Vyberáme automatickú práčku – toto by mala moderná práčka spĺňať

PR
0 /

Pranie bielizne môže byť únavným zadaním. Všetko to triedenie, nakladanie, načechranie, skladanie… Ale pokiaľ ide o špinavú prácu – pranie samotné – efektívna práčka vám uľahčí život na dlhé roky. Teda ak si vyberiete správnu.

Moderné práčky vyzerajú elegantne a high-tech, no ani zďaleka nie sú všetky rovnaké. Niektoré perú bieliezň lepšie, iné šetrnejšie, niektoré šetria energiu, kým iné majú dlhú životnosť. Ako teda nájsť tú najlepšiu práčku pre vás, pre váš rozpočet a potreby? Čítajte ďalej.

zdroj: ozanuysal/shutterstock.com

zdroj: ozanuysal/shutterstock.com

Výber automatickej práčky

Od veľkosti a kapacity až po energetickú triedu a rýchlosť odstreďovania, výber práčky sa môže zdať ako mínové pole. Náš jednoduchý nákupný sprievodca obsahuje všetky informácie, ktoré potrebujete na to, aby ste sa rozhodli správne.

Okrem toho, ako vždy, aj v tomto prípade „všetko je na webe“. Na internetových stránkach nájdete mnohé veľmi praktické hodnotenia, ktoré predstavujú automatické práčky v teste a tým zároveň aj ich najzaujímavejšie a najužitočnejšie funkcie.

Štandardné funkcie

  • kapacita – pohybuje sa od 5 kg do 13 kg. Spravidla sa 5 tričiek rovná 1 kg. Práčka s kapacitou 5 kg vyperie 25 tričiek, zatiaľ čo 10 kilogramová až 50 tričiek. Väčšia kapacita práčky znamená, že môžete prať viac bielizne naraz, čím ušetríte čas a peniaze za energiu. Stroje s väčšou kapacitou často ponúkajú extra pracie programy pre objemnejšie kusy, ako sú paplóny, uteráky alebo závesy.
  • rýchlosť odstreďovania – rýchlosť odstreďovania sa pohybuje od 1000 do 1600 ot./min. Vyššie rýchlosti odstreďovania znižujú množstvo vody, ktoré zostane v bielizni po dokončení prania, takže sušenie zaberie menej času.
  • ako dlho trvá rýchly program – pre úplný cyklus prania je to medzi 14 a 30 minútami. Zvyčajne so zníženou veľkosťou náplne napr. 2 kg. Navrhnuté na osvieženie bielizne, čiže neodstráni škvrny.
  • hlučnosť – Priemerná hlučnosť cyklov prania a odstreďovania v práčke sa meria v decibeloch (dB). Čím vyššia je hodnota dB, tým bude stroj hlučnejší. Čokoľvek pod 50 dB sa považuje za obzvlášť tiché. Ak chcete čo najviac znížiť hladinu hluku, hľadajte modely s novou technológiou, ako sú bezkomutátorové alebo invertorové motory a antivibračné systémy.
  • energetická účinnosť – Eko pracie cykly spotrebujú až o 60 % menej energie, pretože bežia dlhšie. Všimnite si aj priemernú spotrebu vody na jeden prací cyklus, aby ste znížili náklady na spotrebu vody.

Peniaze šetriace funkcie

  • Čo ak nechcem vždy naplniť práčku na plnú kapacitu? – Niektoré práčky disponujú senzorom váženia, ktorý automaticky vypočíta čas potrebný na vypranie daného množstva bielizne. Funkcia je známa ako Fuzzy Logic. Prípadne hľadajte funkciu nastavenia polovičnej náplne, ideálne pre menšie náplne a šetrenie energiou.
  • Existujú práčky, ktoré vyberú vhodný program? – Senzorové práčky automaticky vyhodnotia typ tkaniny, úroveň znečistenia, tvrdosť vody a hmotnosť náplne, ktorú periete a potom upravia prací program, aby ste dosiahli optimálne výsledky.
  • Ako inak môžem ušetriť na praní? – Ekonomické možnosti (alebo eko programy) znižujú teplotu prania, ale predlžujú dĺžku prania, aby to kompenzovali.
  • Automatická regulácia teploty – Namiesto jednoduchého miešania horúcej a studenej vody v prednastavených pomeroch nastaví automatická regulácia teploty vodu na optimálnu teplotu pre zvolené nastavenie.
  • Ako si môžem byť istý, že použijem správne množstvo pracieho prostriedku? – Práčky s automatickým dávkovaním zabezpečia, že sa pri každom praní použije správne množstvo pracieho prostriedku na základe typu a hmotnosti materiálu. Tekutý prací prostriedok je uložený v zásobníku v stroji.
zdroj: Evgeny Atamanenko/shutterstock.com

zdroj: Evgeny Atamanenko/shutterstock.com

Programy

Väčšina práčok má štandardné programy, ako je bavlna, syntetika a rýchle pranie, ale niektoré ponúkajú špeciálne cykly, ktoré pomáhajú s rôznymi typmi náplní.

