Takmer každý výlet do prírody je spojený so zastávkami v prirodzených „občerstvovacích staniciach“, ktorým neodolá ani turista hltajúci kilometre. Nie vždy sa však takéto zastavenie skončí radostne…
V minulosti schopnosť rozoznať jedlé od nejedlého a jedovatého patrila k základným predpokladom prežitia. Dnes, táto požiadavka trochu ustúpila do úzadia, v žiadnom prípade ale nestráca svoj význam. Na jednej strane jedovatú ale aj liečivú silu v rastlinách odhalí podujatie Čo sa skrýva v depozitári v prednáške botaničky Jaroslavy Bobákovej.

Konvalinka
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo pre svojich návštevníkov ďalšiu časť obľúbeného programu Čo sa skrýva v depozitári?. V prednáške botaničky Jaroslavy Bobákovej si 17. októbra 2023 o 17:00 hod. v Matejovom dome predstavíme jedovaté a zároveň liečivé rastliny, o ktorých už vedela staroveká medicína.
K jedovatým rastlinám zaraďujeme také druhy, ktoré obsahujú jedovaté látky. Tieto vyvolávajú v ľudskom (ale niekedy i v živočíšnom) organizme aj vo veľmi malých množstvách chorobné zmeny, ktoré môžu končiť smrťou. Množstvo jedovatých látok v jednotlivých rastlinných orgánoch je rôzne – niekedy sú jedy rovnomerne rozložené v celej rastline, inokedy sú koncentrované iba v niektorej časti.

Ľuľkovec zlomocný
„Špeciálnu skupinu jedovatých rastlín tvoria také, ktoré sú zároveň liečivé. Ich zber a použitie je možné iba pod dozorom zodpovedných osôb, v ľudovom liečiteľstve sa ich zber neodporúča. Keďže jedovaté látky majú tú vlastnosť, že prenikajú do organizmu hlavne prostredníctvom slizníc, zberatelia by preto mali dbať najmä na to, aby pri manipulácii s jedovatými rastlinami neprišli do styku s ústami alebo očami,“
hovorí botanička Stredoslovenského múzea Jaroslava Bobáková.

Blen čierny
V súčasnosti sa na našom území vyskytuje asi 400 druhov jedovatých rastlín, pričom najviac sa nachádza v čeľadi ľuľkovité a iskerníkovité.
Kolchicín, atropín, akonitín sú obsahové látky rastlín, ktoré sú v malom množstve liečivé, avšak pri nesprávnom použití silne jedovaté. Intoxikácia rastlinnými jedmi predstavovala v roku 2021 na Slovensku 9 % z celkového počtu otráv, mnoho z nich sa týkalo detí. Práve pre nich predstavujú chutne vyzerajúce plody ľuľkovca, vranovca, tisu alebo konvalinky veľké riziko otráv.

Vranovec štvorlistý
„Po skonzumovaní jedovatých rastlín je nutné zabrániť ďalšiemu pôsobeniu jedu, preto treba urýchlene vyvolať zvracanie, privolať lekársku pomoc, prípadne podať živočíšne uhlie. Záchranárom je potrebné podať čo najviac informácií o druhu a množstve prehltnutej rastliny, ako aj o čase jej konzumácie. Na prednáške si predstavíme vybrané druhy liečivých a zároveň jedovatých rastlín a ich bezpečné využitie. Naučíme sa ich rozoznávať a načrieme aj do histórie, kedy rastlinné jedy slúžili ako prostriedok získania moci v krajine,“
dopĺňa Bobáková.
Novembrové pokračovanie Čo sa skrýva v depozitári? odhalí 21. novembra 2023 o 17:00 hod. v Matejovom dome jediný obraz Madony na Slovensku od maliara A.R. Mengsa. Jeho príbeh odkryje historik umenia Juraj Žembera a reštaurátor Miroslav Slúka.
Zdroj: Dana Kurtíková , Foto: ilustračné