Raritná záchrana života malej Emmky v Detskej fakultnej nemocnici Banská Bystrica

Zdravie
6 /

Len jednodňové novorodeniatko bolo v prvej polovici júla prijaté na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (II. KPAIM) v Detskej fakultnej nemocnici Banská Bystrica. Dievčatko vdýchlo počas pôrodu novorodeneckú stolicu, tzv. smolku.

Toto spôsobilo závažné poškodenie pľúc – dieťa nemohlo dýchať. Napriek plnému úsiliu lekárov z Neonatologickej kliniky FNsP F. D. Roosevelta bolo dievčatko v priamom ohrození života. Po prijatí na II. KPAIM v Detskej nemocnici bola Emmka okamžite napojená na mimotelovú oxygenáciu pomocou ECMO prístroja (Extracorporal Membrane Oxygenation).

Tento prístroj zabezpečil dodávku kyslíka do organizmu, čím zabránil postupnému poškodzovaniu jednotlivých orgánov, čo by mohlo mať pre malú Emmku okamžité fatálne následky. Dievčatko sa začalo postupne uzdravovať a od mimotelovej oxygenácie bola odpojená po ôsmych dňoch. Následne bola na desiaty deň odpojená aj od umelej pľúcnej ventilácie.

Jej celkové uzdravenie trvalo ešte niekoľko dní, počas ktorých bolo potrebné doliečiť infekciu a zabezpečiť prídavný kyslík. Malý organizmus sa musel adaptovať na život bez prístrojov.

„Počas môjho predchádzajúceho pôsobenia v SÚSCCH som sa bežne stretávala s liečebným postupom mimotelového okysličovania organizmu. Nikdy však nie u tak malého dieťatka. Emmka mala pri napájaní na prístroj len 3310g, čo je skutočné unikum,“

povedala na margo tohto liečebného postupu Mgr. Tatiana Maďarová, ktorá v súčasnosti pracuje ako vedúca sestra na II. KPAIM v detskej nemocnici.

„Ide naozaj o výnimočný zákrok v slovenských podmienkach, ktorý si vyžaduje dokonalú spoluprácu celého tímu lekárov a sestier. Mimotelová oxygenácia pri vdýchnutí smolky je štandardný postup zdravotnej starostlivosti využívaný na svetových pracoviskách. V našich podmienkach sa jedná o prvú lastovičku, ktorou sa chceme priblížiť svetovému štandardu. Vďaka tejto „technike“ dokážeme v maximálnej miere eliminovať nežiadúce účinky poškodenia orgánov a tým zabezpečiť náležitú kvalitu života dieťaťa v budúcnosti. Inak povedané, dieťa bude žiť bez poškodení a trvalých následkov nedokysličenia organizmu, čo je bezpochyby najväčší prínos tohto liečebného postupu,“

uviedol k úspechu svojho tímu vyjadril MUDr. Oliver Petrík, PhD., prednosta II. KPAIM.

Zároveň prednosta Petrík vyzdvihol spoluprácu s kolegami z FNsP F. D. Roosevelta:

„Poďakovanie patrí kolegom z Neontologickej kliniky, ktorí pod vedením pani prednostky MUDr. Jany Nikolinyovej, PhD. ukázali príkladnú profesionalitu. Vďaka ich správnemu vyhodnoteniu zdravotného stavu pacientky, sme mohli včas zasiahnuť a zabrániť tak ťažkému poškodeniu organizmu malej Emmky.“

Emmka je už takmer 2 týždne doma a spolu s rodičmi sa teší zo života.

Zdroj: Jana Petríková, Foto: DFNP BB a Mirka Chabadová