Svetový deň duševného vlastníctva a Úrad priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici

SPRÁVY
0 /

Svetová organizácia duševného vlastníctva (World Intelectual Property Organization – WIPO) stanovila 26. apríl Svetovým dňom duševného vlastníctva. Jeho  20. ročník je venovaný významu inovácií a zelených technológií pre budúcnosť planéty. Tento deň dlhodobo pripomína hodnotu kreativity, inovácií, zvyšuje právne povedomie o  duševnom vlastníctve a podporuje výmenu skúseností.

Svetový deň duševného vlastníctva

Medzi zelené inovácie, ktoré výrazne zmenili náš svet  patrí napríklad elektromobilita, digitalizácia, rozvoj permakultúry, biokozmetika, recyklovateľné oblečenie a ekodomy. Európsky cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 je úzko spojený so zvyšovaním významu odvetví zameraných na vývoj technológií na zmiernenie zmeny klímy (climate change mitigation technologies  – CCMT).

Duševné vlastníctvo a jeho ochrana sú neoddeliteľne spojené aj s aktuálnymi úlohami, či už je to vývoj liečiva proti COVID-19 alebo riešenia v oblasti zelených technológií. WIPO označuje ako „zelené“ technológie tie, ktoré chránia životné prostredie, znižujú znečistenie, používajú všetky zdroje udržateľnejším spôsobom, recyklujú väčšinu odpadov a výrobkov a zaobchádzajú so zvyšným odpadom prijateľnejším spôsobom.

Na území Slovenskej republiky bolo k 31. decembru 2019 platných 20 981 patentov a 1 872 úžitkových vzorov. Patentovať sa môžu výrobky, zariadenia a technológie, chemicky vyrobené látky, liečivá, priemyselné produkčné mikroorganizmy, biotechnologické postupy a produkty. Najčastejšiu formu ochrany technických riešení na Slovensku predstavuje takzvaný malý patent – úžitkový vzor. Za ostatných päť rokov sa ročne podalo vyše dvesto prihlášok patentov a tristo úžitkových vzorov.

„Najviac využívaným predmetom ochrany je zápis ochrannej známky. Podnikatelia si tak chránia svoje služby a tovary na trhu, pričom počet podaní býva ročne okolo tritisíc. ÚPV SR zapisuje a chráni dizajny, úžitkové vzory, označenie pôvodu výrobkov a  zemepisné označenia výrobkov. V roku 2019 bolo podaných 2 878 národných prihlášok ochranných známok, čo je medziročný rast o 5 percent. Tým sa zastavil klesajúci trend,“

informuje Erika Presperínová z Úradu priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici.

Zatiaľ čo v roku 1990 bolo vo svete registrovaných takmer milión patentových prihlášok, v roku 2018 to bolo už vyše troch miliónov, pričom najviac patentov sa v súčasnosti prihlasuje v oblasti digitálnej komunikácie. Dramatický rast zaznamenáva vo svete registrácia ochranných známok, ktorá sa od roku 1990 z necelého milióna (942 200) zvýšila do roku 2018 viac ako sedemnásobne (7 743 400). Najviac prihlášok si podali výrobcovia počítačov a elektroniky.

20 ročník konferencie Duševné vlastníctvo na Slovensku sa uskutoční 26. mája 2020 ako virtuálne podujatie a predstaví inovátorov a trendy v domácich podmienkach:

Miroslav Jurkovič: Ako zmení cirkulárna ekonomika naše hodnoty a aké príležitosti prináša

Marián Smik, Slovenská batériová aliancia: Teraz alebo nikdy. Budujeme základy batériového ekosystému na Slovensku

Petra Presperínová, UPV SR: Zelené technológie

Matej Michlík, Nice Visions, s. r. o.: Solárne kachličky v uliciach miest: Fotovoltika môže byť aj pekná

Katarína Hutyrová, Nosené: Nový život nášho oblečenia alebo elegancia z druhej ruky ako biznis model

Artur Gevorkyan: Respirátory novej generácie počas pandémie

Helena Hybská, Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity Zvolen: Neznáme využitie známych organizmov.

