Severozápadná Európa od piatkového rána bojuje so silnou búrkou, ktorá sa prejavuje mimoriadnym vetrom prinášajúcim studený vzduch a miestami silné sneženie. V Banskej Bystrici sme zažili len okraj tejto vlny, Donovaly boli zrána neprejazdné.
Cez deň sa horský priechod Donovaly sprejazdnil, napriek tomu sa najmä kamiónom šmýkalo. Polícia zaznamenala niekoľko nehôd. Na jednu nehodu pre sebou doplatil vodič Felicie, keď musel náhle zabrzdiť a po šmyku skončil s autom v strmom svahu takmer v potoku nad obcou Motyčky. Mal obrovské šťastie, pretože nikomu sa nič nestalo. Odťahovacia služba vytiahla havarované vozidlo spod svahu a odviezla ho do servisu.
Podobný ráz studeného počasia čaká Bystričanov aj cez víkend , až v nedeľu by mal zoslabnúť vietor. Na západnom a východnom Slovensku bude veterná situácia zložitejšia.
Studený orkán v piatok ochromil v okolitých štátoch EÚ a miliónom ľudí spôsob l ťažkosti. V Poľsku zostalo bez prúdu vyše 400.000 domácností. Severské štáty a Veľká Británia majú problémy s vysokými prílivovými morskými vlnami. Úrady v Belgicku, Holandsku a Nemecku pripravujú obyvateľov na rozsiahle záplavy, ku ktorým by mohlo dôjsť po nových prívaloch silnej búrky. Zložitá situácia začína byť aj v susednom Česku. V Európe kvôli extrémnemu počasiu už zahynulo deväť ľudí.
U nás môžeme byť radi, že orkán sa vybúril v okolitých štátoch a k nám zasiahla len jeho okrajová časť. Napriek tomu najmä na cestách si treba dávať väčší pozor, ako kedykoľvek inokedy.
Zdroj: Bystricoviny.sk

















