´Slovenský Bolt´ z Bystrice získal striebro na HMS veteránov v národnom rekorde

ŠPORT
0 /

V juhokórejskom Daegu prebiehajú v týchto dňoch halové majstrovstvá sveta v atletike veteránov aj za účasti banskobystrického šprintéra Vladimíra Výbošťoka, ktorý dostal ako prvý z našich atlétov prezývku ´slovenský Bolt´.

Vladimír Výbošťok sa v súčasnosti presunul do kategórie M70, teda atlétov nad 70 rokov. V predchádzajúcej M65-ke je držiteľom seniorského svetového rekordu na stovke časom 12,37 sekundy. V prepočte podľa atletických tabuliek a podľa veku je to čas na úrovni rekordu Usaina Bolta 9,58 sekundy. Preto dostal prezývku ´slovenský Usain Bolt´.

V novej kategórii čakala Výbošťoka po dvoch rokoch zdravotných problémov prvá vážnejšia svetová previerka. Predstavil sa na halovom svetovom šampionáte veteránov v atletike v juhokórejskom Daegu vo svojej najsilnejšej disciplíne v šprinte. V hale sa beží nie stovka, ale 60-ka a náš Banskobystričan i napriek ´neposlušnému´ kolenu nezaostal za očakávaniami. Skončil tesne za prvým Austrálčanom Petrom Grombi. Pre Bystricoviny ´slovenský Bolt´ spod Urpína uviedol:

„Teší ma toto umiestnenie. Už do samotného finále som postupoval tretím najlepším časom – 8,72 s a vo finále som ho vylepšil na 8,49s. Prekonal som tak svoj národný rekord 8,63 s z halových majstrovstiev Slovenska v Bratislave z piateho marca tohto roku. Prvý Austrálčan zabehol šprint za 8,40 s, teda iba tesne som za ním zaostal.“

Vladimír Výbošťok po zisku striebornej medaily na HMS veteránov v atletike bežal o štyri hodiny po 60m šprinte aj kvalifikáciu na 200 metrov. Do finále na tejto trati, ktoré je plánované na štvrtok v popoludňajších hodinách, sa napokon prebojoval, a to zo 6. miesta. Po náročnom programe dodal:

„Dúfam, že do štvrtka zregenerujem koleno, ktoré ma v poslednom čase trápilo. Dvojstovku som už bežal v bolestiach. Po dvoch rokoch zdravotných komplikácii nemám veľa nabehané, no budem ešte bojovať o čo najlepšie umiestnenie vo finále aj na tejto dlhšej šprintérskej trati. Chcem sa aj touto cestou poďakovať mojim podporovateľo, najmä mestu Banská Bystrica a primátorovi Jánovi Noskovi za finančnú dotácu pre ŠK HADVEO, bez ktorej by som asi nemohol cestovať  na MS do Daegu.“

´Slovenskému Boltovi´, ktorý ako člen VŠC Dukla a ŠK HADVEO reprezentuje v Daegu Slovensko i Banskú Bystricu, teda držíme palce!

Autor: (bl), Foto: (bv)