So zaujímavým investičným zámerom prichádza firma HTMAS z Vlkanovej, ktorá chce neďaleko Banskej Bystrice vyrábať licenčný taliansky elektromobil Grecav Sonique. Podľa SME je v hre je spolupráca so štátom, ale pokiaľ to nebude možné, vlkanovská firma sa pustí do realizácie tejto investície sama s talianskym partnerom.
Ide o dvojmiestne autíčko na elektrický pohon aj s verziou „pick up“ s nosnosťou 250 kg. Tieto vozidlá majú homologizáciu v EÚ aj s crash testami. Sonique spotrebuje na plný dojazd okolo 100 km energiu v hodnote tri eurocenty na kilometer.
„Fabrika by bola zo začiatku len montážnou linkou. Neskôr chceme výrobu komponentov a celého elektromobilu presunúť do Vlkanovej a produkovať aj pre iné európske trhy. Takmer 90 percent auta sme schopní vyrobiť na lokálnej úrovni. Toto je auto pre 80 percent obyvateľov Slovenska. Náklady na jeden kilometer sú tri centy,“ povedal pre SME konateľ spoločnosti HTMAS Maroš Hudoba. So štátnou pomocou by podľa neho dokázali vyrobiť jeden elektromobil v cene 8,5 tisíc eur, bez nej pod 10 tisíc eur vrátane DPH s maximálne úspornou prevádzkou.
Elektromobil by sa vyrábal priamo vo Vlkanovej s nábehom montážnej linky na výrobu okolo 1.500 áut ročne, neskôr s presunutím celej výroby dielcov z Talianska na Slovensko s predpokladanou kapacitou do 10.000 áut za rok. Taliani začínajú s výrobou Grecav Sonique v septembri.
Prototyp tohto dvojmiestneho elektromobilu s odkladacím priestorom je vhodný do mesta a cesty na kratšie vzdialenosti. Dosahuje maximálnu rýchlosť je 90 km/hod. (pick up o 10 km/hod. menej). Dojazd Sonique na jedno nabitie je okolo 100 kilometrov, pri nastavení šetriaceho režimu o 20-30 km viac. V zime je dojazd cca o 10 km kratší.
Túto pripravovanú investíciu víta aj starosta obce Vlkanová Ľubomír Longauer. Projekt podporuje župan Vladimír Maňka, na prototype elektromobilu sa už previezol aj premiér Robert Fico.
Obec Vlkanová sa pripravuje na výstavbu prvých dobíjacích staníc, aby po spustení realizácie investičného zámeru umožnila občanom bez problémov prevádzkovať nové elektromobily. Podľa starostu už majú prisľúbené eurofondy na rekonštrukciu verejného osvetlenia. „Možno budeme prvou obcou na Slovensku, ktorá bude mať dve tri dobíjacie stanice pre elektromobily,“ uviedol pre SME starosta Longauer.
Firma HTMAS má s talianskym partnerom podpísanú zmluvu o budúcej zmluve, rokuje o štátnej podpore so slovenskou vládou. Podľa konateľa Hudobu chcú výrobu prepojiť so školstvom: „Študenti stredných škôl by počas štúdia praxovali priamo na výrobných linkách, vysoké školy by sa mohli podieľať na výskume a vývoji. Slovensko nedokáže konkurovať automobilkám vo vývoji dieselových a benzínových motorov, ale pri elektromobiloch to môže byť náš slovenský vývoj.“
Celková investícia do výroby elektromobilov vo Vlkanovej sa pohybuje na úrovni 20 miliónov eur. V novom výrobnom závode by našlo prácu 150 ľudí a pre dodávateľov by to bolo ďalších 400 nových pracovných miest.
Aj keď v Banskej Bystrici na takéto investície (okrem niekoľkých investorov v priemyselnom parku) stále ešte len čakáme, Vlkanovčanom treba zatlieskať a držať palce, aby sa im podarilo ukotviť výrobu elektromobilov v ich obci, lebo to pozdvihne celý banskobystrický región.
Zdroj: Bystricoviny.sk