Slávny architekt Ladislav E. Hudec sa narodil v Banskej Bystrici pred 130 rokmi

Výročie
2 /

Od narodenia architekta Ladislava E. Hudeca 8. Januára 2023 uplynie 130 rokov. Pripomeňme si tohto slávneho Bystričana, ktorý si podmanil architektonický svet.

Ladislav E. Hudec (8. 1. 1893 – 26. 10. 1958)

Narodil sa v roku 1893 v v rodine mestského staviteľa Juraja Hudeca v Banskej Bystrici. Študoval na technike v Budapešti a ako dôstojník Rakúsko – uhorskej armády sa počas prvej svetovej vojny dostal do ruského zajatia. Ocitol sa na Sibíri, odkiaľ v roku 1916 spolu s bratom Gejzom ušli do Číny.

Do Šanghaja prišiel až po dvoch rokoch strastiplného putovania. O osude jeho brata nevieme nič. Od roku 1920 začal Ladislav Hudec pracovať v ateliéri amerického architekta R. A. Curryho. Spolu navrhli American Club a MC Tyeire School. V Ázii je Hudec známy pod menom La-s´-sluo Wu-ta-kche. Hovorí sa o ňom ako o mužovi, ktorý zmenil tvár Šanghaja.

Ladislav E. Hudec

Ladislav E. Hudec

Svoje najdôležitejšie diela navrhol Hudec neskôr vo vlastnom ateliéri, ktorý založil v roku 1925. Hudec je autorom viacerých kostolov, univerzity, bánk, klubov a ďalších skvelých stavieb. Je to predovšetkým 22 – poschodový Park Hotel spojený s bankou z roku 1934.

Bola to nielen prvá výšková stavba v Šanghaji, ale dlhé roky bola najvyššou budovou mimo Severnej Ameriky.

Táto jedinečná budova bola postavená v štýle Art – Deco a očarila mnohých ľudí. Na jej poslednom poschodí navrhol Hudec nočný bar s otváracou strechou. Hotel sa stal symbolom západnej moderny v Číne, symbolom myšlienkovej výmeny, symbolom „Paríža východu”. Táto architektúra je dnes zapísaná medzi dôležitými pamätihodnosťami Šanghaja.

Ladislav Hudec zomrel v roku 1958 v Berkeley. Z Ameriky bolo jeho telo podľa vlastného závetu prevezené na Slovensko v roku 1970 a pochovaný je na Evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici.

Hrob Ladislava Hudeca

Hrob Ladislava Hudeca

V Šanghaji, kde svetoznámy bystrický architekt pôsobil, skupina čínskych podnikateľov vybudovala Centrum architektúry a múzeum Ladislava Hudeca. V Banskej Bystrici spomienka na svetovo uznávaného rodáka ožila až v roku 2008.

Slovensko k dielu a odkazu L .E. Hudeca prihlásilo po svetovej premiére filmu Ladislava Kaboša „Zmenil tvár Šanghaja“ v roku 2010 pri príležitosti Expo Šanghaj. Na premiére v Hudecovom Grand Theatre sa osobne zúčastnil syn architekta Theo Hudec z Kanady.

Ladislav Kaboš

Ladislav Kaboš

V roku 2012 bola v meste pod Urpínom založená nezisková organizácia Centrum architekta L. E. Hudeca. Od roku 2019 je architektovi venovaná stála expozícia v Späthovej vile na Skuteckého ulici.

Za celoživotné výnimočné dielo v oblasti architektúry a vzťah k nášmu mestu, bolo Ladislavovi Eduardovi Hudecovi in memoriam udelené ocenenie Čestné občianstvo mesta Banská Bystrica za rok 2020.

Autor: (tom), Foto: archív a ilustračné