Zvolen má svoju vlastnú vianočnú pesničku, je dielom 40 domácich hudobníkov

KULTÚRA
3 /

Pri nahrávaní novej vianočnej skladby sa spojilo viac ako 40 domácich spevákov a hudobníkov, aby spríjemnili advent ľuďom vo svojom meste. Pieseň spoločne venovali Zvolenčanom.

Skladba Merry Christmas Everyone, ktorú pôvodne naspieval Shakin´ Stevens, sa postupne stáva hymnou tohtoročných zvolenských Vianoc. Originálny nápad skrsol v hlave Daniela Axmanna, referenta kultúry zvolenskej radnice a zároveň člena populárnej kapely Pacipacifik.

„Napadlo mi spojiť hudobníkov nášho mesta a vytvoriť s nimi spoločné dielo pre všetkých Zvolenčanov. A tak som na tom začal pracovať. Oslovil som všetky fungujúce zvolenské kapely, s ktorými sme v minulosti spolupracovali, dramaturgov, spevákov aj hudobníkov. Myslím, že sa podarilo niečo výnimočné,“

opisuje Daniel Axmann.

Daniel Axmann

Daniel Axmann

A prečo práve cover skladby Merry Christmas Everyone?

„Aj keď je táto skladba anglická, je úžasne energická, temperamentná a všetci si ju okamžite spoja s príjemnými, pohodovými sviatkami. Azda túto náladu vyčarí aj v srdciach všetkých ľudí v našom meste,“

dopĺňa hudobník.

Na skladbe sa bez nároku na honorár podieľali umelci a umelkyne z hudobných Sweet Little Chicks, Rebel´s band, Pacipacifik, Dolár, NO-5, Pohoda ZV, Sirens a  ďalej Jana Fiľová, Anna Vakaráčová, Igor Majer, Pavel Tomašovič, Sväťo Hamaliar, Martin Námešný či Ondřej Daniš  a mnohí iní.

O zvukovú stránku a video sa postarali Ľubomír „Dedo“ Dědeček, Michal Truschan a Lumar Studio, bratia Vacovci, hudobnou dramaturgiou bol poverený Pavol Kováč. Nahrávanie sa uskutočnilo na Starej radnici vo Zvolene.

Vladimír Maňka

Vladimír Maňka

„Príjemná predvianočná nálada a mnohé zvolenské talenty sa postarali o pohodovú a  tvorivú atmosféru. Dokonca sa k nám pridali aj bývalá primátorka mesta Lenka Balkovičová a nový primátor Vladimír Maňka, čím došlo k ešte silnejšiemu predvianočné spojeniu,“

uzatvára Axmann.

Skladba je dostupná na kanáli Youtube mesta Zvolen a umelci ju plánujú zahrať aj naživo – 22. decembra priamo vo Vianočnej dedine.

Zdroj: Ľubomíra Honíšková, Foto: mesto Zvolen a ilustračné