Zlatý chodec Matej Tóth si cení vzdelanie: Rozširuje obzory

ŠPORT
0 /

Jednou zo základných myšlienok olympizmu je harmónia tela a ducha. S rozvojom profesionálneho športu, neustáleho tlaku a zvyšovania nárokov na výkony sa často zabúda na význam vzdelávania športovcov.  Zlatý olympijský medailista, chodec banskobystrickej Dukly Matej Tóth však dokazuje, že štúdium a šport sa dajú nielen skĺbiť, ale vzájomne prepojiť a využiť.

Zosynchronizovať profesionálnu kariéru športovca so štúdiom na vysokej škole nie je vždy jednoduché. Vo svojej podstate vyžaduje podobný prístup – cieľavedomosť, vytrvalosť či disciplínu. A samozrejme túžbu po sebazdokonaľovaní. Matej Tóth jasne ukázal, že je možné dosahovať skvelé výsledky na oboch „frontoch“.

V profesionálnej kariére dosiahol náš chodec žijúci v Banskej Bystrici v podstate všetko, čo sa dalo. Športové pôsobenie korunoval na olympiáde v Riu de Janeiro 2016, kde v chôdzi na 50 kilometrov získal zlato. Už v mladom veku ho však viedli aj k iným ako športovým hodnotám. Popri atletike nezanedbával školu a na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre vyštudoval žurnalistiku.

„Už ako dvanásť- či trinásťročnému mi rodičia vštepovali, že šport je síce krásny, ale môže sa stať čokoľvek, napríklad zranenie. Navyše, iba málo športovcov má také šťastie, že sa zabezpečia na celý život, takže pre mňa bolo vzdelanie veľmi dôležité. Motiváciou mi bola nielen budúcnosť, ale aj túžba rozširovať si obzory a získavať rozhľad a informácie,“

– prezradil Matej Tóth pre TASR. Svoje skúsenosti zo školy dokáže uplatniť aj v každodennom športovom živote, ten zase ovplyvnil jeho študentské obdobie:

„Je to obojsmerné. Skúsenosti zo športu som využil počas školy a zase vďaka nej viem lepšie komunikovať s médiami či partnermi. Nie je to iba o vedomostiach, ale aj o naučení sa efektívnejšieho využívania času či disciplíne.“

Štúdium vie už počas školy športovcovi mu vie otvoriť nové príležitosti. Čoraz viac je populárny model olympiády vysokoškolákov – univerziády. Športovci tak majú možnosť spoznávať svet a svojich rovesníkov či kolegov z iných krajín. Navyše, môžu si obohatiť kariéru o ďalšie medaily. Matej Tóth k tomu dodáva:

„Ja som bola na univerziáde asi trikrát a bolo to super. Málokto si uvedomuje ten prínos, keď sa dostane na mulitšportové podujatie. Sme zvyknutí na majstrovstvá sveta či Európy, tam sa stretávate s tými istými ľuďmi z vášho prostredia. A na univerziáde zrazu prídete a je tam zastúpených pätnásť športov. Spoznáte sa s tenistami, volejbalistami, je to úplne iné prostredie. Pripraví vás to aj na olympiádu a dá rozhľad. Mne to dalo veľmi veľa skúseností.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné + tasr