V banskobystrickom Štátnom archíve slávnostne otvorili jedinečnú výstavu klenotov z jeho zbierok k 770. výročiu založenia mesta

Výstava
0 /

Slávnostného otvorenie výstavy k 770. výročiu mesta Banská Bystrica pod názvom „Klenoty zo zbierok Štátneho archívu v Banskej Bystrici“ sa zúčastnili aj primátor mesta Ján Nosko a poslankyňa NR SR Ľubica Laššáková. Obaja slávnostne otvorili výstavu za účasti riaditeľky Štátneho archívu v Banskej Bystrici Lucie Kubíkovej Dimošovej a ďalších hostí.

„V pondelok 5. mája som sa v Štátnom archíve v Banskej Bystrici zúčastnil slávnostného otvorenia výstavy zameranej na 770. výročie nášho mesta, ktoré si v tomto roku pripomíname. Opäť som mal možnosť vidieť mnoho klenotov v podobe listín, historických pečatí a ďalších artefaktov, ktoré budova na Komenského ulici ukrýva. Malé písmenká nám dávajú veľa odpovedí na to, akým smerom sa Banská Bystrica vyvíjala,“

uviedol primátor Ján Nosko.

Zľava Ján Nosko, Vladimír Sklenka a Lucia Kubíková Dimošová

Zľava Ján Nosko, Vladimír Sklenka a Lucia Kubíková Dimošová

Unikátom a najvýznamnejším dokumentom uloženým vo fondoch banskobystrického Štátneho archívu je aj pôvodná listina mestských práv, ktoré vydal kráľ Belo IV. v roku 1255. Tento najstarší dokument môžu  aktuálne vidieť návštevníci na organizovanej výstave.

„Ďakujem zamestnancom a všetkým, ktorí sa starajú o tieto cenné pramene a podieľajú sa na tom, aby sme poznali históriu nášho mesta. Osobité poďakovanie patrí aj poslancovi mestského zastupiteľstva – historikovi a predsedovi Komisie MsZ pre kultúru Vladimírovi Sklenkovi, ktorý vo februári predstavil prvú publikáciu k významnému výročiu Banskej Bystrice a aktívne pokračuje v propagovaní historických zaujímavostí o našom meste,“

dodal primátor Nosko.

Štátny archív v Banskej Bystrici v súčasnosti spravuje aj mestský archív. Na výstave „Klenoty zo zbierok Štátneho archívu v Banskej Bystrici“ môžu návštevníci vidieť  všetky výsadné listiny udelené uhorskými kráľmi pre naše mesto, plány Banskej Bystrice  zo 17. storočia, mapy veľkého a vlastného malého chotára mesta, veduty.

Archív vystavuje aj  pečate uhorských kráľov či dokumenty udelenia čestného občianstva Teofilovi Stadlerovi – banskobystrickému mešťanovi a patriotovi po ktorom je pomenované Stadlerovo nábrežie alebo udelenia čestného občianstva prvému slovenskému premiérovi v rámci Československa Milanovi Hodžovi v roku 1938 vtedajším starostom mesta Viliamom Paulinym.

Výstavu v priestoroch Štátneho archívu môže navštíviť verejnosť do 31. decembra 2025. Dýchne na vás autentická 770-ročná história nášho mesta,

Autor: (tom), Foto: mesto BB  a archív