Basketbalistky UMB po dlhej pauze v akcii, na Piešťanské Čajky nemali + HLASY

0 /

V nedeľnej dohrávke 9. kola basketbalovej ženskej Niké extraligy uspeli Piešťanské Čajky na domácej palubovke Diplomat arény, keď si s prehľadom poradili s posledným tímom súťaže BK ŠK UMB Banská Bystrica v pomere 96:34. Náš univerzitný tím nastúpil na tento duel po trojtýždňovej pauze pre opatrenia a problémy súvisiace s covidom-19. Bolo to ešte badať na kondícii i súhre.

V prvých troch minútach bystrické ´sovičky´ držali s domácim družstvom ako tak krok. Vyrovnali na 2:2 a znížili na 6:4 i 8:5. Potom však súper ukázal silu a po košoch za dva body a dvoch trojkách v rade bolo razom 19:5. My sme ešte znížili kapitánkou Turčanovou na 19:7, ale následne sme sa viac než päť minút nepresadili, favorit prevzal opraty duelu do svojich rúk a prvú štvrtinu vyhral rozdielom triedy 32:7. Druhá bola o niečo vyrovnanejšia. V nej UMB zaknihovalo desať bodov. Paulechová kontrovala trojkou na 33:10, rovnako trojkou korigovala Háberová na 40:13 a dvojkou legionárka Kaliužná na 42:15. Dobrú pasáž v strede tohto dejstva potvrdila presným zásahom i Šunová na 44:17. Záver polčasu však patril ´čajkám´, na prestávku sa išlo z a stavu 53:17.

Po zmene strán opäť vyšla tretia desaťminútovka ideálne domácemu družstvu. Favorit sa rozstrieľal a bolo ho ťažké zastaviť. Piperková trojkou znížila na 59:20, Paulechová taktiež spoza veľkého oblúku na 65:23, po trestných hodoch Šunovej bolo 71:25 a následne ešte pridala jeden bod z trestného hodu 36 sekúnd pred koncom tejto časti hry Paulechová. Do štvrtej štvrtiny vstupovali Bystričanky za stavu 82:26 s cieľom neinkasovať stovku, čo sa podarilo. Súper zaknihoval spomedzi všetkých štvrtín najmenej bodov – 14. Nás môže mrzieť priveľa strát lôpt v zápase. Piešťany dali príležitosť všetkým hráčkam v zostave, teda aj tým z lavičky. Napokon duel vyhrali 96:34.

Piešťanské Čajky – BK ŠK UMB Banská Bystrica 96:34 (32:7, 53:17, 82:26)

Štvrtiny: 32:7, 21:10, 29:9, 14:8. TH: 26/21 – 10/6. Trojky: 9 – 4. Fauly: 14 – 20. Rozhodovali: Uhrin, Turčin a Kurpaš. Diváci: 50.

Piešťanské Čajky: Boothe 14, Martišková 11, Hašková 10, Tadić 10, Rusiňáková 4 (Želnyté 12, Kozáková 11, Pirttinen 9, Kraislová 7, Vandlíková 4, Gavláková 3, Dovčíková 1).

UMB Banská Bystrica: Šunová 8, Piperková 4 (1), Turčanová 4, Vyšná 4, Kaliužná 2 (Paulechová 9 (2), Háberová 3 (1) + 7 doskokov, Sláviková, Dobrotová, Žilinská, Pistikidis).

Trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica Andrea Izáková: „Po trojtýždňovej hernej pauze sme vedeli, že to bude veľmi ťažké. Najmä fyzicky, pretože takmer polovica dievčat netrénovala kvôli karanténe. Napriek tomu sme sa nevzdali a snažili sme sa odohrať maximum, ktoré nám súper dovolil. Teraz sa už musíme sústrediť na utorkovú dohrávku v Šamoríne, kde nás čaká opäť náročný zápas.“

Klaudia Háberová, najviac doskokov za UMB i celkovo v zápase: Na dnešný zápas sme išli stým, že vieme v akej situácií a zostave sme, keďže polovica kádra bola po korone alebo zranení. Stanovili sme si ciele, ktoré sme splnili. Nemôžeme však povedať, že by sme boli spokojné, bolo tam zase veľa zbytočných strát, ktoré nás stáli veľa síl. Na tom musíme zas a stále pracovať. V prvom rade sa musíme dať herne do kondície, keďže sme mali dlhšiu pauzu a do ďalších zápasov to zlepšiť. Verím, že ďalšie  výkony budú už len a len lepšie.“

Klára Paulechová, najviac bodov za UMB: „Po dlhšej hernej pauze sme konečne dostali možnosť nabehnúť do zápasového tempa. O kvalite súpera sme vedeli, my sa sústredíme na duely, ktoré sú v súťaži pre nás najpodstatnejšie.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Mali sme v nohách ťažký zápas s Ružomberkom a som rád, že sme mohli rozložiť minutáž medzi všetkých dvanásť hráčok, ktoré boli nominované na zápas.“

Najbližšie sa predstaví naše UMB v utorok 23. novembra v dohrávke v Šamoríne s tamojším ŠBK o 19.00 hodine.

UMB je v tabuľke na poslednej priečke bez jedinej výhry, Šamorín je šiesty s jedným víťazstvom. Vedie suverénne Ružomberok s deviatimi výhrami bez jedinej prehry. Bystrické ŠKP 08 okupuje štvrtú pozíciu so štyrmi výhrami a tromi prehrami. V sobotu je na programe derby medzi ´sovičkami´ a ´pumami´.

Autor: (bl), Foto: fb Piešťanské Čajky