V Europa Cinemas sa diskutovalo o víziách mesta

Uncategorized
12 /

Skoré nedeľné popoludnie diskutovala v kine Europa Cinemas asi stovka občanov s banskobystrickým primátorom Petrom Gogolom a mestským poslancom Pavlom Bielikom. Témou bola vízia Banskej Bystrice na roky 2011-2014. 

Stretnutie zorganizovala mimovládna nezisková organizácia Aliancia nezávislých, ktorú vedie politológ Martin Klus. Ten v roku 2009 neúspešne kandidoval do samosprávy VÚC za stranu Sloboda a solidarita a v komunálnych voľbách sa ako nezávislý stal prvým náhradníkom v najväčšom volebnom obvode Sásová. Pozvaný bol aj prednosta mestského úradu Miroslav Rybár, ktorý sa však ospravedlnil. Medzi divákmi sedeli ešte traja mestskí poslanci a dvaja podporovatelia primátora Petra Gogolu vo voľbách-Martin Baník a Zdenko Haring.

Okrem vízií mesta na najbližšie roky v diskusii dominovala otázka zriadenia jedného volebného obvodu v meste a prekonanie straníckej politiky vo voľbách v prospech nezávislých kandidátov, čo sú pre moderátora diskusie Martina Klusa jeho srdcovými témami. Diskutujúci však v týchto otázkach prejavili skôr skepsu nad jedným volebným obvodom, čo by v meste bol krok späť. Mohlo by sa celkom ľahko stať, že zvolení poslanci by boli z jednej časti mesta a okrajové časti by nemali nikoho v zastupiteľstve. Navyše by to skomplikovalo nezávislým osobnostiam uspieť vo voľbách v súboji so silnými straníckymi kandidátmi, ktorí majú aj na komunálnej úrovni vo väčších mestách zjavnú prevahu.

bystrica-z-ebc_rmx

Banskobystrický primátor Peter Gogola sa ešte vrátil k volebnej kampani a zopakoval, prečo do nich išiel v tandeme so svojím priateľom a sponzorom-podnikateľom Miroslavom Rybárom. Spolu zdieľajú aj pravicové myšlienky, ktoré chcú presadzovať pri riadení mesta. Hoci ho vo volebnej kampani podporovali pravicové strany, tie na rozdiel od neho neuspeli. Rybára si vybral za prednostu preto, lebo sa dobre poznajú a nenašiel nikoho lepšieho.

Keďže primátor je nezávislý, pôvodne uvažoval o dvoch viceprimátoroch zľava a sprava. Napokon sa rozhodol pre viceprimátorku z SDKÚ-DS, keďže koalícia SMER-SD, SNS na jeho ponuku nezareagovala.

Na otázku, čo ho po nástupe do úradu prekvapilo nepríjemne a čo príjemne, primátor uviedol: „Našiel som vyjedenú špajzu. Stav ekonomiky je taký, že keď zaplatíme za komunálne služby, úradníkom výplaty a ďalšie nevyhnutné náklad, už nám nezostane na investície. Cash flow je na nule.“ Zatiaľ ide mesto na rozpočtové provizórium a prijatie nového rozpočtu, ktorý predpokladal predložiť poslancom vo februári, očakáva v marci alebo v apríli. Jeho najkritickejšou časťou sú kapitálové príjmy. Navyše ešte nie je známa výška podielových daní v tomto roku, preto podľa primátora bude návrh rozpočtu na rok 2011 reštriktívny.

Naopak, primátora príjemne prekvapila dobrá profesionálna úroveň mestského úradu a jeho pracovníkov. Nie všetko, čo vyzerá zvonka ako problém, ním zvnútra takým aj je. Personálne zmeny plánuje až potom, keď sa oboznámi s fungovaním úradu a prijme sa nová organizačná štruktúra. Už má na to pripravený software a na všetky miesta vedúcich oddelení budú výberové konania.

Rešpektuje politický stav v mestskom zastupiteľstve, kde má väčšinu opozícia SMER-SD, SNS. Nechcel bližšie komentovať, aké kroky podnikne k tomu, aby v základných otázkach rozvoja mesta našli spoločnú reč. Svoje aktivity chce skôr nasmerovať na občanov. Okrem obsažnejších Radničných novín, stretnutí s občanmi (podľa poslanca Bielika aj priamymi prenosmi z rokovaní zastupiteľstva), transparentným verejným obstarávaním a uľahčením styku občanov s úradom aj cez internet (e-government), chce primátor Gogola začať komunikovať na spoločnom fóre najmä s domácimi podnikateľmi. V meste by malo vzniknúť čo najviac projektov súkromno-verejného charakteru, kde by sa využil miestny potenciál, pričom nevylučuje ani príchod ďalších investorov zvonka.

Jeho víziou je dobre fungujúca ekonomika v meste, doprava, školstvo a kvalitný cestovný ruch. V roku 2014 by sa podľa primátora mala Banská Bystrica stať slovenským i stredoeurópskym centrom cestovného ruchu.

Nové vedenie mesta nadviazalo na rozbehnuté projekty v oblasti modernizácie vozového parku MHD, informatizácie mesta a komplexných opráv mestských komunikácii so súkromným partnerom. Primátor si želá úspešné dotiahnutie doterajších rokovaní o novom investorovi pre autobusovú stanicu. Čaká na schválenie grantu IBM v hodnote 250-400 tisíc dolárov na poradenské služby v oblasti inteligentného riadenia dopravy a cestovného ruchu. Primátor sa chce dohodnúť s Transparency International na realizácii projektu „Transparentné mesto“ v Banskej Bystrici. Kľúčový však bude rozpočet mesta na rok 2011.

Peter Gogola bol vo svojich vyjadreniach trochu opatrný. Hoci to od neho mnohí očakávajú, nechce ľuďom sľubovať nič konkrétne, lebo ešte sa musí oboznámiť s fungovaním mesta a reálnymi možnosťami. Chce na to sto dní a potom bude skladať občanom prvé účty. Podľa kalendára sme práve v polovici tejto povestnej lehoty pre nových vládnucich politikov na celoštátnej i miestnej úrovni. Iba pripomíname, že nový primátor aj s poslancami mesta Banská Bystrica sa ujali svojich funkcií 20. decembra 2010.

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)