Svetový deň diabetu 2023 pripadá na 14. novembra

Zdravie
0 /

Dňa 14. novembra si každoročne od roku 1991 pripomíname Svetový deň diabetu pri príležitosti narodenia Fredericka Bantinga, ktorý spolu s Charlesom Bestom objavil inzulín. Svetový deň diabetu (World Diabetes Day) vyhlasujú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná diabetická federácia.

Diabetes

Cukrovka (Diabetes mellitus) je chronické, metabolické ochorenie charakterizované zvýšenou hladinou glukózy (cukru) v krvi. Približne 422 miliónov ľudí na celom svete trpí týmto metabolickým ochorením. Väčšina z nich žije v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.

Každoročne  1,5 milióna úmrtí sa priamo pripisuje cukrovke. Počet prípadov aj prevalencia cukrovky sa v posledných desaťročiach neustále zvyšuje. Medzi príznaky cukrovky 1. typu patrí potreba častého močenia, smäd, neustály hlad, strata hmotnosti, zmeny zraku a únava. Tieto príznaky sa môžu objaviť náhle.

Príznaky cukrovky 2. typu sú vo všeobecnosti podobné príznakom cukrovky 1. typu, ale často sú menej výrazné. V dôsledku toho môže byť choroba diagnostikovaná niekoľko rokov po nástupe, keď už nastali komplikácie.

Z tohto dôvodu je dôležité poznať rizikové faktory. V 90 % prípadov pri  diabete typu 2, je  najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita.

Východiskovým bodom pre dobrý život s diabetom je včasná diagnóza – čím dlhšie človek žije s nediagnostikovaným a neliečeným diabetom, tým horšie budú pravdepodobne jeho zdravotné výsledky.

Mali by ste: začať sa zaujímať o pravidlá zdravého  životného štýlu a riadiť sa nimi, ak ste tak  doposiaľ ešte neurobili. Informácie o tom,  ako to dosiahnuť Vám poskytnú poradne  zdravia.

 

Čo získate návštevou poradne zdravia? 

Tým že včas odhalíte, že máte diabetes mellitus,  skorou liečbou a správnym lekárskym vedením  minimalizujete jeho dôsledky.  Pokiaľ diabetes nemáte, dozviete sa, ako môžete  riziko tohto ochorenia znížiť na minimum.

V poradni zdravia vám odborní  zdravotnícki pracovníci na základe vyšetrenia  glykémie a zistenia ďalších rizikových faktorov,  poskytnú informácie v oblasti zdravého  životného štýlu, životosprávy a primeranej  pohybovej aktivity.

Z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že na Slovensku bolo vlani systematicky sledovaných u lekára takmer 350 tisíc diabetikov. Dospelí pacienti sa liečili najčastejšie perorálnymi antidiabetikami (56,3 percent). Pri liečbe detí mladistvých do 19 rokov je aplikácia inzulínu nevyhnutná a túto liečbu absolvovalo až 95 percent z nich.

Ku koncu roku 2022 bolo v diabetologických ambulanciách dispenzarizovaných (systematicky sledovaných lekárom pre chronické ochorenie s rizikom jeho zhoršovania) 349 595 pacientov pre niektorý typ diabetes mellitus, čo je o 1,7 % menej ako v roku 2021. Z hľadiska pohlavia mierne prevažovali ženy (52,2 %) oproti mužom (47,8 %).

 

Podľa typu diabetu 91,3 % tvorili pacienti s diabetes mellitus 2. typu, 7,3 % pacienti s diabetes mellitus 1. typu a 0,8 % ženy s gestačným diabetom, ktorý vzniká v tehotenstve. S iným typom diabetu sa liečilo 0,7 % pacientov.

diabetes mellitus 1. typu bolo ku koncu roku 2022 dispenzarizovaných 25 473 pacientov. Oproti roku 2021 vzrástol počet dispenzarizovaných pacientov s týmto ochorením o 1,9 %.

Z celkového počtu 1 327 novodiagnostikovaných pacientov s diabetes mellitus 1. typu ich najviac pribudlo vo vekovej kategórii 30 – 34 rokov (40,2 prípadov/100 000 obyvateľov v danom veku) a 25 až 29 rokov (37,4/100 000).

 

Na diabetes mellitus 2. typu bolo ku koncu roku 2022 dispenzarizovaných 319 049 osôb, čo predstavuje medziročný pokles o 1,9 %.

Prvýkrát bolo diagnostikované ochorenie diabetes mellitus 2. typu 22 704 pacientom. Najviac nových prípadov tohto ochorenia bolo u pacientov vo veku nad 45 rokov, ktorí predstavovali 87,1 % všetkých novodiagnostikovaných osôb.

 

Najčastejším spôsobom liečby dospelých diabetikov je podávanie perorálnych antidiabetík. V roku 2022 sa perorálnymi antidiabetikami liečilo 56,3 % pacientov. Liečbu inzulínom podstúpilo 27,2 % pacientov a režimové opatrenia, zahŕňajúce diétny režim či pohybové aktivity, boli indikované u 16,5 % dospelých pacientov.

Pri liečbe detí a mladistvých do 19 rokov prevládala inzulínová liečba a tento typ liečby absolvovalo až 95 % z nich.

Zdroj: NCZI a (tom), Foto: ilustračné