Juniorskí chodci Dukly na ME družstiev prekvapili, skončili na 6. mieste, Krestianko siedmy

1 /

O najlepší slovenský výsledok v 15. ročníku majstrovstiev Európy družstiev v chôdzi v českých Poděbradoch sa postaral ešte len 17-ročný chodec banskobystrickej Dukly Filip Krestianko, ktorý v pretekoch juniorov na 10 km obsadil výborné 7. miesto časom 44:01 min. Družstvo juniorov, v ktorom boli aj Tomáš Mencel (Martin) a Jakub Bátovský (Dukla BB), klasifikovali na 6. priečke.

Zverenec Miloša Bátovského Filip Krestianko z Dukly Banská Bystrica v premiére na tomto podujatí dosiahol svoj druhý najlepší výkon v kariére, rýchlejší bol len v marci v Dudinciach (43:38). Krestianko sa postupne z 10. miesta na úvodnom medzičase na prvom kilometri prepracoval na šiestom na 7. pozíciu a túto si udržal až do konca pretekov. Jeho umiestenie je celkovo šieste najlepšie slovenské v histórii ME/EP družstiev v chôdzi a druhé najlepšie juniorské. Lepší výsledok dosiahol len Miroslav Úradník v roku 2015 – bol štvrtý.

Tomáš Mencel obsadil 21. miesto (46:54), hneď za ním došiel do cieľa Jakub Bátovský (46:57). Krestianko vo videu pre faceboook Slovenského atletického zväzu povedal:

„Začal som s takým tempom, akým som chcel začať. Vedel som, že sa postupne začne zrýchľovať, pretože pre tých chalanov to bolo pomalé. Ja som chcel skôr ako i na druhých pretekoch zrýchliť druhú päťku a keď som videl, že sa začalo pomaly a veľmi sa nezrýchľovalo, tak som chcel zostať v skupinke. No následne začali zrýchľovať, takže už prvá päťka bola rýchla. Napokon druhá päťka bola z mojej strany dosť vytrápená, no som rád, že som to nepustil až tak a došiel som v dobrom čase s dobrým umiestnením. Sily ubúdali, ale dostal som impulz, keď mal chcel Švajčiar predbehnúť v posledných metroch. Skúsil som zafinišovať a podarilo sa mi dôjsť na siedmom mieste.“

Filip Krestianko

Trojnásobná olympionička Mária Katerinka Czaková z banskobystrickej Dukly obsadila vo svojom ôsmom štarte  na ME družstiev v chôdzi v pretekoch žien na 35 km 17. miesto časom 3:02:29 h. Štartovalo 24 chodkýň. Zverenka Mateja Spišiaka vo svojom treťom tohtoročnom štarte na 35 km zaostala za svojím tohtosezónnym maximom 3:01:53 h z marcových Dudiniec o 36 sekúnd. Tretiu tridsaťpäťku v tomto roku absolvovala Katerinka Czaková 9. apríla v tureckej Antalyii na šampionáte Balkánu (3:04:30). Práve namiesto tohto výsledku sa jej do renkingu započíta výkon z ME družstiev. Uzávierka kvalifikácie na chodecké súťaže na 35 km na  MS 2023 je 30. mája. Chodkyňa z Banskej Bystrice pre web atletika.sk uviedla:

„Som rada, že som došla do cieľa, ale nebudem nič tajiť – som sklamaná. Chcela som zaútočiť na trojhodinovú hranicu, ale to teplo ma obralo o sily a v závere som mala pocit, ako keby som pred sebou tlačila nejakú stenu. Teší ma jedine fakt, že som dosiahla lepší čas ako v Antalyi na šampionáte Balkánu, takže by som sa v renkingu mala posunúť. Či to však bude stačiť na miestenku na majstrovstvá sveta, uvidíme…”

Tridsaťštyriročná mamička ročného Alexa Mária Katerinka Czaková štartovala v Poděbradoch na tridsaťpäťke s cieľom vylepšiť si postavenie (52.) v kvalifikačnom rebríčku o postup na MS v Budapešti. Celý čas sa držala v druhej polovici druhej desiatky, do 20. kilometra držala tempo 5:07 – 5:11 min/km, no potom mierne spomalila.

Mária Katerinka Czaková (vľavo)

Najlepšia z tria Sloveniek v súťaži na 20 km bola Ema Hačundová z banskobystrickej Dukly, tohtoročná slovenská šampiónka na 20 i 50 km, ktorá sa na štart ME/EP družstiev postavila štvrtý raz. V konkurencii 43 chodkýň obsadila 30. miesto časom 1:41:11 h. Zverenka koučov Romana Benčíka a Ľuboša Machníka absolvovala druhú polovicu rýchlejšie ako prvú – 50:11, resp. 51:00 min. V tímovej súťaži si Slovenky vybojovali 8. miesto, keď Hana Burzalová došla na 32. (1:42:29) a Klaudia Žárska so sebazaprením a výrazným spomalením v druhej polovici na 36. priečke (1:46:56).

V mužskej dvadsiatke duo Slovákov, ktoré štartovalo na ME/EP družstiev štvrtý raz, zaostalo za očakávaniami. Dominik Černý obsadil v 48-člennej konkurencii 21. miesto za 1:26:18 h, špecialista na vytrvalostnú chôdzu (35 a 50 km) Michal Morvay napokon preteky v teplom počasí nedokončil. Naposledy sa objavil na medzičase na 12. kilometri (54:17). Černému patrila v polovici pretekov 26. pozícia (42:26) a hoci druhú desiatku išiel takmer o dve minúty pomalšie, posunul sa dopredu o päť priečok, keďže náročné podmienky na kilometrovom poděbradskom okruhu zmohli niektorých chodcov ešte viac ako zverenca dua Roman Benčík – Ľuboš Machník.

Európsky šampionát družstiev v Česku hodnotil pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) šéftréner chodeckej sekcie SAZ Roman Benčík:

„Majstrovstvá Európy  družstiev naplno ukázali, kde máme rezervy. Naši sa síce v silnej konkurencii nestratili, ale ani neoslnili. Jediná výnimka bol Krestianko, ktorý v súťaži juniorov predviedol vynikajúci. Spokojní môžeme byť ešte s Hačundovou, Burzalovou, Katerinka Czakovou a Indriškovou, ktoré predviedli výkony na ich aktuálnej výkonnostnej úrovni. Dominik Černý doplatil na prepálený úvod. Po dvoch týždňov problémov s virózou bolo nad jeho sily držať tentoraz krok s najlepšími. Spokojný som aj s juniorom Bátovským, ktorý po covide zašliapal to, na čo momentálne mal. Za bojovnosť chválim Žársku, Avenovú i Mencela – všetci traja sa dosť trápili, ale pre družstvo došli až do cieľa. Pre mňa je sklamaním, že Mišo Morvay preteky nedokončil.“