1 /

V Sásovej to bol v stredu večer futbalový sviatok. Pribudli nové dve menšie tribúny, nápoje boli v cene lístka. Prvý súťažný tohtoročný domáci zápas sa vydaril. Prišlo až 600 ľudí, deti a ženy majú vždy vstup zdarma. Tí, čo merali na ihrisko do Sásovej cestu, nemohli ľutovať. Stali sa svedkami nevídanej futbalovej drámy.

V prvom polčase gól nepadol. Domáci v zostave s bývalým kapitánom Dukly Sašom Savičom sa zahryzli do súpera, ale od desiatej minúty prevzala iniciatívu Šalková a vytvorila si územnú prevahu. Výsledkom tejto snahy bola hlavička Štulajtera do brvna. Potom sa dostal do dvoch výborných šancí hosťujúci Dobrota, najprv z pravej strany a potom z ľavej v úniku, v oboch prípadov bravúrne vyrazil loptu gólman Čavoj. Sásová pohrozila až v 38. minúte. Po autovom vhadzovaní prišiel center z ľavej strany a Ďurta hlavičkoval nad brvno. Na opačnej strane ho o malú chvíľu napodobnil Štubniak. Veľkú šancu mali hostia v nadstavenom čase prvého dejstva. Dobrota unikol po ľavej strane, mal brankára na lopatkách, ale mieril tesne vedľa.

Aj začiatok druhého polčasu lepšie sadol Šalkovej. V 52. minúte mohla ísť do vedenia, keď delovku Mikulca Čavoj vyrazil a Pavol Dobrík následne netrafil odkrytú svätyňu súpera. A tak prišiel trest. V 58. minúte striedajúci Turčan z pravej strany poslal nadzemný center alebo prihrávku pred bránku, lopta sa krútila, Gnida v domnienke, že ju bude tečovať Ondrejka, išiel do pozície zákroku, avšak teč sa nekonal a lopta odskákala do bránky – 1:0. Povzbudení domáci potom mohli pridať druhý gól, no Ďurta po rohu opäť hlavičkoval nad bránku. Šalková mala tiež šancu po rohovom kope, Pavol Dobrík pre zmenu hlavičkoval vedľa bránky. O slovo sa prihlásil aj nový sásovský kapitán Savič. Vyskúšal to v 81. minúte z vyše dvadsiatich metrov a loptu poslal tesne nad brvno. V poslednej minúte ho tréner Dubovický za veľkého potlesku divákov vystriedal, mysliac si, že sa už nič nemôže udiať. Avšak udialo sa! V prvej nadstavenej minúte dokázali hostia vyrovnať. Po strele striedajúceho Chovanca Čavoj zasiahol, no na následnú dorážku Dobrotu nemal nárok – 1:1.

Konal sa tak penaltový rozstrel už za prichádzajúceho súmraku. V štvrtej sérii mohol o postupe rozhodnúť paradoxne brankár hostí Gnida. Ak by penaltu v úlohe strieľajúceho hráča premenil, jeho tím by postupoval ďalej, avšak Čavoj Gnidu vychytal! Následne musel hráč Sásovej jedenástku premeniť, aby vyrovnal, no Gnida ho vychytal! Šalkovčania sa už tešili z postupu, no proti bol rozhodca Šimko, ktorý okamžite postrehol, že Gnida opustil bránkovú čiaru skôr než hráč Sásovej vystrelil. Penalta sa musela opakovať a v nej už bol gólman hostí bez šance – na jedenástky bol stav po piatich kopoch 3:3. Rozhodla napokon šiesta séria. Kapitán Šalkovej a bývalý hráč Dukly Matej Libič prestrelil bránku a na druhej strane sa hrdinom Sásovej stal Marcel Turčan – ten sa nemýlil – 4:3. Do druhého kola Slovnaft cup-u – Slovenského pohára teda postúpila Sásová a 19. augusta sa stretne doma s treťoligovou Kováčovou.

