Ľudia, preboha, majme rozum…

SPRÁVY
14 /

Začíname príbehom známeho Bystričana, ktorý vyriekol tieto slová potom, ako v aute len tak – tak zabránil stretu s chodkyňou v tmavom oblečení prechádzajúcou cez cestu. Otvoril tým aktuálny problém  sychravých jesenných a pomaly aj zimných večerov na našich cestách.

Ľubomír Motyčka, lebo o ňom je reč, na Facebooku takto opísal svoju nepríjemnú skúsenosť:

„Vracal som sa domov niečo po 18. hodine. Mrholilo, cesta sa ligotala vo svetlách áut a verejného osvetlenia. Na priechode cez cestu pri sídlisku Sever v Banskej Bystrici. som na poslednú chvíľu uvidel dámu v tmavom. Ubrzdil som to, ale asi som sa jej nárazníkom aj dotkol…

Viem, že mám dávať pozor, ale ja som ju fakt nezbadal. Aj keď videla, že na poslednú chvíľu brzdím, neodskočila,. len pokračovala ďalej. Aj potom, keď sa jej nárazník dotkol. Ktovie ako by to vyhodnotila polícia, keby sa niečo stalo. Ale, ona by dopadla horšie Možno bola unavená, alebo smutná….ktovie.

Majme všetci rozum. Tie reflexné prvky majú fakt význam. Najmä ak sme celí v tmavom. Ďakujem Bohu, že som jej neublížil.“

chodec5

Takúto nepríjemnú skúsenosť majú asi viacerí vodiči a nielen v Banskej Bystrici. Niektorí  to dávajú za vinu chodcom, ktorí pri zníženej viditeľnosti nepoužívajú na oblečení či taške reflexné prvky alebo sú nedostatočne osvetlené priechody pre chodcov. K tomu treba za dažďa či mrholena prirátať zrkadlene na ceste.

Banskobystrická polícia opakovane upozorňuje občanov – chodcov, aby najmä v zlom počasí a v noci v uliciach mesta či obce používali reflexné prvky Reflexné či farebné oblečenie prispieva k bezpečnosti na cestách a aj chodci by si mali uvedomiť svoju zodpovednosť, ktorú berú na seba, ak reflexné prvky nenosia. Na ceste nie sú nesmrteľní…

chodec

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová upozorňuje:

 „V prípade, že chodec nebude mať za zníženej viditeľnosti na sebe žiadny reflexný prvok alebo reflexný bezpečnostný odev a bude sa pohybovať po krajnici alebo po okraji vozovky, bude mu nekompromisne uložená bloková pokuta až do výšky 30 eur. Za 9 mesiacov tohto roka sme v Banskobystrickom kraji evidovali 539 priestupkov, ktorých sa dopustili chodci.“

Všetkých nemotorových účastníkov cestnej premávky polícia opätovne vyzýva k zodpovednému správaniu sa na cestách a upozorňuje ich na povinnosť, ktorú im ukladá zákon. Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.

chodec4

Táto povinnosť platí pre chodcov, ktorí sa pohybujú mimo obce, ale aj v obci! Chodcom polícia odporúča reflexný prvok umiestniť na dobre viditeľné miesto, na hornú alebo dolnú končatinu – tú, ktorá je bližšie k vozovke, k stredovej deliacej čiare.

Treba mať na pamäti, že aj obyčajná reflexná páska za pár centov zvýši viditeľnosť chodca až na vzdialenosť 200 metrov. I to, že vodič idúci autom rýchlosťou 50 km za hodinu prejde za sekundu 14 metrov a na zastavenie obvykle potrebuje dve reakčné sekundy, čiže jedná sa o vzdialenosť 28 metrov, na ktorej dokáže bezpečne zastaviť.

chodec2

Ďalším problémom je okrem jasného označenia aj dostatočné osvetlenie priechodov pre chodcov. Nie všade je to v poriadku, preto aj podľa vyjadrenia poslanca Ľubomíra Motyčku nanesie tento problém na zastupiteľstve.

Špecifickou skupinou účastníkov cestnej premávky sú cyklisti. Aj keď v tomto zimnom počasí ich veľa po cestách nejazdí, rozširovaním cyklotrás na území mesta sa ich výskyt zvýši. I pre nich platí, že pri zníženej viditeľnosti musia okrem osvetleného bicykla mať na sebe reflexné prvky.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné