Cielené testovanie v Banskej Bystrici malo zmysel, z 8 459 ľudí bolo 72 pozitívnych

SPRÁVY
15 /

Mesto Banská Bystrica v spolupráci s banskobystrickým Okresným úradom uskutočnilo  tento víkend (16. – 17. januára 2021 od 8:00 do 18:00 hod.) dobrovoľné komunitné resp. cielené testovanie ľudí, ktorí musia chodiť do práce a majú potvrdenie o tom, že nemôžu pracovať z domu.

Mesto zvládlo dvojdňové cielené testovanie bez problémov

Situácia v našom okrese bola počas posledných týždňov kritická, a preto sa mesto Banská Bystrica a Okresný úrad Banská Bystrica rozhodli zorganizovať dobrovoľné komunitné cielené testovanie pre ľudí, ktorí počas lockdownu nemôžu svoju prácu vykonávať z domu.

Fyzicky teda chodia do svojho zamestnania, a nevyhnú sa tak kontaktu s inými osobami. Počas uplynulého víkendu sa dalo otestovať 8 459 ľudí z nášho okresu, z toho 72 boli pozitívni.

Počas prvého dňa prišlo do dvanástich mobilných odberných miest 4645 ľudí, pričom u 34 z nich sa potvrdilo ochorenie COVID-19. V nedeľu sa dalo otestovať ďalších 3 814 záujemcov. Pozitívnych bolo 38.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa správajú zodpovedne voči svojim kolegom a okoliu a prišli sa dať otestovať aj napriek tomu, že to bolo dobrovoľné. Veľmi si cením spoluprácu s banskobystrickými inštitúciami – okresným úradom a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Samozrejme, týka sa to aj ochotných zdravotníkov, administratívnych pracovníkov, zamestnancov mestského úradu, škôl, Ozbrojených síl Slovenskej republiky a štátnej i mestskej polície. Na základe ohlasov zo strany testovaných aj testujúcich, tento  testovací víkend vnímam pozitívne,“

hovorí primátor Ján Nosko.

Mesto Banská Bystrica výsledky komunikovalo aj s odborníkmi, ktorí rovnako ako samospráva tento typ testovania podporujú a aj vzhľadom na výsledky v ňom vidia zmysel.

„Zistená proporcia pozitívnych poukazuje na to, že cieľová skupina zamestnaných bola na testovanie vybraná zodpovedne a správne. Prepočítaním sedemdňovej incidencie pre jeden deň pri predpoklade, že sa na testovaní v 90-tich percentách zúčastnili zamestnané osoby, tak výskyt ochorenia COVID-19 u tejto skupiny obyvateľstva sa významným spôsobom podieľa na celkovej incidencii okresu, a teda na  šírení nákazy v ňom,“

uvádza Mária Avdičová z Oddelenia epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici.

Vzhľadom na chladné počasie a skúsenosti z celoplošných testovaní, v záujme predísť tvorbe  dlhých radov pred odbernými miestami, samospráva sa rozhodla  využiť online rezervačný systém Bookio, ktorý na tento účel dostala zadarmo od spoločnosti MVI Technology. Vďaka nemu sa záujemcovia mohli na testovanie objednať nielen na konkrétne miesto, ale aj čas, o čom im prišla aj spätná SMS a e-mail.

„Počas víkendu vzhľadom na záujem fungovalo osemnásť odberných tímov. V zálohe sme mali aj ďalšie personálne kapacity, takže v prípade zvýšeného záujmu sme boli schopní kedykoľvek pridať ďalší odberový tím. Pokiaľ je na to dostatočný čas, dá sa takéto testovanie pripraviť a realizovať komfortne.Myslím si, že je to aj vďaka rezervačnému systému a v prípade ďalšieho testovania sme pripravení zvládnuť to podobne, ako tento víkend“

dodáva prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Vďaka tomuto kroku sa podarilo vyčleniť pozitívne testovaných pracujúcich ľudí, ktorí doteraz neboli doma na home office, ale fyzicky chodili do zamestnania medzi svojich kolegov. Mesto však aj naďalej vyzýva obyvateľov, aby zostali zodpovední a dodržiavali všetky nariadenia aj napriek víkendovému negatívnemu výsledku testu.

