Opäť horúco pod hradom Krásna Hôrka – prišiel Marián Kotleba

Uncategorized
10 /

Týždeň po veľkom požiari najnavštevovanejšieho stredovekého hradu Kráska Hôrka bolo pod hradom opäť horúco. V nedeľu prišli do Krásnohradského Podhradia prívrženci Ľudovej strany-Naše Slovensko (ĽS-NS) na čele s Banskobystričanom Mariánom Kotlebom.  

Počas volebnej soboty očití svedkovia pod hradom Krásna Hôrka hovorili o plameňoch siahajúcich až do výšky dvadsiatich metrov. Všetci pod hradom s napätím sledovali, ako to dopadne. Pohľad na horiacu pamiatku bol priam zúfalý. Hasiči museli evakuovať vzácne exponáty, ktorých sa v interiéroch nachádzalo obrovské množstvo.

Škody sú obrovské. Zhoreli všetky šindľové strechy, poškodené sú stropy, niektoré steny. Zachránené pamiatkové exponáty si vyžiadajú nové reštauračné práce, niektoré sa možno nepodarí zachrániť. Požiar podľa všetkého neúmyselne založili dvaja chlapci, ktorý si pod hradom mali zapaľovať cigaretu a následný oheň sa prostredníctvom suchej trávy dostal až na drevenú strechu hradu. Obaja chlapci mali byť z neďalekej rómskej osady.

Práve toto bol zrejme signál pre Mariána Kotlebu, aby zorganizoval v obci pod hradom Krásna Hôrka nedeľné protestné zhromaždenie.  Zišlo sa tu asi 500 prívržencov ĽS-NS. Akcia sa konala na súkromnom pozemku v centre, takže jej nemohol zabrániť ani starosta obce, ktorého úrad je hneď vedľa.

Demonštrantov už čakali desiatky policajtov, vrátane ťažkoodencov a jazdnej polície na koňoch. Kotleba chcel s členmi svojej strany poukázať na  to, čo sa udialo pri požiari pred týždňom. Mieril na skupinu ľudí, ktorá tu má podľa neho len práva, ale žiadne povinnosti. Nazval ich „asociálnymi parazitmi“ zneužívajúcimi systém, ktorým sa vraj nemôže nič stať, ani keď podpálili hrad Krásna Hôrka.

Kotleba kritizoval aj verejnú zbierku na obnovu hradu: „Prečo by sme mali platiť do zbierky na niečo, čo zničili tí, ktorí nikdy do štátu žiadne peniaze nedali?“  Upozornil na problém nelegálnych rómskych obydlí pod hradom. Vyhlásil, že sa bude snažiť získať do svojho vlastníctva pozemky a následne sa vysporiada aj s čiernymi stavbami. Potom vyzval prítomných na obhliadku svojich budúcich pozemkov, kde stojí aj pozemok jeho kamaráta.

V tom im však zabránili policajti, ktorí zatarasili všetky prístupové cesty do rómskej osady.  Keďže demonštranti neuposlúchli ich výzvy, aby sa rozišli, museli ich nasmerovať do úzkej uličky medzi domami, kde ich mali pod kontrolou. Do osady boli policajti ochotní vpustiť len Mariána Kotlebu s jeho známym, ktorý tam vlastní pozemok. Po niekoľkých výzvach a márnych pokusoch príslušníkov ĽS-NS prejsť cez policajnú bariéru sa dav napokon rozišiel. Okrem slovných prestreliek nedošlo k žiadnym zraneniam ľudí.

Zdá sa, že po neúspechu Kotlebovej  strany vo voľbách ich aktivity namierené voči Rómom vonkoncom neustali. Využívajú každý konflikt či kolíznu situáciu k tomu, aby priamo na mieste činu demonštrovali svoje postoje. Aj to patrí k demokracii. Až dovtedy, pokiaľ sa neprekročí tá neviditeľná krehká hranica oddeľujúca demokraciu od anarchie a násilia.

Zdroj: Bystricoviny.sk; YouTube (INFONOVINY)