V pondelkovej predvolebnej debate na Markíze zaznela z úst predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku opakovane informácia, že na základe ich volebného programu chcú postaviť tri nové nemocnice v Bratislave, v Martine a v Košiciach. Nepočítajú teda s výstavbou novej banskobystrickej Rooseveltky.
Viacerí máme ešte v živej pamäti, ako vlády Igora Matoviča aj Eduarda Hegera krátko po voľbách v roku 2020 zastavili nádejne rozbehnutú prípravu komplexnej rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice schválenú predchádzajúcou vládou Petra Pellegriniho.

Nová Rooseveltova nemocnica z plánu obnovy (vizualizácia)
Táto, viac ako stomiliónová štátna investícia sa nielenže stopla, ale Rooseveltova nemocnica sa nedostala ani do zdravotníckej časti plánu obnovy financovaného z prostriedkov Európskej únie. Vtedajší minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s premiérom Eduardom Hegerom miesto úspešnej bystrickej fakultnej nemocnice preferovali výstavbu bratislavských Rázsoch a nemocnice v Martine.
Napriek tomu sa Rooseveltova nemocnica nevzdala a pripravila projekt úplne novej Roooseveltky v priestoroch súčasného areálu. Po vypadnutí Rázsoch z plánu obnovy napokon dostala šancu aj naša nemocnica. Poverený minister zdravotníctva Michal Palkovič tak v júni mohol oznámiť riaditeľke Rooseveltovej nemocnie Miriam Lapuníkovej toto vládne rozhodnutie, ktorá reagovala slovami:
„Musím povedať, že Rooseveltova nemocnica pristupuje k príležitosti, ktorú dostala, s obrovským rešpektom. Je nám jasné, že cesta, ktorou sme išli doposiaľ nebola ľahká, avšak to, čo nás čaká v kontexte prípravných prác, nebude o nič ľahšie. Naša cesta je však cesta výziev a je našou úlohou, nás všetkých, urobiť všetko preto, aby sme posunuli NAŠU NEMOCNICU ďalej.“

Miriam Lapuníková
Výstavba hrubej stavby nemocnice sa uskutoční z financií z plánu obnovy. Investícia do komplexnej výstavby nemocnice je podľa aktuálne spracovaného stupňa dokumentácie do úrovne full fitout odhadovaná v hodnote približne 450 miliónov eur.
Počíta sa s celkovou kapacitou 830 lôžok pričom 770 bude v novom areáli, zvyšné lôžka patria II. Psychiatrickej klinike SZU, ktorá bude naďalej situovaná v starom nemocničnom areáli. V budúcnosti sa ráta s 1 210 parkovacími miestami, pričom 361 parkovacích miest bude kryté státie pod objektmi v rámci troch poschodí.

Michal Šimečka
Najbližšími krokmi sú príprava procesov verejného obstarávania a územného konania. Ak bude všetko prebiehať podľa plánovaného harmonogramu, prvé stavebné práce by mali začať koncom roka 2024.
Banskobystrický primátor Ján Nosko k tomu uviedol:
„Chcem sa poďakovať generálnej riaditeľke Miriam Lapuníkovej a celému jej tímu, ako aj zamestnancom mestského úradu, ktorí na príprave tohto projektu participujú už takmer dva roky. Ak sa všetko podarí, pôjde o najväčšiu investíciu v histórii Banskej Bystrice. Mesto bude naďalej poskytovať maximálnu súčinnosť, aby sa celý projekt vydaril. Držme si palce Bystričania, bude to naozaj stáť za to.“

Ján Nosko
Otázka znie, čo by sa dialo s Rooseveltovou nemocnicou, ak by o nej rozhodovalo v budúcej vláde Progresívne Slovensko, keď ju teraz jeho predseda Michal Šimečka vylučuje z programu a miesto nej preferuje výstavbu bratislavskej, martinskej a košickej nemocnice.
Postaviť v meste pod Urpínom špičkovú nemocnicu 21. storočia ostáva prioritou v programe strany Hlas – sociálna demokracia bývalého premiéra Petra Pellegriniho. V ich plánoch figuruje popri výstavbe národnej koncovej univerzitnej nemocnice v hlavnom meste Bratislave práve výstavba nemocníc v Martine a Banskej Bystrici (obe nemocnice sú financované z plánu obnovy), ako aj modernizácia existujúcich nemocníc na celom Slovensku.
Autor: (tom), Foto: ilustračné a vizuál