Po zápase sme oslovili oboch kapitánov mužstiev. Sásovský Saša Savič nám povedal:

„Už sa nám stalo druhýkrat v rade, že akoby sme nezvládli záver zápasu (V sobotu 1. augusta inkasovala Sásová v Banskej Štiavnici gól na 2:2 tiež v nadstavenom čase v 1. kole V. ligy – pozn. red.). Pozitívom však je, že sa vieme dostať do šancí i do vedenia a potrápime lepších súperov z vyšších súťaží. Zatiaľ je to len začiatok, veríme, že to bude iba lepšie a lepšie. Vedeli sme, že na tento pohárový zápas príde veľa ľudí, chceli sme vyhrať, dali sme do toho energiu. Čo sa týka mojej hry v piatej lige, je to pohodlnejšie, menej náročné a určite voľnejšie než v druhej lige. Menej behania. V Sásovej je menšie ihrisko, je tu teda viac súbojov. Vidím, že diváci sem chodia na futbal, stretávajú sa tu priatelia, rodiny. S otvorenou náručou ma tu každý prijal. S veľkou radosťou chodím na tréningy, je tu skvelé prostredie aj atmosféra až rodinného charakteru.“

Savič už z lavičky sledoval vyrovnávajúci gól Šalkovej na 1:1 a nemohol sa zapojiť ako kapitán ani do penaltového rozstrelu. Aké teda boli jeho myšlienky?

„Po pravde ani si nepamätám, či som niekedy kopal penaltu v živote. No snáď, ak by k tomu malo dôjsť, tak by som to zobral na seba. Ako som profesionálnu kariéru ukončil, nerozmýšľam nad nejakým tlakom, povinnosťami, nemám žiadny stres. Takže možno by som si tú penaltu užil, alebo aj trafil vedľa (smiech). A dopadlo by to takisto.“

Kapitán Šalkovej Matej Libič bol po zápase sklamaný:

„Pre divákov to mohlo byť síce pekné futbalové divadlo, ale pre nás nie. My sme zopakovali výkon z Medzibrodu, kde sme mali tiež relatívne dosť gólových príležitostí, no zhoreli sme v koncovke. Dali sme napokon jeden gól z takej pološance. A jedenástky, malo byť v náš prospech rozhodnuté. Bolo to tam sporné pred tou piatou sériou. Nevieme, či náš brankár stál pred čiarou alebo nie. Mohli sme sa tešiť my. Potom som na šiestu sériu išiel ja a prekopol som. Nemám ani čo viac k tomu povedať, bolo to moje fatálne zlyhanie. Beriem to na seba. V takom momente musím penaltu premeniť. Trénovali sme jedenástky v utorok na tréningu, no ja som paradoxne musel z neho odísť skôr. Neskúsil som si to a možno to bola príčina, že som to nepremenil.“

Matej Libič reagoval aj na súboj kapitánov, bývalých hráčov Dukly:

„Poznáme sa so Sašom, zhodou okolností aj pracujeme spolu, v robote sme denno-denne, takže mi to dá štvrtok vyžrať. Zgustnú si na mne v práci aj za tú jedenástku…“

A veruže Saša Savič to potvrdil i týmito slovami:

„Zajtra mu to dám pocítiť. Pred zápasom sa so mnou ani nebavil v robote, takže mu to dám patrične pocítiť (smiech). No ako, to si nechám pre seba.“

Apropo, Sásovčania netrénovali pred zápasom penalty. Verili, že dokážu rozhodnúť zápas za 90 minút. Inkasovali však v 91. minúte a na penalty napokon vyhrali.

ŠK 2020 Sásová – FK Šalková 1:1 (0:0) na pok. kopy 4:3 – postupuje Sásová

Góly: 57. M. Turčan – 90+1 O. Dobrota. Rozhodoval: Legíň. Diváci: 600.

Najbližšie hrá Sásová zápas druhého kola piatej ligy doma a privíta v susedskom derby Selce. Duel je na programe v sobotu 8. augusta o 17.00 hodine.

Autor: (bl), Foto: autor