Dni energie: Podujatie DENS 2017 zakončia v piatok zlosovaním víťazov v Banskej Bystrici

Výstava
0 /

Posledná zastávka úspešného podujatia DENS 2017 – BYŤ EKO JE IN, BUĎTE EKO AJ VY sa uskutoční už tradične v Banskej Bystrici. Návštevníci, vrátane študentov aj celých rodín, budú môcť vidieť solárne a fotovoltické panely, získajú informácie ako ušetriť na energiách či doprave, ale tiež budú môcť nazrieť dovnútra slovenských elektrární, kde sa bežne nedostanú. Už v piatok  9. júna od 10:00 do 17:00 na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

 Podujatie DENS 2017 nemôže ani tohto roku obísť svoju tradičnú zastávku – Banskú Bystricu. Aj na Horehroní celým rodinám predstaví alternatívy v energetike, doprave a samozrejme informácie o ochrane životného prostredia a ešte sa aj zabavia.

Návštevníci sa budú môcť bližšie zoznámiť so solárnymi a fotovoltickými panelmi vyrábajúci teplo, resp. elektrinu zo Slnka, ako aj dotačným programom Zelená domácnostiam. Zástupcovia ministerstva dopravy a výstavby SR im zasa odprezentujú možnosti získania príspevkoch na zateplenie rodinných domov v maximálnej výške 8.800 eur.

Keďže bola nedávno v Banskej Bystrici otvorená plnička na zemný plyn (CNG), budú tiež pristavené autá jazdiace na CNG. Vystavovatelia odprezentujú ekologické a ekonomické výhody jazdy na tento druh paliva.

Popri mestskom elektromobile Peugeot iOn sa budú môcť návštevníci tešiť aj na populárne elektrobicykle, ktoré ľuďom dokážu významne zjednodušiť presun po meste či v prírode.   Zástupcovia Slovenskej agentúry životného prostredia sa zasa zamerajú na aktivity spojené so šetrením elektrickej energie v domácnostiach. Určite zaujme aj možnosť nazrieť do útrob slovenských elektrární prostredníctvom technologickej novinky – okuliarov Oculus Rift.

Zabavia sa aj najmenší, pre ktorých sú pripravené ekoinformácie hravou formou a darčeky.  Záverečná výstava projektu DENS 2017 v Banskej Bystrici sa uskutoční pod záštitou vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka, ako aj primátora Jána Noska, ktorý dodáva:

Teší ma, že Dni energie si každý rok získavajú medzi Banskobystričanmi čoraz väčšiu priazeň. Štvrtý ročník podujatia má ambíciu hovoriť aj o nových témach, medzi ktoré patrí napríklad recyklácia a nakladanie s odpadmi. Práve Banská Bystrica sa môže pochváliť prvenstvom v zavedení separovaného zberu kovov a biologicky rozložiteľného odpadu z domácností. Som rád, že organizátori nezabudli ani na mládež a oslovili banskobystrické školy. Osvetová činnosť, šírenie povedomia o environmentálnych témach, alternatívnych zdrojoch energie či dopravy je odrazovým mostíkom pre budovanie zdravého a čistého mesta.

V piatok privítame na Námestí SNP v Banskej Bystrici  medzi 10:00 – 17:00 hod. študentov, celé rodiny, ako aj jednotlivcov. Vstup voľný. Podujatie moderuje Michal Várošík. Organizátori sa na Vás tešia.. Viac informácií na http://energieprevas.sk/dens-2017FB.

plagat dni energie

Zdroj: mesto BB, Foto: ilustračné