Matej Tóth neodolal, v nedeľu sa predstaví v 1. kole atletickej ligy

ŠPORT
0 /

Olympijský víťaz Matej Tóth neodolal súťažnému vábeniu. Náš elitný chodec z banskobystrickej Dukly pôjde v nedeľu v 1. kole ligy v Dubnici po vyše štyroch rokoch päťtisícku pod holým nebom.

Takmer 300 dní trvajúca súťažná pauza olympijského šampióna v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha sa skončí v nedeľu 12. júla. Informuje o tom oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ). Tridsaťsedemročný chodecký šampión sa v Dubnici nad Váhom postaví na štart pretekov na 5000 m v 1. kole 7. ročníka obnovenej atletickej ligy.

Po zrušení celej jarnej chodeckej sezóny v dôsledku koronavírusu stratil chodec žijúci v meste pod Urpínom na chvíľu motiváciu. Uvažoval dokonca nad skončením súťažnej kariéry. Postupne vak opäť získava chuť trénovať i súťažiť. Aj preto v nedeľu pomôže banskobystrickej Dukle v úvodnom ligovom kole atletickej ligy. Náhlu zmenu vysvetlil Matej Tóth pre atletika.sk:

„Pre štart v Dubnici som sa rozhodol po utorkovom tréningu, na ktorom som absolvoval kilometrové úseky v tempe pod štyri minúty. Cítil som sa v ňom veľmi dobre. Viem, že ešte nemám formu a nie som pripravený na hviezdne výkony, ale chcem si užiť atmosféru pretekov a popri tom podporiť atletickú ligu a pomôcť Dukle v súťaži. Preto nemám žiadne konkrétne očakávania, čo sa týka výkonu.

Matej sa pôvodne chystal až na jesenné chodecké preteky v októbri v Dudinciach a Borskom Mikuláši. Poslednú päťtisícku absolvoval olympijský šampión na desaťnásobnej trati 28. januára 2018 na bratislavskom halovom mítingu Elán. Časom 19:43,70 min skončil tretí za Guatemalčanom Barrondom (19:23,59) a Wrightom z Írska (19:25,20). Pod holým nebom má Tóth posledný zápis na 5000 m (19:41,75) z 15. septembra 2015 z ligového finále v Banskej Bystrici, kde zvíťazil. Pre web SAZ Tóth ešte podotkol:

„Každopádne, posledný rok či možno až dva som cítil deficit v rýchlostnej príprave, preto sme sa  s trénerom Maťom Spišiakom dohodli, že toto letné obdobie využijeme práve na intenzitu.“

Matej Tóth sa v atletickej lige predstaví po vyše trojročnej pauze, naposledy v nej štartoval 22. apríla 2017 v rámci Záhoráckej dvadsiatky v Borskom Mikuláši. Na klasickom ligovom kole na ovále súťažil naposledy v už spomenutom banskobystrickom ligovom finále v septembri 2019. Nateraz priznal, že ak bude zdravý, rád by štartoval aj v ďalších ligových kolách. Tie sú naplánované na 25. júl v Košiciach a 15. august v Trnave, finálové bude 15. septembra v Košiciach.

Autor: (cb), Foto: ilustračné +tasr