extralige

Fakty o zápase:

BAM Poprad – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 60:77 (18:12, 34:28, 55:55) – konečný stav série 1:2

Štvrtiny: 18:12, 16:16, 21:27, 5:22. TH:11/10 – 17/10. Fauly: 21 – 15. Trojky: 4 – 7. Rozhodovali: Karniš, Kovalčík a Perečinský.

Najviac bodov Poprad: Hadačová 16, Petríková 14 (3 trojky), Kudličková 11

ŠKP 08: Matejčíková 11 /1/, Striešová 21 /5/, Jassová 11 (10 doskokov), Verlíková 4, Jelenčíková 13 (Pavlendová 5, van Dalen 1, Števulová 9 /1/, Piperková 2)

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner nášho ŠKP 08: „Začal by som od toho prvého zápasu tejto série, v ktorom sme mali komfortný náskok, ale záver sme nezvládli a dali sme tak Popradu sebavedomie. Od neho sa odvíjal druhý zápas doma, kde sme my zlyhali v sebavedomí,  koncentrácii a pridala sa k tomu veľmi zlá úspešnosť streľby, pretože počet pokusov bol výborný a doskokov tiež veľa. Tento posledný duel nezačal najlepšie, pokračovali sme v nevýraznom výkone z druhého zápasu. Tri štvrtiny sme znovu zlyhávali v malom sebavedomí, akoby niečo bolo v hlavách hráčok, v ich psychike. Zbytočne boli nervózne. Až v druhej polovici tretej štvrtiny sa to po mojom oddychovom čase otočilo. Naraz začali hrať moje zverenkyne iba to, čo máme natrénované. Prišla ľahkosť, dobrá obrana a pridala sa k tomu aj úspešnosť streľby. Získali sme stratené sebavedomie a od určitého momentu sme vyhrali pasáž zápasu až 31:5! Vybojované piate miesto je najlepším výsledkom ženského basketbalu od čias Slávie UMB spred takmer desiatich rokov. Sezóna bola turbulentná. Začali sme prípravu iba s piatimi hráčkami, niektoré sa zapojili do družstva až v novembri, prišla Todorovičová, v decembri Striešová, v januári odišla Todorovičová a prišla Jassová. Ťažko sa pracuje, ak nie je konsolidované družstvo počas roka. Som rád, že to takto napokon dopadlo. Ukázala sa sila kolektívu, ktorú sme potvrdili práve v tomto rozhodujúcom stretnutí o piate miesto. Pričinilo sa o to všetkých deväť hráčok. Každá jedna splnila svoju funkciu, čo je z hľadiska perspektívy družstva iba dobré. Závisí už iba od manažmentu či udržíme tento káder a pôjdeme nahor.“

Lucia Striešová, najproduktívnejšia naša hráčka: „Do zápasu sme šli s odhodlaním zabojovať o výhru. Prvý polčas sme sa veľmi trápili v obrane a nevedeli sme sa dostať na spoločnú vlnu. Striedali sme svetlé chvíľky so slabšími a vždy, keď sme sa začali súperovi približovať, zmrazil nás rýchlymi košmi po sebe. Veľmi dôležitý bol koniec tretej štvrtiny, kde sa nám strelecky zadarilo a vyrovnali sme. Do poslednej štvrtiny sa tak išlo za nerozhodného stavu. Tá nám potom vyšla excelentne, či už v obrane, alebo v útoku a šnúrou 20:0 sme si vybojovali cenné 5. miesto. Chcela by som poďakovať babám a vedeniu za super sezónu a tiež všetkým fanúšikom, ktorí nás počas nej podporovali.“

Petra Števulová, kapitánka nášho družstva: „Posledný zápas sezóny sa javil spočiatku dosť nervózne z našej strany. Nefungovala nám obrana, nedali sme ľahké strely. Dostali sme dve technické chyby, ktoré akoby nás zázrakom nakopli. Povedali sme si všetko alebo nič a nakoniec sme dali do toho maximum, makali tak ako už dávno nie. Bol z toho napokon skvelý tímový výkon, ktorý nám zaručil výhru dokonca až o sedemnásť bodov. Veľmi sa tešíme z víťazstva a z konečného piateho miesta. Po zápase padlo aj pár sĺz radosti. Ďakujeme všetkým za podporu počas celej sezóny.“

Bea Jassová, pivotka nášho družstva, najviac doskokov v zápase: „Úvod zápasu nám nevyšiel. Mali sme problém v obrane, nedokázali sme sa presadiť v útoku. V poslednej štvrtine sme sa však zomkli, chytili sme sa v obrane a začali sme znižovať náskok súpera. Opäť naša dominancia na doskou a bojovnosť až do poslednej minúty nás priviedla k úspešnému záveru zápasu, po ktorom sa môžeme tešiť zo skvelého piateho miesta.“

Autor: (job), Foto: facebook BK ŠKP 08