Svetielko nádeje je už 18 rokov v službe ťažko chorým deťom a ich rodinám

Zdravie
1 /

Svetielko nádeje si v týchto dňoch pripomína 18. výročie svojho vzniku. Za toto obdobie pomohlo viac ako 650 vážne chorým deťom a ich rodinám.

Dlhodobá pomoc Svetielka nádeje

V “rodnom liste” občianskeho združenia Svetielko nádeje svieti ako deň vzniku dátum 24. máj 2002. Spoluzakladateľ a predseda OZ MUDr. Pavel Bician si zaspomínal:

„Našim pôvodným zámerom bolo potešiť onkologicky choré deti plnením ich želaní. Chceli sme im uľahčiť prežívanie ich ťažkej situácie. Následne sme zisťovali potreby rodín s ťažko chorými deťmi a začali ich napĺňať.”

Svetielko nádeje sa odvtedy rozvinulo do organizácie so širokým portfóliom poskytovanej pomoci. Poskytuje komplexnú starostlivosť deťom a mladistvým s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodinám. Okrem toho sa usiluje pozitívne vplývať na verejnosť, aby ostatní ľudia dokázali citlivo vnímať situáciu týchto detí a rodín a vytvárali pre nich prostredie porozumenia, prijatia a pomoci.

Občianske združenie (OZ) sa usiluje napĺňať svoje poslanie najmä v súčinnosti s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici a špeciálne s Klinikou pediatrickej onkológie a hematológie SZU. Pomoc poskytuje najmä deťom a rodinám z Banskobystrického a Žilinského kraja.

Medzi kľúčové projekty združenia patria služby psychosociálneho tímu na detskej onkológii v Banskej Bystrici, detský mobilný hospic – jediný na strednom Slovensku, bezplatná prepravná služba, bezplatné ubytovanie  pre sprevádzajúce osoby detských onkologických pacientov, pilotný projekt kanisterapie za pomoci špeciálne vycvičených psov a ďalšie.

Pri príležitosti 18. výročia predseda Svetielka nádeje odovzdal ocenenie dlhoročnej spolupracovníčke, zdravotnej sestre Mgr. Jolanke Jančovej, za jej obetavú a profesionálnu službu pre ťažko choré deti.

„Tento rok vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za Rok zdravotných sestier a ošetrovateliek. Rozhodli sme sa preto oceniť našu kolegyňu, ktorá obetovala pre Svetielko nádeje veľmi veľa a je pri nás a pri deťom v dobrých i horších časoch. Práve vďaka takýmto ľuďom môžeme rozdávať nádej a praktickú pomoc už 18 rokov,”

povedal MUDr. Bician.

„Práca pre Svetielko nádeje je veľmi napĺňajúca. Považujem za dar mať možnosť pomáhať druhým, ktorí prežívajú nesmierne ťažké životné obdobie. Niekedy to nie je jednoduché, lebo na človeka doliehajú rôzne myšlienky a pocity. Ale človek môže tiež zažiť skutočné veľkú radosť, keď sa stretne po rokoch s vyliečeným pacientom, alebo taký vnútorný pokoj, keď vidí, ako pekne doma dokáže rodina prežívať posledné chvíle života nevyliečiteľne chorého dieťaťa,”

skonštatovala ocenená zdravotná sestra Jančová.

„Chcem poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli vyrásť – spolupracovníkom, podporovateľom, partnerom, sympatizantom. Vnímam, že Svetielko nádeje vytvára priestor, ktorý spája ľudí, aby mohli pomáhať tým, ktorí pomoc veľmi potrebujú,”

dodal Pavel Bician.

Kľúčové projekty Svetielka nádeje

Psychosociálny tím na detskej onkológii

Detskej onkológii poskytuje OZ nielen materiálnu podporu a pomoc, ale tiež odbornú a ľudskú. Tú zabezpečuje psychosociálny tím, ktorý tvorí pracovník poskytujúci sociálnu pomoc, liečebný pedagóg a psychológ. Okrem odborného tímu pomáhajú na oddelení aj dobrovoľníci Svetielka nádeje.

Detský mobilný hospic

Od roku 2013 prevádzkuje OZ Detský mobilný hospic Svetielko nádeje. Jeho poslaním je bezplatne poskytovať paliatívnu starostlivosť nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom v ich domácom prostredí a poskytovať podporu ich rodinám.

Prepravná služba

Prepravná služba Svetielka nádeje predstavuje vhodnú alternatívu pre malých onkologických pacientov a ich sprievod. Deti prepravuje OZ z nemocnice domov, z domu na hospitalizáciu, na kontrolné vyšetrenia v ambulancii a podobne. Slniečko nádeje zabezpečuje aj dopravu detských pacientov na liečbu do zahraničia.

Ubytovanie  

Svetielko nádeje prevádzkuje dvojizbový byt priamo v areáli Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Byt slúži rodičom a príbuzným detí, ktoré sú hospitalizované na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie DFNsP v Banskej Bystrici na bezplatné prenocovania.

Kanisterapia

V roku 2019 sa Svetielku nádeje v spolupráci s DFNsP v Banskej Bystrici a združením Physio Canis podarilo spustiť pilotný projekt kanisterapie pre onkologicky choré deti v liečbe. Detskí onkologickí pacienti v Banskej Bystrici tak majú ako prví na Slovensku možnosť absolvovať terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov.

Viac o Svetielku nádeje sa dozviete na www.svetielkonadeje.sk.

Zdroj: Marek Michalčík, Foto: Svetielko nádeje a ilustračné