Komunitné testovanie v Banskej Bystrici  – deň druhý

Dobrovoľné komunitné testovanie v meste Banská Bystrica pokračuje aj .počas nedele 17. januára 2021. dvanásť mobilných odberných miest pre záujemcov je opäť k dispozícii od 8:00 – 18:00 hod.

V sobotu túto možnosť využilo 4 645 ľudí, z čoho 34 boli pozitívnych. V prípade záujmu sa záujemcovia stále môžu zaregistrovať do online rezervačného systému testovanie.banskabystrica.sk na presné miesto a čas. Zabudnúť by si nemali občiansky preukaz a doklad od zamestnávateľa, že nemôžete svoju prácu vykonávať z domu. Do nedeľného rána tak urobilo 9 435 ľudí.

„Po včerajšom úspešnom testovacom dni dnes mobilné odberné miesta opäť otvorili dvere pre všetkých ľudí, ktorí nemôžu pracovať z domu a aj takýmto spôsobom chcú chrániť svoje okolie. Testovacie tímy sú už zohraté, nehlásia, že by im niečo chýbalo a s odoberaním vzoriek začali podľa plánu. Verím, že po včerajších dobrých ohlasoch dnes budeme v bezproblémovom priebehu pokračovať a udržíme si aj nízke čísla pozitívne testovaných. Doteraz si svoj termín zarezervovalo 9 435 ľudí, z toho 4040 sa ich na test chystá práve dnes,“

uviedol v nedeľu primátor Ján Nosko.

Odberné tímy pracujú bez problémov. Počas nedele sa do 10:00 hod. dalo v Banskej Bystrici otestovať 981 ľudí, z toho 6 boli pozitívni. V dvanástich mobilných odberných miestach ide všetko podľa plánu a časový harmonogram je dodržaný.

Problémy nehlásia z odberných miest ani pokiaľ ide o čakanie na výsledok. Záujemcovia o testovanie sami dodržiavajú rozostupy a seba i svoje okolie chránia správnym nosením rúšok.

Aktuálne čísla komunitného cieleného testovania za nedeľu k 12:00 hod. sú nasledovné: otestovaných: 1 801 záujemcov – 1 787 negatívni, 14 pozitívni. Priebeh je naďalej bez problémov.

Do 15:00 hod. bolo na dvanástich odberných miestach spolu otestovaných 2 770 záujemcov – 2 740 ich bolo negatívnych a 30 boli pozitívni. Celkom sa v nedeľu na konci dňa dalo otestovať 3 814 záujemcov, z toho bolo pozitívnych 38.

Komunitné testovanie v Banskej Bystrici  – deň prvý

Primátor Ján Nosko na sociálnej sieti v sobotu uviedol:

„V Banskej Bystrici sme dnes začali s komunitným cieleným testovaním tých, ktorí musia chodiť do práce a chcú byť zodpovední voči svojim kolegom, pracovnému kolektívu a okoliu. Otvorili sme všetky plánované odberné miesta. Niektoré s menším časovým sklzom, pretože sme museli vyriešiť pár technických problémov. V tejto chvíli všetko funguje tak ako má.“

Pre veľký záujem o komunitné testovanie mesto navyšovalo  kapacitu zo 7 200 termínov na 9 700, pričom do dnešného sobotného rána je prihlásených 8 566 záujemcov.

„Ďakujem všetkým, ktorí pracujú na zabezpečení komunitného testovania a starajú sa o to, aby prebehlo hladko a bez problémov,“

dodáva primátor.

Bezproblémový priebeh

Komunitné cielené testovanie v Banskej Bystrici sa uskutočňuje na 12 odberných miestach vďaka 18 odberným tímom, ktoré tvorí 17 zdravotníkov a 69 administratívnych pracovníkov. Na odberných miestach je 11 vojakov a 11 príslušníkov štátnej polície. Motorizované hliadky a 12 príslušníkov mestskej polície dohliadajú na verejný poriadok v meste.

Do 12:00 hod. sme stihli otestovať 2 150 záujemcov, z toho 13 je pozitívnych na ochorenie COVID-19. Za uplynulé týždne počet pozitívnych v našom okrese stúpal, ale posledné dni zaznamenáva pokles aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Je to dobré číslo a všetci očakávame, že postupne dôjde k ďalšiemu poklesu. Pozitívne testovaných nahlasujeme pracovníkom RÚVZ, ktorí budú vykonávať ďalšie trasovanie.  Som rád, že komunitné cielené testovanie prebieha bez problémov. Záujemcovia sa môžu prihlasovať aj počas nedele. Reakcie obyvateľov sú prevažne pozitívne. Oceňujem pomoc armády a príslušníkov štátnej aj mestskej polície, ktorí nám pomáhajú s logistikou a s usmerňovaním ľudí,“

informuje Ján Nosko.

