Koľko farieb skrýva príroda?

Výstava
0 /

Na každú krajinu v celom šírom svete použila príroda jedinečnú paletu farieb. Svet bez farieb by bol pre nás bezvýrazný, sivý a nudný. Vnímame ju všade okolo nás, ale aj ukrytú v nenápadných detailoch. Všetko sa to deje za pomoci čapíkov na sietnici oka, ktoré rozoznávajú tri základné farby – červenú, zelenú a modrú.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v Tihányiovskom kaštieli sprístupnila pre verejnosť jedinečnú výstavu venovanú farbám, ktoré môžete nájsť v prírode. Autorom výstavy je Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Fakultou prírodných vied Katedry fyziky Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a zriaďovateľ Banskobystrický samosprávny kraj.

Ako je možné, že človek vníma oveľa viac farieb, ako len tri základné? Je to spôsobené kombináciou odrazených farieb z povrchu predmetu. Biele svetlo je v skutočnosti zmesou siedmych farieb: fialovej, indigovej, modrej, zelenej, žltej, oranžovej a červenej, pričom každá z nich má inú vlnovú dĺžku. Biele svetlo rozdelené na jednotlivé farebné zložky je možné v prírode pozorovať napríklad v dúhe.

 „Cieľom výstavy je poukázať na fyzikálne a chemické procesy v prírode, prostredníctvom ktorých vzniká celá škála farieb, ale aj objasniť, ako tieto farby vníma človek a živočíchy. Nočné videnie alebo termovidenie niektorých druhov sa fylogeneticky zdokonalilo tak, že ho dokonale vedia využiť na lov aj obranu. Preto okrem zooptiky bude výstava zameraná aj na obranný mechanizmus živočíchov pri ich prežití a pri love koristi. Výstava návštevníka vtiahne do čarovného sveta farieb a vzdá poctu jeho vizuálnej nádhere a dúhovej rozmanitosti na vystavených prírodninách i farebných fotografiách,“

konštatuje Jaroslava Bobáková, botanička a jedna z kurátoriek výstavy Farby prírody.

Súčasťou výstavy Farby prírody sú interaktívne prvky. Návštevník si môže vyskúšať rôzne pokusy výroby „dúhy“, za prítomnosti lektora zistí, ako funguje spektrograf. Pre najmenších je pripravená kresliaca stena, hry zamerané na logiku a interaktívny panel na spoznávanie videnia sveta očami živočíchov.

Letné workshopy 21. júla a 18. augusta 2022 prevedú návštevníka výrobou farbív z rastlín a farbením textilu prírodnými farbivami. Odhalia tajomstvá farbiva živočíšneho pôvodu (šelak), rastlinných farbív (chlorofyl, karotenoidy, antokyány) ako aj pigmenty anorganického pôvodu (železo, meď, mangán).

v02-Workshop-voskovky

„Ľudia inšpirovaní pozorovaním prírody, sa oddávna snažili vytvárať si svoje prírodné farbivá, ktoré používali na nástenné maľby, farbenie textilu alebo skrášľovanie svojho tela. Na základe dokonalého poznania prírody a pokusmi s miešaním farieb, vytvárali nádherné odtiene farieb organického aj anorganického pôvodu. Mnohé z nich sú zachované v jaskynných výzdobách aj umeleckých dielach až do dnešných čias. Som veľmi rád, že v našom múzeu otvárame túto pestrofarebnú paletu prírodných farieb na výnimočnej výstave Farby prírody a tak prinášame pre návštevníkov opäť niečo zaujímavé a atraktívne pre poznanie,“ 

hovorí Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Výstava Farby prírody v priestoroch Tihányiovského kaštieľa je prístupná verejnosti počas otváracích hodín do 25. septembra 2022.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: pixabay.com a ilustračné