Úrad priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici

ÚPV SR v súčasnosti kontaktuje autorov riešení a ponúka im služby pre prihlásenie patentu, úžitkového vzoru a registráciu ochrannej známky. Pre autorov to znamená, že v prípade udelenia priemyselného práva ich riešenie podlieha ochrane a predstavuje pre nich výlučné práva na príslušnom trhu, kde boli tieto priemyselné práva uznané. V súčasnosti je možné podávať prihlášky len elektronicky alebo poštou.

„Aj keď pracujeme v mimoriadnych podmienkach s cieľom ochrániť predovšetkým ľudské životy, povinnosťou odborníkov je pripomínať potenciál nápadu a duševného vlastníctva. Slovensko ukázalo výnimočný potenciál, ktorý treba rozvíjať,“

hovorí predseda ÚPV SR Richard Messinger.

Najviac využívaným predmetom ochrany duševného vlastníctva v priemysle a službách na Slovensku je zápis ochrannej známky. Podnikatelia si tak chránia svoje značky pre služby a tovary na trhu, pričom počet podaní býva ročne okolo tritisíc.

Ochrannou známkou môže byť slovné, obrazové, priestorové, pozičné označenie, označenie vzoru, označenie tvorené jednou farbou alebo kombináciou farieb bez obrysov, zvukové označenie, pohybové, multimediálne, holografické alebo iné označenie, ktoré je spôsobilé odlíšiť tovary alebo služby jednej osoby od tovarov alebo služieb inej osoby. Žiadosť o zápis ochrannej známky môže podať akákoľvek právnická alebo fyzická osoba, platnosť zápisu je 10 rokov odo dňa podania prihlášky.

Technické riešenie je možné chrániť patentom, resp. úžitkovým vzorom, tzv. malý patent.

Patenty sa udeľujú na vynálezy, ktoré sú nové, zahŕňajú vynálezcovskú činnosť a sú priemyselne využiteľné. O udelenie patentu na vynález sa žiada prihláškou, ktorá musí obsahovať žiadosť o udelenie patentu v jednom vyhotovení, opis vynálezu, najmenej jeden patentový nárok, prípadne výkresy, anotáciu s prípadným obrázkom, resp. chemickým vzorcom zlúčeniny v troch vyhotoveniach, ktoré musia umožňovať ďalšiu reprodukciu.

Majiteľ patentu má výlučné právo vo vzťahu k vynálezu chráneného patentom. Súhlas na využitie patentu udeľuje jeho majiteľ licenčnou zmluvou alebo je možné patent predať, respektíve previesť na inú fyzickú alebo právnickú osobu.

Úžitkový vzor je forma právnej ochrany nových priemyselne využiteľných technických riešení, ktoré sú výsledkom vynálezcovskej činnosti z akejkoľvek oblasti techniky.

Pri ochrane technického riešenia je potrebné rozhodnúť sa, či vhodnou ochranou bude patent, úžitkový vzor alebo obidva spôsoby súčasne. Čo sa týka účinkov ochrany, nie je medzi nim rozdiel. Patent však platí 20 rokov, doba ochrany úžitkového vzoru trvá štyri roky a je možné ju predĺžiť až na 10 rokov, takže je ideálna pre predmety s kratšou životnosťou.

ÚPV SR okrem toho zapisuje a chráni dizajny, označenie pôvodu výrobkov a zemepisných označení výrobkov. Dizajnom sa chráni vonkajšia úprava, čím sa rozumie vzhľad výrobku alebo jeho časti, spočívajúci najmä v znakoch línií, obrysov, farieb, tvaru, štruktúry alebo materiálov výrobku samotného, alebo jeho zdobení.

Na webovej stránke ÚPV SR sú informácie o elektronickom podávaní všeobecne, dokumenty na prevzatie, a dispozícii je aj tím informačného centra. Elektronické podávanie si vyžaduje elektronický občiansky preukaz (eID karta) aktivovaný pre elektronické služby, kvalifikovaného elektronický podpis.

Podrobné vysvetlenia pojmov a postup nájdete na webovej stránke https://www.indprop.gov.sk.

Zdroj: Erika Presperínová , Foto: ilustračné