Pre mnohých stále neznáma, ale napriek tomu u nás aj vo svete veľmi populárna honba za pokladmi, ktoré sú ukryté takmer všade a bežný okoloidúci o nich často ani len netušia. Táto outdoorová hra vám poskytne množstvo nových zážitkov, ako aj poznatkov o vašom okolí alebo o miestach, kde sa práve nachádzate, či už ste na služobnej ceste alebo na dovolenke. Zavedie vás do historického centra mesta aj na najvyšší vrchol hory. Takže, hor sa za dobrodružstvom!
Čo je vlastne Geocaching?
Geocaching (čítaj geokešing) je hra, ktorá spočíva v hľadaní určitého ukrytého pokladu v podobe takzvanej kešky. Súradnice miesta, kde sa tento poklad ukrýva, si jednoducho nájdete na internete a potom s pomocou GPS zariadenia, ktorým môže byť aj váš smartfón, poklad nájdete.
Kešky
Kešky sú poslovenčené cache, čiže skrýše, v ktorých môžete nájsť rôzne zaujímavosti. Zvyčajne sa jedná o vodotesnú nádobu v rôznych veľkostiach (od ampulky od liekov až po bedne). Často sú vložené do igelitových obalov, aby sa tak predĺžila ich životnosť. Kým v tých najmenších je zvyčajne len log (zápisník), do ktorého sa môžete zapísať na dôkaz toho, že ste kešku objavili, vo väčších môžete nájsť rôzne zaujímavosti v podobe klúčeniek, mincí, malých hračiek a podobne. Platí pravidlo, že si môžete z kešky niečo odniesť, ale na výmenu by ste tam mali niečo dať.
Ako to celé funguje
Na začiatok si na internetovej stránke geocaching.com alebo cez mobilnú aplikáciu vyhľadajte kešky vo svojom okolí alebo na miestach, kam sa chystáte. Súradnice si niekam uložte, napr. do GPS zariadenia. Pokiaľ používate mobilnú aplikáciu, jednoducho si ich uložíte do pamäte telefónu a neskôr k nim máte prístup aj offline, čo sa zíde najmä v zahraničí a v miestach so slabým signálom.
Po príchode na miesto uvedené v súradniciach sa dajte do pátrania. Hľadajte niečo, čo vás na danom mieste zaujme a od čoho by ste očakávali, že práve tam môže byť poklad ukrytý.
V mnohých prípadoch vás však súradnice nedovedú priamo ku keške, ale na miesto, kde je osadená napríklad nejaká historická tabuľa, z ktorej musíte zistiť určitý údaj (napr. rok) a ten dosadiť do rovnice, ktorej výsledkom je finálne umiestnenie pokladu. To robí z geocachingu skutočne pátraciu a napínavú aktivitu.
Mobilná aplikácia
Aby ste mohli hľadať poklady, nemusíte si kupovať drahé GPS navigačné zariadenia. Takmer každý už dnes má smartfón so zabudovaným GPS. Stačí si len nainštalovať aplikáciu Geocaching alebo pre skúšku neplatenú verziu Geocaching intro, a po krátkej registrácii (zadarmo) a zoznámením sa s aplikáciou sa môžete vydať hľadať svoj prvý poklad. Aplikácia ponúka taktiež možnosť zapísať nájdenú kešku na svoj účet, pridať log (komentár), zobraziť pomôcku a iné (viď fotogalériu). Výborná aplikácia, ktorá je zadarmo je taktiež c:geo.
Geocaching v Banskej Bystrici
Pokiaľ nie ste horliví cestovatelia alebo je váš voľný čas obmedzený, nezúfajte. Aj naše mesto skrýva veľké množstvo pokladov, či už v centre alebo širšom okolí. Dostanete sa tak napríklad na skokanský mostík na Králikoch, na Malachovské skalky, alebo k rybníku Pod Rybou. Preto neváhajte a zoberte svoju rodinu za dobrodružstvom, ktoré nemusí byť vôbec ďaleko od vášho bydliska. Dbajte však na to, aby vás pri nájdení kešky nikto nepovolaný nevidel a nedošlo tak k jej odhaleniu.
Upozornenie!
Kešky môžu byť uložené na ťažko prístupných a nebezpečných miestach. Prečítajte si vždy dopredu popis a zvážte svoje fyzické možnosti, aby ste sa nevystavili zbytočnému riziku úrazu.
Autor: (pt)