Spoznajte krásy nášho regiónu jazdou historickým vlakom „Expres Za horami za dolami“

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Už máte program na prvé septembrové dni tohto roka? Čo tak vydať sa na zážitkovú cestu historickým vlakom. Za tri dni prejdete viac ako 600 kilometrov.

Expres Za horami za dolami

Ak hľadáte tipy na dobrodružstvá, ktoré vám odkryjú tajomstvá histórie, dych berúce výhľady na čary slovenskej prírody a umožnia nezabudnuteľné gastronomické zážitky či relax v liečivých vodách? Vyskúšajte zážitkovú jazdu vlakom v dňoch 1. – 3. septembra 2022, ktorá na Slovensku nemá obdoby.

„Expres Za horami, za dolami“ vyrazí z nášho mesta 1. septembra 2022. Prevezie vás cez Slovenskú Ľupču a Červenú Skalu až do Turne nad Bodvou. Odtiaľ cez Číž, Fiľakovo a Kremnicu naspäť do Banskej Bystrice. Celá trasa prechádza viac ako 40 tunelmi vrátane Telgártskej slučky či Čremošianskeho tunelu.

Počas zážitkovej cesty vás na jednotlivých zastávkach čaká zaujímavý program. Nazrieť budete môcť do priestorov Františkánskeho kláštora v Kremnici, navštíviť kúpele Číž či hrad v Slovenskej Ľupči, ale aj Zádielsku tiesňavu na Gemeri.

„Za 3 dni a 2 noci obídete Banskobystrický kraj, prejdete 608 km, viac ako 40 tunelov a 5 viaduktov, navštívite 5 regiónov a prežijete 5 nevšedných zážitkov,“

hovorí riaditeľ OOCR Stredné Slovensko Jiří Pěč.

Jazda expresom vás prevedie očarujúcimi prírodnými krásami 4 národných parkov – od hrebeňov Nízkych Tatier, cez Muránsku planinu a Slovenský raj až po Slovenský kras.

Odhalí unikáty techniky na železnici – Čremošniansky tunel (najdlhší tunel na Slovensku), Telgártsku slučku s Chmarošským viaduktom (najfotografovanejšie miesto na Slovensku) i Besnícky tunel (najvyšší bod normálne rozchodnej trate na Slovensku vo výške 955,5 m n. m.).

Počas putovania historickým vlakom absolvujete výlety a exkurzie:

Ako sa po 100 rokoch vrátil vzácny oltár späť na hrad v Slovenskej Ľupči – prehliadka zákutiami Ľupčianskeho hradu;

Pod úbočou, pod tou sivou hoľou – folklórny večer pri najstaršej slovenskej saune na Šumiaci;

Krížom krasom Zádielskou tiesňavou – túra so sprievodcom po najatraktívnejších miestach Slovenského krasu;

Dvojhodinový oddych vo vodnom svete kúpeľov Číž;

Ochutnávka Novohradských regionálnych vín;

Odhaľme tajomstvo podzemia – komentovaná prehliadka štôlne Andrej v Kremnici s gastrozážitkom;

Nevšedné putovanie históriou Kremnice – prehliadka spojená s nahliadnutím do bežne neprístupného kláštora a ochutnávkou tradičnej cukrovinky.

Ak patríte medzi dobrodruhov, ktorí sa neboja výzvy, a ktorých baví cestovanie, ako i spoznávanie nových miest či ľudí, nenechajte si ujsť cestu historickým vlakom. Všetky informácie o zážitkovej jazde nájdete na https://centralslovakia.eu/…/expres-za-horami-za…/.

Pre záujemcov, ktorí ešte nemali rezervované miesto v historikom vlaku, máme aktuálnu správu, ktorá ich však veľmi nepoteší. Pilotný „Expres Za horami, za dolami“ je pre veľký záujem už vypredaný! OOCR Stredné Slovensko ďakuje za partnerskú podporu Ministerstvu dopravy a výstavby SR.

Zdroj: OOCR Stredné Slovensko , Foto: Banskobystrický kraj Turizmus