OZ Pomáhame srdcom pripravuje charitatívnu dražbu s Michalom Martikánom pre malého Alexandra

ZAUJÍMAVOSŤ
2 /

Projekt „Rád pomáham“, do ktorého banskobystrické OZ  Pomáhame srdcom zapája známych športovcov, pokračuje v júni ďalšou charitatívnou dražbou cez Facebook pre malého Alexandra. Naša kanoistická legenda Michal Martikán venuje do dražby  svoj olympijský dres s podpisom.

Júnová charitatívna dražba dresu s podpisom Michala Martikána

Predseda OZ Pomáhame srdcom Anton Minárik hovorí:

„Naša kanoistická legenda, päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán, sa rozhodol darovať do charitatívnej dražby svoj dres z Olympijských hier v Sydney 2000 aj s podpisom. Celý výťažok z dražby, ktorá sa uskutoční v týždni od 7. do 13. júna 2021 pôjde na liečbu malého Alexandra.“

foto: Anton Minárik

foto: Anton Minárik

Michal Martikán, člen VŠC Dukla Banská Bystrica,  je náš prvý olympijský víťaz v novodobej histórii Slovenska, historicky najmladší medailista majstrovstiev sveta v kanoistike na divokej vode (bronz vo veku 16 rokov).

Olympijské zlato  získal  Atlante 1966 a Pekingu 2008. Dve strieborné olympijské medaily získal v Sydney 2000 a Aténach 2004. Je 13-násobným majstrom sveta, z toho deväťkrát v kategórii hliadok, a 14-násobným majstrom Európy (z toho 10-krát v kategórii hliadok).

foto: Michal Martikán

foto: Michal Martikán

Príbeh malého Alexandra

Malý Bystričan Alexander má 24 mesiacov, je úplne slepý, má 4 – komorový hydrocefalus, epilepsiu a spomalený vývin. Jeho príbeh začal už v tehotenstve, keď ho mama porodila v šiestom mesiaci.

Alexander vážil 750 g a meral 31 cm, vtedy sa začal ťažký boj o jeho život. Po narodení bol v umelom spánku a prístroje dýchali za neho. Lekári už rozmýšľali o odpojení od prístrojov, jeho rodičia to však nechceli vzdať.

K tomu všetkému sa pridal zakrvácaný mozog (4 – komorový hydrocefalus), nevyvinuté sietnice, ductus, ktorý našťastie zmizol po pár dňoch, aj zakrvácanie do pľúc. Prvú operáciu mal Alexander po mesiaci ako sa narodil. Bolo ňou zavedenie rezervoáru do hlávky, cez ktorý mu každý deň vyťahovali tekutinu.

foto: Malý Alexander

foto: Malý Alexander

Po troch mesiacoch mal ďalšiu operáciu kvôli nevyvinutým sietniciam. Počas ďalších troch mesiacov absolvoval tri operácie (prečistenie mozgových komôr, ďalšia operácia očí, zavedenie VP shuntu). Po polroku ho lekári prepustili do domácej starostlivosti s kyslíkovým prístrojom, sondou na kŕmenie a množstvom liekov. Po dvoch mesiacoch doma prestal používať kyslíkový prístroj a taktiež aj sondu na kŕmenie, čo náramne potešilo rodičov.

V januári 2020 absolvoval vyšetrenie očí, kde mu zistili, že má vážne poškodenie sietnic a následne musel ísť na veľmi náročnú operáciu. Oči otvoril až po dvoch mesiacoch, no bohužiaľ ostal úplne slepý.

Po pár mesiacoch bol na EEG, kde mu zistili prvotné štádium epilepsie, na ktoré berie lieky až doteraz. Pred mesiacom bol na CT mozgu, kde zistili, že sa mu mozog krásne vyvíja a všetko zlé, čo mal, pomaly mizne, len mu zostali následky z toho všetkého.

„Dnes sa ale raduje zo svojho života a každý deň s ním nám je požehnaním. Za každé  euro budeme nesmierne vďační, lebo to pomôže nášmu synčekovi, ďakujeme,“

hovorí Alexandrova mama Katka Mikócziová.

foto: Malý Alexander s rodičmi

foto: Malý Alexander s rodičmi

Podmienky dražby

  1. Vyvolávacia cena: 1 €
  2. Prihadzovanie prostredníctvom komentáru na FB profile OZ Pomáhame srdcom s výškou sumy dražiteľa, ktorá musí byť vždy vyššia ako najvyššia posledná suma v predchádzajúcich komentároch.
  3. Dražba trvá od pondelka 07.06.2021 od 08:00 do nedele 13.06.2021 do 20:00 hod..
  4. Posledná najvyššia suma v komentároch v rámci trvania dražby bude konečná.
  5. Víťaza dražby bude organizátor po jej skončení kontaktovať.

O výsledku dražby sa dozviete na:www.pomahamesrdcom.skhttps://www.instagram.com/ozpomahamesrdcom/.

Klikajte na: https://www.facebook.com/1816402815333070/posts/2571918599781484/?d=n.

V prípade, že niekto chce prispieť pre Alexandra akoukoľvek sumou aj mimo samotnej dražby , môže to urobiť vkladom alebo prevodom na účet IBAN  SK2783300000002101586572, ktorý je vedený vo FIO Banke na OZ Pomáhame srdcom.

foto: Zľava Anton Minárik a Michal Martikán

foto: Zľava Anton Minárik a Michal Martikán

Autor: (tom) , Foto: ilustračné a FB