Medzi ocenenými Slovenkami roka 2026 sú aj dve Bystričanky

Anketa
0 /

V piatok večer sa uskutočnilo slávnostné odovzdávanie ocenení v ankete Slovenka roka 2026 a Banská Bystrica mala medzi ocenenými silné zastúpenie. Ocenenie si odniesli hneď dve Bystričanky.

V kategórii Biznis a manažment uspela Miriam Lapuníková, riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica. Post riaditeľky nemocnice zastáva od roku 2014. Súčasne je aj poslankyňou banskobystrického mestského zastupiteľstva.

Miriam Lapuníková

Miriam Lapuníková

V kategórii Vzdelávanie získala ocenenie Ľuba Englerová, dlhoročná riaditeľka Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu v Banskej Bystrici, v súčasnosti zástupkyňa riaditeľky  na Strednej odbornej škole Milana Hodžu v Banskej Bystrici. Celý svoj profesionálny život venuje mladým ľuďom a rozvoju odborného školstva.

Ľuba Englerová

Ľuba Englerová

„Obe ocenené Bystričanky svojou odbornosťou, pracovitosťou a ľudským prístupom potvrdzujú, že Banská Bystrica je mestom výnimočných a inšpiratívnych žien. Ich každodenná práca prináša konkrétne výsledky a pozitívne ovplyvňuje životy tisícok ľudí. Srdečne blahoželám, dámy,“

uviedol na sociálnej sieti banskobystrický primátor Ján Nosko.

Andrea Straková Fedorková

Andrea Straková Fedorková

Absolútna Slovenka roka 2026 získala Andrea Straková Fedorková, prodekanka pre vedu a výskum Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorá sa vyše 15 rokov venuje elektrochémii, nanotechnológiám a výskumu batériovým systémom. Patrí jej prvenstvo aj v kategórii veda a výskum.

V kategórii médiá a komunikácia uspela moderátorka hlavnej spravodajskej relácie Slovenskej televízie Janette Štefánková. Víťazkou kategórie umenie a kultúra je herečka Hana Gregorová. V oblasti športu zvíťazila cyklistka Viktória Chladoňová, ktorá má vo svojich devätnástich rokoch šesť medailí z majstrovstiev sveta v troch rôznych cyklistických disciplínach.

Titul Slovenka roka v kategórii podpora mladých talentov získala Helena Petrusová, spolumajiteľka spoločnosti Agrokarpaty Plavnica, kde vybudovala prírodnú bylinkovú školu, ktorá vzdeláva študentov o ekologickom pestovaní rastlín a ich liečivej sile.

Za oblasť charity získala ocenenie Gabriele Matkulčíkovej, zakladateľke občianskeho združenia Vidíme srdcom v Dolnom Kubíne, ktoré organizuje charitatívne aktivity pre deti, rodiny a jednotlivcov v núdzi. Prvenstvo v kategórii zdravotníctvo patrí Márii Vasilovej, primárke neonatologického oddelenia humenskej nemocnice, jednej zo zakladateliek slovenskej neonatológie.

Mimoriadne ocenenie udelila odborná porota prvej dáme slovenského vinohradníctva Dorote Pospíšilovej, šľachtiteľke viniča, autorke najznámejších slovenských odrôd Dunaj a Devín. Druhou mimoriadnou Slovenkou sa stala Alena Korenčíková, medicínska riaditeľka kúpeľov Piešťany a Smrdáky. Mimoriadnu cenu in memoriam udelili Márii Ďurovičovej, ktorá založila a 60 rokov viedla folklórny súbor Praslica v Kozárovciach a celý život venovala kultúre a tradíciám.

Anketa Slovenka roka je prestížny projekt, ktorého hlavným cieľom je čo najlepšie zviditeľniť ženy podieľajúce sa na raste krajiny. Je pokračovaním podujatia, ktoré týždenník Slovenka organizoval v minulosti pod názvom Žena roka a Muž roka.

O víťazkách v jednotlivých kategóriách rozhodli televízni diváci formou sms hlasovania a čitatelia Slovenky prostredníctvom kupónov, ale aj internetového hlasovania.

Autor: (tom), Foto: FB Slovenka roka a Filip Halász