Zimný EYOF 2023 talianski organizátori v náročných podmienkach zvládli, chýbalo im však bystrické srdce

ŠPORT
0 /

Práve skončil zimný EYOF 2023. Taliansky región Friuli Venezia Giulia hostil účastníkov  16. zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže od 21. do 28. januára 2023. Niekoľko súťaží sa konalo aj v Rakúsku či Slovinsku.

Zimný EYOF 2023 začal otváracím ceremoniálom v Terste. Taliansko privítalo 1 300 mladých športovcov vo veku od 14 do 18 rokov zo 47 krajín Európy vrátane našej 76 – člennej výpravy.

EYOF 2023

EYOF 2023

Slovenskí športovci bojovali v Taliansku o popredné priečky nielen v ľadovom hokeji chlapcov a dievčat, ale aj v zjazdovom lyžovaní, biatlone, behu na lyžiach, krasokorčuľovaní, akrobatickom lyžovaní, snoubordingu, rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe, skokoch na lyžiach a skialpinizme.

Slováci neobsadili súťaže v curlingu a severskej kombinácii.

Zľava Michal Adamov, Pavel Trojer a Guillaume Poirot

Zľava Michal Adamov, Pavel Trojer a Guillaume Poirot

Striebornú medailu pre Slovensko získal Michal Adamov v biatlonových vytrvalostných pretekoch na 12,5 km, keď ho v stredisku Forni Avoltri zdolal len Pavel Trojer zo Slovinska, tretí bol Francúz Guillaume Poirot.

Ďalšie striebro z EYOF 2023 privážajú na Slovensko naše mladé hokejistky na čele s vynikajúcou Nelou Lopušanovou, keď vo finále hokejového turnaja podľahli Česku 1:4. Mladí slovenskí hokejisti obsadili v turnaji 5. miesto.

Nela Lopušanová vo finále s Českom

Nela Lopušanová vo finále s Českom

Pre porovnanie na vlaňajšom letnom Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici v dňoch 24. – 30. júla sa predstavilo 2 300 športovcov zo 48 krajín. Okrem Banskej Bystrice boli dejiskami športových súťaží Zvolen, Detva, Slovenská Ľupča a Badín. Vstup na športoviská bol pre divákov bezplatný. Zahraničných hostí doslova ohúrila vysoká takmer 150 tisícová návštevnosť na športoviskách a vo fanzóne.

Slovenskí športovci získali 6 medailí (2 zlaté, 1 striebornú a 3 bronzové). Zápolenia EYOF 2022 sledovali tisíce divákov na športoviskách a okolo 600 000 ľudí naživo na obrazovkách RTVS, Celkom o festivale 40 televízií informovalo. Pri organizácii festivalu aktívne pomáhalo 1 032 dobrovoľníkov.

Organizácia EYOF 2022 v Banskej Bystrici

Organizácia EYOF 2022 v Banskej Bystrici

Taliansko počas zimného EYOF 2023 navštívili aj dvaja Bystričania. Poslanec NR SR Igor Kašper k talianskej organizácii uviedol:

„Čakala nás aj návšteva športovísk, rokovania s predstaviteľmi športových zväzov, Európskeho olympijského výboru a SOŠV. Po veľkom úspechu letného EYOF v Banskej Bystrici by sme radi na Slovensku zorganizovali aj podobné zimné podujatie. Aj preto bola naša delegácia v Taliansku. Keď porovnám EYOF 2023 s naším vlaňajším, musím skonštatovať, že organizácia nášho podujatia vlani v lete bola minimálne o dve triedy lepšia a to vo všetkých smeroch. Jednak čo sa týka vzdialenosti jednotlivých športovísk od seba aj vyše 200 km a nutnosťou cestovania často v zlom počasí, ale aj menším množstvom dobrovoľníkov či divákov.  Chýbalo mi tu to prirodzené zanietenie pre šport.“

Igor Kašper

Igor Kašper

V podobnom duchu sa pre náš portál vyjadril aj člen organizačného výboru EYOF 2022 (riaditeľ pre infraštruktúru) Ivan Šabo:

„Veľmi ma potešilo stretnutie s Josephom Cassarom, šéfom koordinačnej komisie Európskeho olympijského výboru, ktorý nás privítal veľmi srdečne a opakovane pochválil organizáciu pre neho nezabudnuteľného EYOF 2022 v Banskej Bystrici. Priznám sa, že po jeho slovách som cítil hrdosť na naše mesto a jeho obyvateľov, že dokážeme veľké veci a nebojíme sa ani veľkých výziev, ako je organizovanie takých svetových športových podujatí, ako je EYOF.“

Ivan Šabo na EYOF 2022

Ivan Šabo na EYOF 2022

Ďalej Šabo pokračoval:

„Na jednej strane oceňujem prípravu jednotlivých športovísk v Taliansku, keď napríklad zimný štadión aj s montovanými tribúnami pre EYOF 2023 vybudovali na výstavisku a bolo vidno aj veľmi profesionálnu organizáciu lyžiarskych súťaží na svahoch. Na druhej strane nevýhodou infraštruktúry zimného EYOF boli veľké vzdialenosti medzi športovými strediskami, čo sťažovalo presuny športových výprav a tomu zodpovedala aj veľmi nízka návštevnosť divákov na jednotlivých súťažiach. Povedal by som, že talianski organizátori sa snažili, ale chýbalo im bystrické srdce, ktoré mal náš vlaňajší EYOF a ktorým sme si Banská Bystrica i Slovensko urobili dobré meno v športovom olympijskom svete.“   

EYOF 2022 na atletickom štadióne

EYOF 2022 na atletickom štadióne

Pre nás Bystričanov je potešujúce, že pri porovnávaní sa s väčšími európskymi krajinami čo sa týka organizácie veľkých športových podujatí medzinárodného významu sa dokážeme svojím pracovným nasadením a srdcom dostať na úroveň tých najlepších.

A to by nám malo dodať niekedy chýbajúce sebavedomie a odvahu vymaniť sa z priemernosti, do ktorej niektorí z nás občas upadajú a vopred kritizujú  tých odvážnych…

EYOF 2022 v športovej hale

EYOF 2022 v športovej hale

Autor: (tom), Foto: EYOF 2023 a ilustračné