Seniori v zariadeniach aj pacienti v nemocniciach už môžu prijímať návštevy

Zdravie
0 /

V zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica platí vďaka uvoľňovaniu opatrení od 3. júna nový režim. Ide o zariadenia pre seniorov KOMUCE, Jeseň a Stredisko sociálnych služieb. Návštevy pacientov sú povolené aj v bystrických nemocniciach.

Zariadenia sociálnych služieb

Jedným z opatrení, ktoré prijal Krízový štáb mesta ešte začiatkom marca bol zákaz návštev v  zariadeniach sociálnych služieb. Keďže seniori patria do rizikovej skupiny, cieľom bolo zamedziť šíreniu koronavírusu COVID-19 a ochrániť ich zdravie.

Zamestnanci Odboru sociálnych vecí MsÚ v Banskej Bystrici sa snažili robiť všetko preto, aby skôr narodení Banskobystričania, ktorým chýbal fyzický kontakt so svojimi rodinami a s okolitým svetom neupadali na duchu.

Mesto všetkým zabezpečilo na izbách pripojenie na internet, vďaka čomu mohli byť v neustálom spojení so svojimi blízkymi. Po takmer 90 dňoch sa situácia zmenila.

Vďaka priaznivému vývoju epidemiologickej situácie sme mohli po troch mesiacoch opäť povoliť návštevy rodinných príslušníkov vo vnútorných priestoroch zariadení, mimo izieb klientov, a vo vonkajších areáloch. Klienti môžupočas dňa na krátko opustiť zariadenie, pričom sú upozorňovaní na to, aby sa vyhýbali uzatvoreným priestorom s vysokou koncentráciou ľudí,“

hovorí Beata Styková, vedúca Oddelenia služieb dlhodobej starostlivosti Odboru sociálnych vecí MsÚ v Banskej Bystrici.

Od 3. júna mohli byť opätovne spustené aj ambulantné služby – kaderník, pedikér a holič. Ďalšie uvoľňovanie opatrení počíta od pondelka, 8. júna  s umožnením návštev v pobytových zariadeniach sociálnych služieb aj na izbe klienta, ak ju obýva sám.

Návštevy v Mammacentre

V súvislosti s priaznivou epidemiologickou situáciou ochorenia COVID-19 sú od štvrtka povolené už aj návštevy Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici.

Podľa Jany Fedákovej z ProCare a Svet zdravia pri návšteve vo vnútornom prostredí zariadenia je povinné nosiť rúško a pri vstupe do budovy povinná dezinfekcia rúk. Návštevu nepovoľujú chorým, prípadne podozrivým na spomínané ochorenie či osobám v karanténe.

Návštevy sú v čase od 14:00 do 17:00 hod. V rovnakom čase môžu navštíviť jedného pacienta maximálne dve osoby.

Detská fakultná nemocnica v štandardnom režime

Od 1. júna 2020 funguje Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica v štandardnom režime. Informuje o tom nemocnica na svojej facebookovej stránke. To znamená, že na všetkých ambulanciách sa ordinuje podľa štandardných ordinačných hodín,  príjmy na hospitalizácie aj operačné výkony prebiehajú podľa naplánovaných termínov.

Nakoľko došlo k uvoľneniu prísnych opatrení v súvislosti s COVID-19, a tým k potenciálne vyššiemu ohrozeniu obyvateľov, nemocnica upozorňuje, že nepoľavuje v ochrane pacientov ani zamestnancov nemocnice.

Návštevy hospitalizovaných pacientov sú možné len v čase návštevných hodín, t.j. 14:00 – 18:00 hod. na II. DK SZU, KDCH SZU a KPOH SZU. Na II. KPAIM SZU v čase 14:30 – 17:00 hod.

  1. V rovnakom čase je možné pripustiť návštevu maximálne dvoch osôb pacienta. Výnimky je možné pripustiť z dôvodov hodných zreteľa, napr. v prípade, ak navštevujúci potrebuje podporu a sprievod alebo pri paliatívnom sprevádzaní v terminálnom štádiu ochorenia.
  2. Návšteva si chráni dýchacie cesty rúškom, vykoná hygienu rúk dezinfekčným prostriedkom.
  3. Návšteva mobilných pacientov, ktorí môžu opustiť lôžko sa uskutoční v priestoroch návštevných hál na 2. alebo 3. NP. Návšteva imobilných pacientov, resp. pacientov, ktorí nemôžu opustiť lôžko, je povolená priamo na izbe pacienta.
  4. Návštevníkom s príznakmi akútneho respiračného ochorenia, teploty, nebude povolený vstup do nemocnice. Rovnako sa návšteva nepovoľuje osobám chorým alebo podozrivým z ochorenia COVID-19 a osobám podliehajúcim karanténnym opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19 – výnimkou je paliatívne sprevádzanie v terminálnom štádiu ochorenia.
  5. Deťom do 15 rokov nie je povolený vstup do nemocnice za účelom návštevy.
  6. Po každej návšteve je vykonaná dezinfekcia dotykových plôch, t.j. plôch ktorých sa dotýkajú ruky (vrátane kľučiek dverí), a to prostriedkom s virucídnym účinkom.
  7. Evidencia osôb navštevujúcich pacienta je zabezpečená v triediacich kontajneroch pre prípad následného epidemiologického vyšetrovania. Do knihy návštev bude zaevidované meno a priezvisko, adresa trvalého pobytu, telefonický kontakt, informácia o príznakoch akútneho respiračného ochorenia a teplote (zapíše sa „áno“ alebo „nie“), dátum a čas vstupu do nemocnice, názov kliniky a meno a priezvisko pacienta. Zoznam návštev je uchovávaný po dobu 3 týždňov.

Ako ďalej informuje nemocnica, uvedené bolo prijaté na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia č. OLP/4593/2020 zo dňa 03.06.2020, vzhľadom na zlepšenie epidemiologickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 v SR a výraznému zníženiu rizika ohrozenia života.

Návštevy pacientov sú povolené aj v Rooseveltovej nemocnici

Na základe vývoja epidemiologickej situácie vydal Úrad verejného zdravotníctva SR opatrenie, ktorým sa povoľujú návštevy na lôžkových oddeleniach, avšak za splnenia podmienok.

Návštevy sú povolené v obvyklých hodinách:
pondelok – piatok 15:00 do 17:00 hod.
sobota – nedeľa 13:00 do 16:00 hod.

NÁVŠTEVA CHODIACEHO PACIENTA
Príbuzní môžu navštíviť pacienta prednostne vo vonkajších priestoroch zariadenia Je potrebné dodržať odstup 2 metre.

NÁVŠTEVA PACIENTA PRIPÚTANÉHO NA LÔŽKO

Pacienta pripútaného na lôžko, môžu pri lôžku (na izbe) navštíviť maximálne 2 osoby po dobu 15 minút. Príbuzný musí pri návšteve dodržať hygienické pokyny (rúško, dezinfekcia) a bude zaevidovaný do knihy návštev.

NÁVŠTEVA PACIENTA S OSLABENOU IMUNITOU

Jedná sa o onkologických a po transplantácii. Povolenie návštevy týchto pacientov s oslabenou imunitou zostáva naďalej v kompetencii prednostu / primára oddelenia a je o ňu nutné požiadať vopred na sekretariáte kliniky / oddelenia.

Návšteva sa nepovoľuje osobám chorým alebo podozrivým z ochorenia COVID-19 a osobám podliehajúcim karanténnym opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19, iba pri paliatívnom sprevádzaní v terminálnom štádiu ochorenia.

Zdroj: Zdenka Marhefková a (dem) , Foto: ilustračné