Vo štvrtok 22.novembra okolo 20:00 hod. sa Sásovej na križovatke Ďumbierskej s hlavnou cestou vedúcou cez sídlisko uskutoční vyšetrovací pokus v súvislosti s tragickou nehodou záchranárskej sanitky, pri ktorej 14.októbra 2010 zahynul známy lekár Andrej Faglic (†57) neskôr na následky zranení zomrel aj vodič sanitky Jozef Šárik (†30) .
Vyšetrovací pokus na návrh prokurátora nariadil odvolací Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici, ktorý vec vrátil na nové dokazovanie Okresnému súdu. Hovorkyňa banskobystrického KS Nina Spurná pre agentúru SITA uviedla, že Okresný sú pred vykonaním vyšetrovacieho pokusu vec konzultoval so znalcom, ktorý bude prítomný na mieste činu.
Pri vyšetrovacom pokuse sa uskutočnia iba statické merania, pretože plný pohyb vozidiel by bol nebezpečné, technicky a organizačne náročné. Minimálne sa musí zdokumentovať viditeľnosť svetelných signálov pri protihlukových bariérach, keď sanitka mala ísť rýchlosťou cca 110 km/h. Pokus sa vykoná v súčinnosti s políciou. Pôjde o to, v akom čase pred nehodou bolo možné vidieť svetelné výstražné znamenia v priestore križovatky jednotlivými účastníkmi dopravnej nehody, čo bude treba jasne preukázať.
Počas vyšetrovacieho pokusu budú asi na hodinu pre dopravu odstavená Ďumbierska ulica z oboch smerov a hlavná Nová cesta predeľujúca dolné a horné sídlisko Sásová. Celý pokus sa uskutoční len vtedy, že budú vhodné poveternostné podmienky a nebude pršať či snežiť, čo by mohlo ovplyvniť správne výsledky pokusu. O tom rozhodne bezprostredne priamo na mieste sudca.
Obnovené pojednávanie Okresnom súde v Banskej Bystrici s vodičkou Citroënu Jankou D. (45) začalo 22.októbra 2012. Tú najskôr prvostupňový súd v skrátenom konaní 15.augusta 2011 po vyhodnotení všetkých dôkazov a znaleckých posudkov uznal vinnou z prečinu usmrtenia a vydal trestný rozkaz. V ňom jej uložil trest odňatia slobody na dva roky nepodmienečne so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň vodička nemohla môcť šesť rokov viesť žiadny druh motorového vozidla.
Právny zástupca obžalovanej proti trestnému rozkazu podal odpor a na hlavnom pojednávaní 24.októbra 2011 súd Janku D. spod obžaloby oslobodil. Podľa prvostupňového súdu nebolo preukázané, že predmetný skutok usmrtenia spáchala. Janka D. vlani pred súdom uviedla, že si je vedomá tragických následkov nehody, ale nekonala vedome tak, aby ju spôsobila. Nad obeťami vyslovila poľutovanie a pozostalým sa ospravedlnila, ale nie je si vedomá vlastného zlyhania pri zrážke vozidla so sanitkou a autobusom MHD.
Prokurátor sa proti tomuto rozsudku na mieste odvolal a banskobystrický Krajský súd po preštudovaní spisu následne vrátil prípad prvostupňovému na doplnenie dokazovania. Podľa prokurátora obžalovaná vodička 14. októbra 2010 pred ôsmou večer pri výjazde na hlavnú cestu z Ďumbierskej pri opornom múre pod cintorínom nedala prednosť zľava prichádzajúcej sanitke s majákmi a výstražným zvukovým signálom, nasledovala zrážka s autom. Sanitku odhodilo k opornému múru, kde čelne narazila do autobusu stojaceho v protismere. Pri nehode na mieste zahynul lekár záchranky, ťažko sa zranili dve osoby (vodič sanitky neskôr zomrel), ďalších šesť ľudí v autobuse utrpelo ľahšie zranenia.
Hlavný spor sa vedie o to, či sanitka pri rýchlej jazde mala zapnutú svetelnú a zvukovú signalizáciu a či ju vodička Citroënu mohla vidieť a počuť, keď prichádzala z bočnej cesty a na križovatke odbočovala doľava. Podľa svedkov v čase zrážky inkriminované osobné vozidlo stálo v odbočovacom jazdnom pruhu a malo zapnutý ľavý blinker, obžalovaná vodička následne vošla do jazdnej dráhy sanitky. Tá do policajnej zápisnice uviedla, že na osudnej križovatke pri pohľade vľavo najskôr nič nevidela ani nepočula. Až na druhýkrát, keď sa pohla s autom na hlavnú cestu, uvidela zľava majáky a zabrzdila…
Ďalej súdny znalec z odboru dopravy na minuloročnom hlavnom pojednávaní tvrdil, že ak by vozidlo išlo po hlavnej ceste menšou rýchlosťou ako 70 km/hod, vodička osobného auta by z bočnej cesty bezpečne odbočila. Sanitka však išla rýchlosťou 110 km/hod. a pri špecifikách križovatky z Ďumbierskej na hlavnú Novú cestu sa jedná o dopravne zložitý úsek. Po nehode tu preto zmenili dopravnú značku „Daj prednosť v jazde“ na „Stop“.
Práve štvrtkový vyšetrovací pokus má dať odpoveď na otázky, ktoré zostali pre súd sporné. Faktom je, že život dvom záchranárom to nevráti. Dozvieme sa však, ako sa to skutočne stalo a kto bude niesť zodpovednosť za smrť nevinných ľudí…
Zdroj: Bystricoviny.sk



