RÚVZ v Banskej Bystrici zriadil infolinku 0918 659 580 pre zamestnávateľov, ktorí majú pozitívnych zamestnancov a potrebujú si čokoľvek odkonzultovať. K dispozícii je počas soboty aj nedele v čase od 9:00 hod. do 15:00 hod.

Aktualizované čísla k 15:00 hod.: 3 278 otestovaných, z toho pozitívnych je 23.

Banskobystrický primátor Ján Nosko večer oznámil výsledky prvého dňa testovania:

„Ďakujem všetkým, ktorí sa správajú zodpovedne voči svojim kolegom a okoliu. Na komunitnom cielenom testovaní sa počas dnešného dňa zúčastnilo 4 645 ľudí, pričom 34 bolo pozitívnych na ochorenie COVID-19. Spolu s odborníkmi sme presvedčení, že nie celoplošné testovanie, ale práve takýto model má v súčasnom období zmysel.”

Ak patríte medzi pracujúcich ľudí, ktorí majú v súčasnom lockdowne výnimku od zamestnávateľa, že prácu nemôžete vykonávať z domu,  ešte sa môžete zaregistrovať v nedeľa sa dať otestovať. Registrácia je stále otvorená, stačí kliknúť na https://www.banskabystrica.sk/testovanie, vybrať si odberné miesto a konkrétny čas.

Registrácia

Pracujúci vytvárajú v rámci mesta a okresu najväčšiu mobilitu a  v súčasnej nepriaznivej epidemiologickej situácii môžu byť šíriteľmi nákazy COVID-19. Mesto zároveň rozširuje možnosť dať sa otestovať aj pre všetkých živnostníkov (SZČO), ktorí sa riadne zaregistrujú na portáli https://www.banskabystrica.sk/testovanie a na príslušnom odbernom mieste sa preukážu živnostenským oprávnením.

Mesto chce takýmto spôsobom ochrániť svojich obyvateľov a pomôcť k zlepšeniu súčasnej pandemickej situácie v Banskobystrickom okrese. Komunitné dobrovoľné cielené testovanie je určené pre pracujúcich ľudí, ktorí majú trvalý pobyt alebo miesto výkonu práce v okrese Banská Bystrica, a zároveň majú potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom je uvedené, že nemôžu pracovať z domu.

Som presvedčený, že vzhľadom na zimné počasie a obdobie lockdownu je komunitné testovanie určené len pre pracujúcich ľudí prospešnejšie, ako testovanie všetkých obyvateľov. Malo by ísť hlavne o zodpovednosť voči kolegom, pracovnému kolektívu a svojmu okoliu. Komunitným cieleným testovaním môžeme chrániť personálny kapitál zamestnávateľov, pretože zvýšený počet nakazených zamestnancov na COVID-19 môže spôsobiť kolaps podniku,“

hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Mesto otvorí počas nadchádzajúceho víkendu celkovo 12 odberných miest. Z avizovaného počtu 13 sa testovanie neuskutoční z technických príčin v zdravotníckom zariadení Mammacentrum sv. Agáty.

Všetci doposiaľ prihlásení záujemcovia na toto odberné miesto už boli o tejto skutočnosti informovaní s prosbou, aby si zvolili iné odberné miesto v rámci nášho mesta. Aj keď komunitné testovanie nie je povinné, ale dobrovoľné, doposiaľ evidujeme celkom slušný záujem. Zo 7 200 dostupných termínov je kapacita aktuálne naplnená na 50 percent. Záujem prejavili zamestnávatelia ako Slovenská pošta, Banskobystrický pivovar, Slovenská agentúra životného prostredia a ďalšie,“

dodáva Nosko.

Komunitné cielené testovanie na svojom štvrtkovom zasadnutí odsúhlasila aj Bezpečnostná rada okresu Banská Bystrica, ktorá prijala niekoľko odporúčaní. Zástupcovia samosprávy a odborníci vyzývajú všetkých, ktorí majú príznaky ochorenia COVID-19, aby ostali doma a na komunitné testovanie nechodili.

