Zástupcovia politických strán v Banskobystrickom samosprávnom kraji vyzvali ľudí k očkovaniu

SPRÁVY
14 /

Predstavitelia politických strán z Banskobystrického kraja v utorok prijali pozvanie predsedu BBSK Jána Luntera do banskobystrického Národného domu a v spoločnom vyhlásení vyzvali ľudí, aby sa dali zaočkovať proti COVID-19. Naprieč politickým spektrom symbolicky rovnakými tričkami ukázali, že vakcína je dôležitá pre návrat do normálu bez ohľadu na politické presvedčenie.

V rovnakých tričkách s nápisom „Som zaočkovaný“ – „Som zaočkovaná“ v utorok zástupcovia politických strán z Banskobystrického samosprávneho kraja vyzvali ľudí, aby sa k nim pridali a využili možnosť vakcinácie proti ochoreniu COVID-19.

Za spoločným vyhlásením stojí banskobystrický župan Ján Lunter (nezávislý), pridali sa k nemu podpredseda BBSK  Roman Malatinec (HLAS-SD), Martina Brisudová (OĽaNO), Alexandra Pivková (ZA ĽUDÍ), Radovan Sloboda (SaS), Igor Kašper (SME RODINA), Igor Janičina (KDH) a Péter Csúzs (SMK).

Všetci menovaní dnes v Banskej Bystrici podporili spoločné vyhlásenie, ktorého cieľom je zvýšiť počet zaočkovaných ľudí na Slovensku a prispieť tak k vytvoreniu kolektívnej imunity. Len tak totiž bude možné predísť tretej vlne pandémie a ďalším zbytočným stratám na životoch i na ekonomike.

„Veľmi si vážim všetkých kolegov, ktorí to so mnou stoja, ktorí prijali moje pozvanie, ktorí prijali myšlienku a ktorí boli ochotní sa v tejto jednej veci spojiť, postaviť vedľa seba a urobiť túto našu spoločnú výzvu. Sme tu preto, lebo máme rôzne názory a rôzne predstavy, ale máme aj jeden spoločný cieľ – aby sme mohli všetci spolu vrátiť život do normálu,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Očkovanie je jedinou cestou ako pandémiu poraziť, pre vytvorenie kolektívnej imunity na Slovensku je potrebných 3,3 milióna zaočkovaných, pričom do tejto hranice dnes chýba asi milión obyvateľov.

„Vírus nemá stranícke tričko, je hrozbou pre všetkých, bez ohľadu na politické presvedčenie. Preto sme aj my urobili toto symbolické gesto a spoločne, v rovnakých tričkách, sme vyzvali aj ľudí, aby s očkovaním neváhali,“

dodal župan Lunter.

Podpredseda BBSK Roman Malatinec, ktorý ešte len čaká na očkovanie, za stranu HLAS-sociálna demokracia pre náš portál uviedol:

„Hlas podporuje dobrovoľné očkovanie obyvateľov Slovenska založené na slobodnej vôli každého človeka, lebo ide o jeho zdravie. Chýba mi seriózny motivačný program k vakcinácii na Slovensku, vláda by mala umožniť občanom slobodný výber vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Prednosť v očkovaní by mali mať naďalej starší ľudia. Konečne sa na Slovensku po troch mesiacoch začína očkovať aj Sputnikom V, ale zaočkovaní touto vakcínou by nemali byť znevýhodnení oproti ostatným pri cestovaní.  Každý občan však musí byť upozornený, že ide o neregistrovanú vakcínu a rovnako aj pri ostatných registrovaných vakcínach by  mali by byť uvedené okrem výhod aj všetky riziká očkovania.“

 

Banskobystrický samosprávny prichádza od začiatku pandémie s proaktívnymi opatreniami, ako prvý predstavil krajskú očkovaciu stratégiu a začal zriaďovať veľkokapacitné očkovacie centrá i mobilné očkovacie jednotky.

Do konca mája sa vďaka jeho aktivitám podarilo vakcínu podať viac ako 106-tisíc ľuďom. Celkovo je v Banskobystrickom kraji zaočkovaných prvou dávkou takmer 201 tisíc ľudí, druhou o sto tisíc menej.

 

Zdroj: Lenka Štepáneková a (tom), Foto: BBSK a ilustračné