Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Sú spojené s vítaním jari a rozlúčením sa so zimou. Neoddeliteľnou súčasťou osláv sú návštevy rodiny a priateľov sprevádzané hojnosťou jedla a tradícií.
Pre ľudí, ktorí si strážia svoju hmotnosť, alebo sa snažia schudnúť, predstavuje toto obdobie veľkú výzvu. Ako neporušiť dodržiavanie zdravého jedálnička a nevybočiť zo svojich stravovacích a pohybových návykov? Ako v tomto sviatočnom období (príliš) nepribrať?
Zopár tipov na zaujatie postoja voči veľkonočným chodom popisuje z oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici MUDr. Mária Paizanosová:
„Jedlo nerozdeľujte na zakázané a povolené. Ak na niečo máte veľkú chuť, doprajte si to, ale konzumujte to v rozumnom množstve. Taktiež sa sviatočné jedlá dajú pripraviť použitím zdravších a menej kalorických surovín. Na chlebíčky môžete použiť celozrnné pečivo a bylinkami ochutenú tvarohovú nátierku, v šaláte skúste namiesto majonézy použiť pochúťkovú smotanu ochutenú horčicou.“
Ďalej Paizanosová dodáva:
„Je vhodné obmedziť údeniny s vysokým obsahom soli a mastné jedlá, resp. konzumovať skôr ich symbolické porcie. Tiež môžete prípravu jedál brať ako výzvu a skúsiť niečo nové, napríklad zeleninové jednohubky. Fantázii sa medze nekladú. Ak sa obľúbených jedál neviete vzdať, aspoň si ich vychutnajte pomalšie. Pomalé všímavé jedenie, kedy sa sústredíme na jedlo, jeho farbu, chuť či vôňu, nám pomôže dosiahnuť pocit nasýtenia aj s menšou porciou.“
MUDr. Dagmar Fifková upozorňuje:
,,Netreba zabudnúť ani na asertívne správanie. Aj slušnou formou viete povedať svojim blízkym, že si vážite ich snahu, ale aj svoje zdravie a nebudete jesť všetko len preto, že je to vyložené na stole. Toto môže byť ďalším kameňom úrazu v prípade nadmerného energetického príjmu. Riaďte sa preto známym porekadlom „čo oči nevidia, to srdce nebolí“ a nenechávajte stoly plné vysokokalorických lahôdok. Iným variantom môže byť príprava ovocných mís alebo ľahkých dezertov.“
MUDr. Ivana Smolková pripomína:
,,Ak sa vám to aj napriek snahe nepodarí a vy „zhrešíte“, nezúfajte. Robiť chyby je ľudské a aj keď ste toho jeden deň zjedli viacej, neznamená to, že všetka snaha vyšla nazmar. Môžete do toho dňa zaradiť viac pohybovej aktivity a pokračovať so svojím pravidelným režimom a zdravým, vyváženým jedálničkom hneď v nasledujúcej chvíli. Nevzdávajte sa! Dôležité je, že sa snažíte vybudovať si zdravšie návyky. Nezabudnite tráviť čo najviac času vonku na dennom svetle, v prírode. Po zdravom obede môžete vyraziť na rezkú prechádzku s rodinou či priateľmi. Utužíte nielen svoje vzťahy, ale aj fyzické a mentálne zdravie. To podporíte aj pravidelným spánkovým režimom a obmedzením extrémneho ponocovania.“
Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ v Banskej Bystrici želá všetkým pokojné sviatky jari.
Zdroj: Michaela Ondirová , Foto: ilustračné