  • Na čo slúži para? – para je dobrá na osvieženie oblečenia. Pomáha redukovať pokrčenie, takže budete tráviť menej času žehlením. Para ponúka hygienickejšie čistenie – pomáha odstraňovať častice, ako je napríklad peľ, ktoré môžu dráždiť ľudí s alergiami alebo citlivú pokožku.
  • Čo by som mal hľadať na pranie odolných škvŕn? – Intenzívne programy sú navrhnuté tak, aby urýchlili odstraňovanie škvŕn. Cykly predpierania sú ideálne na uvoľnenie zaschnutých alebo silne znečistených škvŕn pred hlavným cyklom.
  • Ako na športové oblečenie? – Intenzívny cyklus alebo cyklus športového oblečenia pomôže odstrániť škvrny ako tráva a blato. Niektoré stroje ponúkajú možnosť prania tenisiek. Ak chcete, aby oblečenie zostalo nepremokavé resp.vodeodolné, hľadajte outdoorový a impregnačný prací program.
  • Niektorí členovia rodiny majú citlivú pokožku, ako zabezpečiť, aby bol pri praní odstránený všetok prací prostriedok? Program Extra Rinse vám umožňuje zvýšiť počet plákaní v rámci programu, čím sa odstráni viac prebytočného pracieho prostriedku. Niektoré prístroje majú programy na odstraňovanie alergénov, ktoré sú skvelé, ak máte v rodine alergika. Pomáha odstraňovať alergény, ako sú roztoče a peľ. Detské cykly sú perfektné, ak máte doma drobca, pretože pridáva ďalšie plákania eliminovanie pracích prostriedkov, ktoré môžu dráždiť citlivú detskú pokožku.
  • Chcete menej prať ručne, ale máte veľa jemnej bielizne? – programy Ručné pranie alebo Jemné pranie sa starajú o jemné vlákna a pleteniny znížením agitácie bubna počas cyklu prania a odstreďovania a perú pri nižšej teplote.

 Ovládanie

Existujú rôzne spôsoby ovládania práčky, od jednoduchých číselníkov až po aktiváciu hlasom.

  • Aké typy ovládacích panelov existujú? – Vyberajte z ciferníkov alebo tlačidiel, LED, alebo LCD displeja. LED a LCD displeje poskytujú podrobnejšie informácie o tom, ako dlho ešte pranie bude prebiehať. Práčky s pamäťovým tlačidlom vám umožnia uložiť si obľúbené nastavenia prania, aby ste ho mohli použiť aj nabudúce.
  • Čo je to inteligentná práčka a na čo sa dá využiť? – Inteligentné práčky sú dodávané s aplikáciou pre váš smartfón. Aplikácia umožňuje spustiť, zastaviť, pozastaviť alebo prijať upozornenie po dokončení cyklu, aj keď ste mimo vášho domova. Niektoré vám poradia, ako najlepšie vyprať dané oblečenie a niektoré stroje vám umožňujú ovládať ich prostredníctvom inteligentného domáceho zariadenia, ako je Amazon Alexa alebo Google Home. Práčka bude musieť byť ale pripojená k WiFi.
  • Môžem nastaviť, aby sa pranie spustilo v čase, ktorý chcem? – Časovač vám umožní nastaviť práčku tak, aby odložila začiatok cyklu, hoci aj o niekoľko hodín. Alternatívne, niektoré stroje majú funkciu „čas ukončenia“, čo vám umožní vybrať si, kedy má program skončiť a nie začať.
  • Viem zabrániť tomu, aby moje dieťa otváralo dvierka práčky? – Existujú dva typy detských zámkov. Najbežnejší typ deaktivuje ovládacie prvky na ovládacom paneli, čo bráni deťom meniť nastavenia, alebo spustiť program. Druhým typom je zariadenie, ktoré bráni zavretiu dverí, takže vaše deti nebudú môcť „náhodne“ uväzniť v bubne predmety, ako sú hračky, vaše cennosti alebo mačka.

Plnenie spredu alebo zvrchu?

Práčky s predným plnením sú efektívnejšie, pretože spotrebujú v priemere o 40 % menej vody ako práčky s horným plnením, pretože majú funkciu otáčania. Okrem toho sú práčky s predným plnením oveľa šetrnejšie, umožňujú hladší cyklus prania a veľmi ľahko vyperú jemnú bielizeň.

Na druhej strane, práčky s horným plnením môžu byť k oblečeniu drsné, najmä ak je práčka preťažená. Je ťažké prať väčšie kusy, ako sú vankúše, prikrývky, posteľné obliečky atď., pretože sa nedajú úplne ponoriť do vody. Spredu plnená práčka poskytuje lepší a čistejší výsledok.

Výber medzi práčkou s vrchným a predným plnením je osobnou voľbou. Môžete ho urobiť na základe nasledujúcich faktorov:

zdroj: umarazak/shutterstock.com

zdroj: umarazak/shutterstock.com

Ako naložiť so starou práčkou?

Už samotný predajca často vyzdvihne váš starý spotrebič, keď dovezie nový – dokonca zaň môžete získať zľavu. Ak sa však rozhodnete zlikvidovať svoju starú práčku sami, tu je hneď niekoľko spôsobov, ako to urobiť bez poškodenia životného prostredia:

  • ak stroj stále funguje, darujte ho na dobrú vec, či už je to sociálne slabšia rodina, detský domov, domov na polceste…
  • ak práčka nie je v dostatočne dobrom stave na darovanie, využite službu bezplatného zberu elektroodpadu priamo z vašej domácnosti, ktoré už niektoré slovenské mestá svojim obyvateľom ponúkajú
  • kontaktujte strediská recyklácie kovového odpadu vo vašej oblasti. Mnohé súčasti starých spotrebičov možno recyklovať a použiť.

Zdroje informácií:

Zdroj: Kulito, Foto: Shutterstock.com