Nová originálna slovenská rodinná hra je o hľadaní štiavnického zlata

Z regiónu
0 /

Zabaviť, stmeliť rodiny a spopularizovať bohaté dejiny známeho banského mesta má za cieľ nová rodinná hra Štiavnica nad zlato, ktorá spontánne vznikala počas karanténneho obdobia v štiavnickom kreatívnom ateliéri z nápadu grafickej dizajnérky.

Lucia Gašparová z tímu autorov hovorí:

„Už dávnejšie sme sa pohrávali s myšlienkou vytvoriť hru o Banskej Štiavnici, no vždy sme boli zaneprázdnení inými projektmi. Jarná karanténa nám vytvorila potrebný priestor. Bolo to 16 týždňov vývoja, písania, testovania, kreslenia, grafických úprav, tlače, tvorby webu a spolupráce s niekoľkými slovenskými a českými firmami.“

Zábavno-edukatívna hra s atraktívnymi kresbami českej ilustrátorky Magdy Andresovej stavia na odľahčených príbehoch Banskej Štiavnice, na nadšení z hľadania zlatých tehličiek a na nevyspytateľnosti osudu, ktorý v hre reprezentujú karty s rôznymi nástrahami a pomocníkmi.

„Štiavnica nad zlato vychádza z predpokladov, že v tejto oblasti sa ešte stále nachádza pod zemou približne 100 ton nevyťaženého zlata. A keď ho chcete nájsť, potrebujete nielen šťastie, ale aj isté znalosti zo štiavnickej histórie a správne naladenie,“

približuje Gašparová.

Štiavnica nad zlato vedie hráčov územiami mesta, baní, lesov a tajchov tak, aby mali možnosť zbierať cestou zlaté tehličky. Ich snahu podporujú alebo komplikujú akčné karty s postavami a reáliami štiavnickej histórie a tiež karty s kvízovými otázkami.

Tie vychádzajú z knižky s jednoduchými textmi, ktoré hravou formou približujú príbehy Banskej Štiavnice aj malým hráčom od ôsmich rokov. Reakcie na hru sú pozitívne až nadšené, preto po prvej testovacej sérii prichádza na trh druhé vydanie.

„Záujem o hru nás veľmi teší – už aj preto, lebo jedným z našich cieľov bolo podnietiť záujem o dejiny Banskej Štiavnice, aby bola vnímaná nielen ako atraktívna turistická destinácia,“

vysvetľuje Lucia  Gašparová.

Štiavnica nad zlato vznikla v ateliéri Gashpar, ktorý sa v Banskej Štiavnici venuje predovšetkým komunikácii a grafickému a obalovému dizajnu pre interné aj externé projekty.

Zdroj: Alica Hrnčiríková, Foto: Gashpar