V poradí už 359. Radvanský jarmok otvorí svoje brány v centre Banskej Bystrice od 9. – 11. septembra 2016 (pre Bystričanov neoficiálne už vo štvrtok 8. septembra). Jeho súčasťou bude aj obľúbený 19. Trh ľudových remesiel.
Na všetkých návštevníkov opäť čaká neopakovateľná zmes vôní, chutí, farieb a dobrej nálady, ktorá je lákadlom rovnako pre Bystričanov, ako aj domácich či zahraničných hostí.
Môžete tešiť na bohatý kultúrny program, tradičný trh remesiel či jarmočné kulinárske špeciality. Nie nadarmo je Radvanský jarmok zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a bude sa uchádzať aj o zápis do UNESCO.
Program 359. Radvanského jarmoku
Piatok 9. septembra
Námestie SNP
16:00 Otvorte sa brány – Sprievod a otvárací ceremoniál
17:00 František a Vojta Nedvědovci s kapelou – Najkrajšie pesničky Nedvědovcov
19:00 Vojenská hudba Banská Bystrica oslavuje – Koncert pri príležitosti 60. výročia: Sólisti Štátnej opery Patrícia Macák Solotruková a Róbert Smiščík, speváčka Radka Križanová, horehronskí chlapi z obcí Šumiac, Telgárt, Vernár, Pohorelá.
20:30 Do krásy odetí – Prehliadka ÚĽUV-u a krojov s modrotlačovými prvkami
21:00 Premeny zdedenej krásy – Hudobno – tanečno – vizuálny multižánrový program venovaný prvkom zapísaných do zoznamu Národného kultúrneho dedičstva
16:00 – 22:00 Ukážky majstrov remesla – Sokoliarska skupina Biatec
Barbakan
11:00 Sokoliari kráľa Svätopluka – Ukážky výcviku dravcov
11:30 Rečňovanky ľudu – O dobrú náladu sa postarajú Maroš Čupka, Michal Fiľo, Pavol Majerík
12:00 Rozhovory o gajdách – Všetko o gajdách v rozhovore s Ľubomírom Tatarkom – Čalamachom
12:30 Krása modrotlače – Rozprávanie o výrobe modrotlačových látok s majstrom M. Rabadom.
13:00 Ozveny spod Kráľovej holi – Pásmo horehronských speváckych skupín v podaní ženskej speváckej skupiny Trnki a mužských speváckych skupín z Telgártu, Vernára, Šumiaca, Pohorelej a Heľpy
16:00 UMB sa predstavuje – Škola tanca, zábavné hry
16:30 Krása modrotlače – Rozprávanie o výrobe modrotlačových látok s majstrom M. Rabadom
11:00 – 19:00 Gajdy v UNESCO – Výroba gájd pri príležitosti zapísania tohto nástroja do zoznamu UNESCO výrobcom Ľubomírom Tatarkom – Čalamachom s výrobcom Ľubomírom Tatarkom-Čalamachom – prvým cechmajstrom Cechu gajdošského, Modrotlačová dielňa majstra Mateja Rabadu, Tvorivé dielne ÚĽUV, Prezentácia UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka
Námestie Š. Moysesa, Námestie SNP, Dolná ulica
10:00 – 20:00 Trh tradičných remesiel
Dolná ulica č. 25
10:00 – 19:00 Drobné hospodárske zvieratá, akvaristika
Sobota 10. septembra
Námestie SNP
11:00 Na Radvanskom jarmoku – DFS Hájenka z Bratislavy s choreografiou venovanou Radvanskému jarmoku a DFS Dratvárik zo Slovenskej Ľupče
12:00 Na baňu klopajú – Medzinárodný detský folklórny festival
15:00 Užite si popoludnie s vašou Slovenkou, Robom Opatovským a množstvom zaujímavých hostí
17:00 Tanečný klub Element
17:15 DLB – Banskobystrická akustická kapela
18:00 Janais – Indie pop s prvkami šansónu a world music
