Už túto sobotu nás čaká XX. Turíčny jarmok v Slovenskej Ľupči

Z regiónu
0 /

V sobotu 28. mája 2022 sa v Slovenskej Ľupči koná jubilejný 20. Turíčny jarmok s bohatým programom pre návštevníkov. Otvorený bude aj Hrad Ľupča.

Turíčny jarmok

Je to obľúbený jarmok, ktorý navštevujú každoročne tisícky ľudí (počas pandémie koronavírusu v uplynulých dvoch rokoch sa Turíčny jarmok nekonal). Je to aj vďaka tomu, že jarmok v Ľupči si dokázal udržať svoju autentickosť a jeho pilierom sú remeslá.

Nositeľom domácich tradícií sú Dom remesiel a Gazdovský dvor. Okrem toho budú návštevníkom k dispozícii stánky s občerstvením a rôznymi výrobkami, môžu navštíviť aj otvorený Hrad Ľupča.

Sobotňajší Turíčny jarmok začne o 11:30 hod. obľúbeným historickým sprievodom obcou. V rámci kultúrneho programu na hlavnom pódiu vystúpia detské folklórne súbory Drienka a Dratvárik, zaznie Bubnová show, návštevníkom zaspieva populárny Lukáš Adamec a a zahrá Elán Tribute, moderujú Lukáš & Lucia. Od 20:00 do jednej v noci bude v Ľupči tanečná disco zábava s DJ Santy.

Od 9:00 hod. sa spúšťa predaj výrobkov v Gazdovskom dvore a Dome remesiel s bohatým sprievodným programom. Hrad Ľupča bude otvorený od 10:00 – 15:30 hod. so vstupom každých 15 minút.

Z histórie jarmokov v Slovenskej Ľupči

Usporiadať jarmok alebo trh mohli v minulosti iba výsadné mestá, ktoré toto právo dostali vo výsadných listinách. V nich uvedené presné dátumy, kedy mohli byť usporiadané.

Ľupča dostala toto  právo od kráľa Ferdinanda I. v Bratislave 14. februára 1546 vo výsadnej listine, v ktorej povoľuje poriadať Turíčny jarmok a trh.

Kráľ Leopold I. dňa 14. októbra 1684 vydáva vo Viedni ďalšiu výsadnú listinu. Podľa tejto kráľovskej listiny mala Ľupča právo usporiadať každý rok päť jarmokov na predaj drobného spotrebného tovaru a päť trhov na predaj a kúpu domácich a hospodárskych zvierat.

Na začiatku 20. storočia sa konali jarmoky štyrikrát do roka. Výkladné aj dobytčie. Dobytčí jarmok býval „Na Placi“, kde sú dnes obchody a železiarstvo.

Výkladný jarmok, to boli šiatre postavené na námestí po oboch stranách hradskej. Predávalo sa tu všetko možné. Odevy, obuv, látky, galantérny tovar, ovocie, medovníky – známe srdcia, cukrovinky a cukríky, modrotlač, hlinený a smaltovaný tovar a podobne

V súčasnej dobe tradíciu Turíčneho jarmoku obec znovu obnovila v roku 2000 pri oslavách 750. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci. Situovaný je v príjemnom prostredí parku SNP vedľa Miestneho kultúrneho strediska pod  košatými lipami, chrániacimi návštevníkov pred slnkom.

Autor: (tom), Foto: ilustračné