Vyhlásenie Slovenskej lekárskej komory pred celoplošným testovaním na Slovensku

Zdravie
6 /

Kľúčovými ľuďmi v celoplošnom testovaní popri ostatných členoch odberových tímov sú zdravotníci, ktorí jediní môžu odborne odoberať vzorky z nosohltana na testovanie. V sobotu ráno by ich malo byť v odberových miestnostiach na celom Slovensku minimálne 20 tisíc, aby sa táto bezprecedentná operácia zvládla.

Keďže na základe pondelkového rozhodnutia vlády Igora Matoviča bude nasledujúce celoplošné testovanie na rozdiel od minulotýždňového pilotného na Orave a v Bardejove iba dvojdňové,  zdravotníkov bude treba ešte viac. Pár dní pred spustením celoplošnej akcie ich je podľa aktuálnych pripravených nastúpiť do tejto služby iba okolo 12 tisíc. Pritom v preplnených nemocniciach čoraz väčšmi narastá počet infikovaných zdravotníkov a v niektorých zdravotníckych zariadeniach už pociťujú nedostatok lekárov a sestričiek.

prezident SLK Marian Kollár

Týmto problémom sa zaoberala aj Slovenská lekárska komora, ktorá prijala nasledovné vyhlásenie:

Slovenská lekárska komora na mimoriadnom zasadnutí RADY SLK prijala dňa 20.10.2020 nasledovné stanovisko k príprave plošného testovania na Slovensku:

„Na základe dostupných informácií, ako aj materiálov zo zasadnutia Vlády SR zo dňa 19.10.2020 konštatujeme, že informácie nie sú dostatočné, presvedčivé a neobsahujú odborné argumenty na zaujatie definitívneho stanoviska SLK k plošnému testovaniu na Slovensku.“

Dnes však už máme za sebou pilotné testovanie v 4 okresoch Oravy a Bardejova, o ktorom sa rozhodlo administratívne. Oprávnene sme predpokladali, že pred plošným testovaním prebehne odborná diskusia k cieľu a nevyhnutnosti potrebe tohto plošného testovania.  Po skončení pilotného testovania a pred očakávaným celoplošným testovaním zostali však stále zásadné otázky nevypovedané.

Bude nás mať kto po skončení plošného testovania vyšetriť, ak sa nakazia zdravotníci, ktorí budú testovať? Dostaneme sa do ambulancie alebo do už aj tak dnes preplnených nemocníc, ak sa nám zhorší stav a budeme potrebovať hospitalizáciu? Zvládne slovenské zdravotníctvo vlnu, ktorú očakávame ?  V zálohe sú aj iné opatrenia, ktoré by mohli byť účinnejšie ako plošné testovanie.

Sme smutní z toho, že lekárom a aj ostatným zdravotníkom nebolo napriek intervencii odborníkov z radu lekárov na ústrednom krízovom štábe umožnené robiť testovanie na našich pracoviskách aj mimo nemocníc. Je to veľká škoda, lebo aj týmto sme mohli predísť neúmernej koncentrácii ľudí na jednom mieste. Sme sklamaní aj postojom niektorých členov vlády k zdravotníckym pracovníkom, ako i iným účastníkom, ktorí by mali zabezpečovať testovanie.

Nie je doba, aby sme robili veci, ktoré nemajú zásadný vplyv na zvládnutie pandémie v tomto období a už vôbec by sme nemali robiť veci, ktoré nám odčerpávajú sily. Sily materiálne, finančné, personálne, ale i psychické. Sily ktoré budeme potrebovať už v najbližších dňoch, týždňoch.

Povinnosťou Slovenskej lekárskej komory je myslieť na tých, pre ktorých sme tu, ale dnes musíme dať aj jednoznačný odkaz tým, ktorých chceme presvedčiť, že sa mýlia, lebo honba za prvenstvom a vavrínmi môže spôsobiť slepotu a zastrieť podstatu celej veci. Robme preto správne veci a robme ich správne…

Zdroj: SLK, Foto: ilustračné