Toto (nie) je Skutezky! Originály a pripisované diela – kópie a falzifikát?

Výstava
0 /

Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici vás pozýva na otvorenie výstavy „Toto (nie) je Skutezky! Originály a pripisované diela – kópie a falzifikát?“, ktorá sa uskutoční v stredu 3. apríla 2024 o 17:00 hod. vo Vile Dominika Skutezkého.

Výstava priblíži problematiku originality umeleckého diela na príkladoch obrazov a pripisovaných dielach maliara Dominika Skutezkého. Nadväzuje pritom na predošlý výskum a overovanie pravosti jeho malieb z galerijnej zbierky. Rozšírená prezentácia obrazov so sprievodnými  textami objasní rôzne pochybnosti a otázky, ktoré nastali pri preverovaní ich datovania, identifikácie, výtvarnej a technickej stránky, či vôbec samotného potvrdenia autorstva diel.

Dominik Szkutecký: Idyla v parku originál

Dominik Szkutecký: Idyla v parku originál

„Skúmané maľby boli získané prevažne kúpou z bližšie neuvádzaných zdrojov, pričom sa v archívoch nenachádzajú ich znalecké posudky ani iná dokumentácia potvrdzujúca autorstvo, provenienciu alebo datovanie vzniku diel,“

uvádza kurátorka Katarína Minka Baraníková.

Katarína Minka Baraníková

Katarína Minka Baraníková

Výstava, rozdelená do dvoch sekcií: ORIGINÁLY a PRIPISOVANÉ DIELA, postupne predstaví analyzované obrazy v kategóriách: potvrdený originál; sekundárne premaľovaný originál; dielo z okruhu autora; dobová kópia; kópia, či falzifikát?; nepotvrdené autorstvo – neznámy autor; nepotvrdené autorstvo –olejotlač.

Výstavný projekt reflektuje stále aktuálnejšiu problematiku originality a falšovania umenia, ktorou sa začínajú zaoberať a revidovať aj vo vlastných radoch zbierkotvorné inštitúcie aj po vzore nedávnych výstav v Čechách (“Falza? Falza!” z r. 2021 v Národní galerii v Praze; výstava s konferenciou “Originál? Umění napodobit umění” v r. 2021 v Galerii moderného umění v Hradci Králové).

Autoportrét Dominika Szkuteckého v stálej expozícii SSG

Autoportrét Dominika Szkuteckého v stálej expozícii SSG

Projekt je zacielený nielen na odbornú ale aj širšiu verejnosť s ohľadom na zrozumiteľné podanie odbornej problematiky a pripravované sprievodné programy (komentované prehliadky, prednášky s obhliadkami).

Súčasťou otvorenia výstavy bude predstavená získaná akvizícia 2023 – Dominik Skutecký: Autoportrét v ateliéri, 1919, olej na plátne, ktorá predstavuje posledný autoportrét – vlastnú podobizeň maliara na vrchole jeho tvorby ako vyrovnaného sebavedomého umelca bilancujúceho svoje životné dielo (Stála expozícia Dominika Skuteckého – miestnosť „Ateliér“).

Vila Dominika Skuteckého

Vila Dominika Skuteckého

Kurátorka výstavy: Katarína Minka Baraníková

Reštaurátor: Miroslav Slúka

Miesto: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica

Termín vernisáže: 3. apríla 2024 o 17:00

Trvanie výstavy: 4. 4. 2024 – 30. 3. 2025

Z verejných zdrojov podporil výstavu Fond na podporu umenia.  Vstup na podujatie je voľný!

Zdroj: Nikoleta Gazdová  , Foto: SSG a ilustračné