Na Sliači bude počas októbrových volieb aj referendum o vojenskej základni USA

Z regiónu
4 /

Nastávajúce komunálne a regionálne voľby, ktoré sa uskutočnia 29. októbra 2022, budú v meste Sliač rozšírené o miestne referendum. V ňom by sa občania mali vyjadriť k plánovanej vojenskej základni USA.

Začiatkom tohto roka vyvolala pripravovaná obranná dohoda Slovenska s USA a budovanie vojenskej základne na letisku Sliač vážne znepokojenie medzi obyvateľmi žijúcimi v okolí letiska. Primátori Banskej Bystrice, Zvolena a Sliača so starostami okolitých obcí Badín, Hronsek, Veľká Lúka, Sielnica, Kováčová, Lieskovec, Vlkanová, Ostrá Lúka a Lukavica sa obrátili s otázkami na ministra obrany Jaroslava Naďa, ale jeho odpovede ich neuspokojili.

Letisko Sliač

Letisko Sliač

Vo februári NR SR schválila obrannú dohodu SR s USA a prezidentka Zuzana Čaputová ju napriek ústavným pochybnostiam expresne rýchlo podpísala. Medzitým armáda umiestnila na leteckú základňu Sliač, ktorá sa pripravuje na oneskorený prílet 14 amerických stíhačiek F16 v roku 2024, systém protivzdušnej obrany Patriot.

Občania sa po uvedení leteckej základne na Sliači do plnej prevádzky obávajú negatívneho vplyvu na kvalitu svojho života. Preto  na Sliači zorganizovali petíciu za vypísanie referenda proti vojenskej základni USA v súvislosti s obrannou dohodou.

Mestské zastupiteľstvo na Sliači toto referendum aj vyhlásilo na základe petície, ktorú podporilo 1 343 Sliačanov. Uskutoční sa súčasne s voľbami do orgánov miestnych a regionálnych samospráv v sobotu 29. Októbra 2022.

Primátorka Sliača Ľubica Balgová k tomu uviedla:

„Petícia s takýmto počtom podpisov spĺňa požadovaných 30 percent voličov. Sme preto povinní referendum vyhlásiť, keďže je to vôľa občanov.“

Ľubica Balgová

Ľubica Balgová

Mesto vytlačí referendové lístky a zriadi referendové komisie, ktoré budú sedieť v rovnakých volebných volebných obvodoch ako tie pre komunálne a regionálne voľby.

„Keďže pred štyrmi rokmi bola na Sliači viac ako 50-percentná volebná účasť, predpokladáme, že približne rovnaká bude aj tentoraz. A keď už budú voliči vo volebných miestnostiach, predpokladáme, že zájdu aj do miestnosti, v ktorej bude referendum a zahlasujú v ňom,“

dodala Balgová. 

K samotnej referendovej otázke sa primátorka nevyjadrila, ale výsledok referenda považuje za záväzné odporúčania pre kompetentných. Myslí si, že po voľbách to bude predmetom právnej diskusie.

Autor: (tom), Foto: ilustračné