Zároveň žiadajú, aby sa záujemcovia na komunitné testovanie neprepravovali v skupinách, ale aby uprednostnili individuálnu dopravu. Práve registrácia na konkrétny čas prostredníctvom rezervačného formulára má prispieť k tomu, aby sa pred odbernými miestami nevytvárali dlhé rady,  aby sa ľudia nezhromažďovali a navzájom neohrozovali.

Je nevyhnutné naďalej dodržiavať minimálne tri základné opatrenia: RÚŠKA – ODSTUPY – DEZINFEKCIA RÚK. Mesto odporúča  záujemcom teplo sa obliecť, pretože počasie sa môže počas víkendu meniť.

Samospráva bude v sobotu a v nedeľu priebežne nahlasovať pozitívne testované osoby na RÚVZ Banská Bystrica. Každý otestovaný záujemca dostane písomné potvrdenie o výsledku testu v zmysle metodiky k testovaniu formou antigénových testov Ministerstva zdravotníctva SR.

„Pre veľký záujem o dobrovoľné cielené testovanie na niektorých konkrétnych odberných miestach, sme na nich pred malou chvíľou doplnili ďalšie odberné tímy. Odberný tím B sme doplnili na ZŠ Sitnianska, ZŠ Pieninská, ZŠ Radvanská, ZŠ Spojová, ZŠ Moskovská a ZŠ Trieda SNP. Znamená to, že sa môžete prostredníctvom online formulára na stránke https://www.banskabystrica.sk/testovanie ďalej hlásiť aj na tieto odberné miesta, stačí zakliknúť odberný tím B (viď foto) a máte k dispozícii množstvo ďalších voľných termínov,“

doplnil najnovšie informácie viceprimátor Jakub Gajdošík.

Banskobystrické víkendové testovanie je dobrovoľné, cielené a bezplatné. Je určené osobám, ktoré majú výnimku zo zákazu vychádzania z dôvodu, že svoju prácu nemôžu vykonávať z domu. Registráciou mesto umožní objednať sa  na konkrétny deň a minútu, aby prihlásení ľudia nemuseli čakať a vyhli sa tak radom, ktoré môžu byť v tejto situácii rizikom.

Naša samospráva je teda na víkendové cielené testovanie pripravená, už len aby ministerstvo vnútra stihlo poslať do Banskej Bystrice potrebné antigénové testy…

„Ešte včera večer sme museli pre veľký záujem o komunitné testovanie navýšiť kapacitu zo 7 200 termínov na 9 700, pričom do dnešného rána je prihlásených 6 100 ľudí. Ďakujem všetkým, ktorí sa doposiaľ prihlásili, pretože chcú byť zodpovední voči svojim kolegom, pracovnému kolektívu a okoliu,“

informoval primátor Ján Nosko v piatok. Všetky informácie k víkendovému dobrovoľnému komunitnému testovaniu nájdete na webe mesta www.banskabystrica.sk.

Dobrou správou je, že do Banskej Bystrice už dorazili mestom požadované antigénové testy, takže v sobotu ráno môže začať cielené testovanie registrovaných záujemcov na 12 odberných miestach v meste.

Odberné miesta

V Banskej Bystrici je vytvorených 13 mobilných odberných miest:

 1. Základná škola s materskou školou Jána Bakossa, Bakossova 5, 974 01 Banská Bystrica
 2. Základná škola Ďumbierska 17, 974 11 Banská Bystrica
 3. Základná škola, Jozefa Gregora Tajovského, Gaštanová 12, 974 09 Banská Bystrica
 4. Základná škola, Golianova 8, 974 01 Banská Bystrica
 5. Základná škola Moskovská 2, 974 04 Banská Bystrica
 6. Základná škola, Pieninská 27, 974 11 Banská Bystrica
 7. Základná škola s materskou školou, Radvanská 1, 974 05 Banská Bystrica
 8. Základná škola, Sitnianska 32, 974 11 Banská Bystrica
 9. Základná škola, Spojová 14, 974 04 Banská Bystrica
 10. Základná škola Slobodného slovenského vysielača, Skuteckého 8, 974 01 Banská Bystrica
 11. Základná škola, Trieda SNP 20, 974 01 Banská Bystrica
 12. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica, Cesta k nemocnici 1, 975 56 Banská Bystrica

Zdroj: Zdenka Marhefková a (tom), Foto: ilustračné