19:00 La Femme – Cabaret – koncert muzikálového dua Marta Ďumbalová a Michaela Kukurová
19:30 Piano show Jozefa Hollého – Dynamická a virtuózna klavírna show
20:30 La Femme – Muzikálové hity a pop operné skladby
21:30 Metalinda – Legenda rockovej scény
11:00 – 18:00 Ukážky majstrov remesla, Sokoliarska skupina Biatec
Barbakan
11:00 Ako išlo vajce na vandrovku – Bábkové divadlo OFINA Ružomberok
12:00 Pozdrav z Dolnej Zeme – Vystúpenie súboru zo Šalgotarjánu
13:00 Rozhovory o gajdách
13:30 Dudácka muzika Hruška z Prahy – Pod vedením Jindřicha Janečku
14:00 UMB sa predstavuje
14:30 DFS Hájenka z Bratislavy – Na Radvanskom jarmoku
15:00 Krása modrotlače
15:30 Traja chrobáci – Interaktívne pouličné predstavenie
16:00 Priadka a kráľ – Bábkové divadlo Harry Teater
17:00 Krehká krása – Tavenie liatiny v kopulovej peci
17:15 Krása modrotlače – Rozprávanie o výrobe modrotlačových látok
17:45 Traja chrobáci – Interaktívne pouličné predstavenie
11:00 – 19:00 Gajdy v UNESCO, Modrotlačová dielňa M. Rabadu, Tvorivé dielne ÚĽUV, Tavenie liatiny v kopulovej peci, Prezentácia UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka
Námestie Š. Moysesa, Námestie SNP, Dolná ulica
9:00 – 20:00 Trh tradičných remesiel
Dolná ulica č. 25
10:00 – 19:00 Drobné hospodárske zvieratá, akvaristika
Nedeľa 11. septembra
Námestie SNP
11:00 O zlatej rybke – Rozprávka Bábkového divadla na Rázcestí
12:00 Maľované na skle – Muzikálový recitál legendárneho predstavenia Na skle maľované v podaní Divadla DRaK Prešov
13:00 Martin Bies & Flamenco Clan – Koncert španielskeho flamenca v štýle Paca de Luciu
14:00 Poďakovanie remeselníkom
14:30 FS Mladosť a FS Háj z Rimavskej Soboty
10:00 – 14:00 Ukážky majstrov remesla a výroby modrotlače, Sokoliarska skupina Biatec
Barbakan
10:00 Veselo je na jarmoku – O dobrú náladu sa postará M. Čupka, P. Majerík, V. Bodnáriková, M. Kováč
10:00 – 14:00 Gajdy v UNESCO, Modrotlačová dielňa M. Rabadu, Tvorivé dielne ÚĽUV, Prezentácia UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka
Námestie Š. Moysesa, Námestie SNP, Dolná ulica
9:00 – 16:00 Trh tradičných remesiel
Dolná ulica č. 25
10:00 – 12:00 Drobné hospodárske zvieratá, akvaristika
Stánky s občerstvením budú na Dolnej ulici a Námestí Štefana Moysesa – vo štvrtok o 14:00 do 2:00 hod, v piatok a sobotu od 9:00 do 2:00 hod. a v nedeľu od 9:00 do 16:00 hod..
Doplnkový tovar sa bude dať zakúpiť na Dolnej ulici vo štvrtok od 14:00 do 20:00 hod., v piatok od 10:00 do 20:00 hod., v sobotu od 9:00 do 20:00 hod. a v nedeľu od 9:00 do 16:00 hod..
Na Hronskom predmestí, Štefánikovom nábreží a v Parku pod Pamätníkom SNP budú zábavné atrakcie počas trvania celého jarmoku od 9:00 do 24:00 hod. (s hudobnou produkciou do 22:00 hod.).
V rámci sprievodných akcií bude otvorené divadelné šapitó pod Pamätníkom SNP, kde bude prebiehať výstava Bábkové divadelné panoptikum – interaktívna výstava pri príležitosti 20. jubilea festivalu Bábkarská Bystrica.
Zdroj: mesto BB, Foto: Mirka Chabadová