Basketbalistky UMB v Košiciach neuspeli, držali sa v prvom polčase + HLASY

1 /

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica podľahli v štvrtom kole ženskej extraligy v Košiciach domácim Young Angels na ich palubovke rozdielom triedy. Naše ´sovičky´ nezvládli hlavne druhý polčas, v tom prvom sa však dobre držali s favoritom stretnutia, domáci tím prekvapili.

V prvej štvrtine hrali naše basketbalistky vyrovnanú partiu s domácim tímom, ten nedokázal odskočiť na výraznejší bodový rozdiel. Sovičky sa doťahovali na rozdiel dvoch – troch bodov, hrali dobre zónovú obranu a padli im aj strely spoza veľkého oblúka. Škoda trojky Košičanky Dulovičovej sekundu pred koncom tohto dejstva, ktorá stanovila výsledok na 18:11. V druhej štvrtine išli už domáce do vyššieho vedenia, začalo sa im viac dariť pod košom, no presadzovali sa aj naše dievčatá, vďaka tomu Youn Angels inkasoval až štrnásť bodov, no nastrieľal najviac zo všetkých štvrtín – 29. Na začiatku tretej štvrtiny sa bystrické basketbalistky prezentovali dobrou obranou, no postupne ju súper prelomil a začal dávať koše. Naše ´sovičky´ zaznamenali prvé body priamo z hry až tri a pol minúty pred treťou prestávkou, Moravčíková trojkou znížila na 58:29. Začala sa však už prejavovať veľká sila Košíc, najmä pod košom, a tím spod Urpína odchádzal po fyzickej stránke. V štvrtej desaťminútovke zaznamenal iba päť bodov, čo bolo najmenej spomedzi všetkých štvrtín. Aj preto bol napokon konečný výsledkový rozdiel priepastnejší.

Fakty o zápase:

YOUNG ANGELS Košice – BK ŠK UMB Banská Bystrica 92:38 (18:11, 47:25, 71:33)

Štvrtiny: 18:11, 29:14, 24:8, 21:5. TH: 33/24 – 16/9. Trojky: 6 – 3. Fauly: 20 – 23. Rozhodovali: Karniš, Gacík a Karnay. Bez divákov.

Najviac bodov Košice: Plavnická 14, Virasztóová 13, Dulovičová 12.

UMB: Vyšná 6, Dobrotová 2 + 6 doskokov, A. Moravčíková 3(1), Chovancová 4, Turčanová 8 (Luptáková 3(1), D. Žilinská 0, Piperková 10(1), Mrváňová 2)

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „V úvode sme jednoznačne prekvapili súpera zónovou obranou , na ktorú nedokázali reagovať celú 1. štvrtinu a nebyť fyzickej prevahy súpera pod košom, by bola zóna v tomto zápase našim šiestym hráčom v obrane. Nakoniec fyzická pripravenosť a širšia lavička súpera boli rozhodujúcim faktorom výhry Košíc. Napriek tomu pasáže s disciplinovanou hrou celého tímu a kondične vyrovnané úseky v 1. a 3. štvrtine ukázali, že sa dá hrať aj s favoritmi zápasu a tešiť sa z pekne vypracovaných a úspešných akcii. Verím, že takéto pasáže nás povzbudia a dajú dôveru hráčkam v seba samých a odohráme aj naše nasledujúce stretnutia v rovnakom nasadení za jeden tím. Veď o týždeň nás čaká domáce bystrické derby, ak budeme už v plnom zdraví celého tímu, môžeme veriť, že odohráme kvalitný zápas.“

Banskobystrická trénerka UMB sa vyjadrila pre basket.sk aj obšírnejšie k účasti družstva v extralige: “Je to vysokoškolský tím a cieľom je prepojiť vysokú školu a basketbal. Tak, aby tie dievčatá udržali svoju chuť ostať na Slovensku, študovať a popri tom hrať basketbal. To je zámer. Či nám vyjde, to ukáže až čas. Do extraligy sme išli s tým, že je tam pár tímov, s ktorými môžeme hrať aj vyrovnanejšie partie. Ak by sme mali dostávať iba debakle, tak by to nemalo veľký zmysel. Chceli sme aj pomôcť slovenskému basketbalu a dievčatá zažijú niečo nové. Vopred sme vedeli, že takýto súperi ako Košice sú proti nám skôr bonusom. V takých zápasoch si skúšame veci, ktoré nám súperi nechcú dovoliť a ak sa vydaria, tak je to pre nás čerešnička. Podstatné je, aby sme to potom zúročili v stretnutiach proti súperom z našej váhovej kategórie. Stále máme úseky, ktoré „vypustíme“. To však vyplýva práve zo slabšej kondičnej prípravy. Takéto pasáže nás dokážu zlomiť. Dievčatá však videli, že pokiaľ vládu a plnia pokyny, tak to nevyzerá zle.“

Katarína Piperková, najviac bodov za BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Do zápasu sme nastúpili koncentrované a plnili sme úlohy, ktoré sme si určili v šatni, čo sa ukázalo aj na skóre. Prvý polčas sme hrali veľmi zodpovedne a z našej strany sme podali solídny výkon. Druhý polčas nás super donútil robiť chyby, ktoré využil. Košičanky boli vo všetkých činnostiach úspešnejšie a vytvoril si veľký náskok. Aj napriek výsledku, ktorý je pre nás nepriaznivý, sme mali úseky hry, na ktorých môžeme stavať a posunúť sa ďalej v našej hre.“

Ivana Jalčová, asistentka trénera Young Angels Košice: „Výsledok je jednoznačný, ale nepodali sme úplne ideálny výkon. Očakávali sme trochu lepší prístup. Hráčky neplnili všetky stanovené veci a nasadenie nebolo ideálne. Napriek peknému výsledku platí, že sa nesmieme prispôsobovať hre súperov, ale potrebujeme plniť pokyny trénerov.“

Emma Dulovičová, rozohrávačka Young Angels Košice: „Výkon to bol taký všelijaký. Nesplnili sme všetky pokyny trénerov, ale výsledok je pekný. Verím, že nabudúce to zvládneme ešte lepšie.“

Najbližšie si banskobystrické ´sovičky´ zmerajú sily v derby zápase s banskobystrickými ´pumami´. Duel medzi UMB ŠKP 08 je plánovaný na sobotu 24. októbra o 17.00 hodine. Hrať sa bude bez divákov na Fakulte UMB, Tajovského 40. Ešte predtým sa banskobystrické ŠKP 08, čiže naše ´pumy´, predstavia v stredu 21. októbra o 18.00 hodine v Športovej hale na Štiavničkách v dohrávke 4. kola, kde privítajú Piešťanské Čajky. Tiež sa hrá bez divákov.

Autor: (job), Foto: Zdroj basket.sk