Merania Slovenského hydrometeorologického ústavu ukázali, že mesto Banská Bystrica patrí k najprašnejším mestám na Slovensku. Patrí nám nelichotivé druhé miesto za Ružomberkom.
V minulom roku vykazovalo ovzdušie v našom meste zvýšené hodnoty prašnosti počas 141 dní, čo bolo o 65 dní viac ako v roku 2009. Kde sú tie časy, keď sa vravelo, že „za živa v Bystrici, po smrti v nebi“…
Aké sú príčiny tohto stavu? Faktom je, že stanica na meranie kvality ovzdušia je umiestnená na jednej z najfrekventovanejších križovatiek v meste. Pritom intenzita dopravy na ceste I/66 pri Hrone sa v posledných rokoch neúmerne zvýšila. To spôsobuje viac výfukových plynov i prachu vo vzduchu. Citeľné zvýšenie prašnosti ovzdušia má na svedomí aj mohutná výstavba severného obchvatu s napojením sa na rýchlostnú komunikáciu R1 spájajúcu Banskú Bystricu s Bratislavou. Napriek tomu, že v minulosti znečisťovali ovzdušie najmä veľké priemyselné závody, ktoré časom zanikli, teraz je to doprava a s ňou súvisiace stavebné práce.
Prachové emisie a zdraviu škodlivé splodiny v ovzduší sa udržujú hlavne pri rieke Hron. Práve táto dolina má najhoršie pomery v prirodzenom vetraní a výmenách vzduchu. Tu sa pri nízkom tlaku a bezvetrí sústreďuje najväčšie množstvo splodín z dopravy, stavieb, kúrenia a ďalších zdrojov znečisťovania ovzdušia. Mnohí Bystričania si určite pamätajú na nepríjemné smradľavé závany z ľupčianskej Biotiky, ktoré prúdy vzduchu prinášali v minulosti do tejto časti mesta a tie tu zostávali bez pohybu najmä v noci.
Pomery by sa mali zlepšiť až po dobudovaní severného obchvatu, ktorý by mal vtlačiť najmä nákladnú dopravu blízkosti centra mesta. Pomôcť by mal aj prechod vykurovania bytových domov v meste z pevného paliva na plyn, nehovoriac o šetrení energií masívnym zatepľovaním bytov. V neposlednom rade aj častejšie čistenie miestnych komunikácií, ktoré však obmedzuje hospodárska kríza a s napätým mestským rozpočtom.
Zatiaľ mesto nepristúpilo k radikálnym opatreniam typu prípadného obmedzenia motorovej dopravy pri Hrone resp. obmedzenému používaniu tuhých palív pri vykurovaní. Veci by pomohla aj intenzívnejšia starostlivosť o verejnú zeleň a rozširovanie zelených zón na území mesta vrátane nových cyklotrás. Nepochybne krokom vpred je ekologizácia dopravných prostriedkov aj v MHD.
Súčasná zvýšená prašnosť v meste pod Urpínom nepriaznivo vplýva na zdravie občanov. Prachové častice dráždia na kašeľ. Trpia najmä dýchacie cesty a srdcovocievna sústava. Aktuálne informácie o stave ovzdušia a prípadnom prekročení povolených hodnôt obsahu prachových častíc vo vzduchu zverejňuje mesto na svojej internetovej stránke www.banskabystrica.sk a na úradnej tabuli.
Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)