Začala astronomická jar, 29. marca sa mení zimný čas na letný

Príroda
0 /

Tohtoročná astronomická jar sapodľa astronomických výpočtov začala v piatok 20. marca 2020 o 4:50 hod. hod. stredoeurópskeho času (SEČ), vo svete o 3:49 hod. koordinovaného svetového času (UTC) v deň jarnej rovnodennosti.

Začiatok astronomickej jari

Viacerí z nás máme zafixované, že astronomická jar prichádza 21. marca. Už dávno to tak nie je. Tento deň bol v poslednom čase prvým jarným už len v priestupných rokoch. V roku 2018  jar začala 20. marca. Od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marca.

Ide o astronomický jav jarnej rovnodennosti (okolo 20. marca na severnej pologuli a 23. septembra na južnej pologuli), končí letným slnovratom (okolo 21. júna na severnej pologuli a 21. decembra na južnej pologuli).

V meteorológii sa jar podľa konvencie počíta ako celé mesiace marec, apríl a máj na severnej pologuli a september, október a november na južnej pologuli. Slnko po 20. marci vstupuje do znamenia Barana.

Zem obieha okolo Slnka po eliptickej dráhe a vďaka sklonu zemskej osi (približne 23,5°) voči rovine obehu Zeme okolo Slnka dochádza k striedaniu ročných období podľa toho, ktorou stranou je zemeguľa naklonená k Slnku.

Jarná a jesenná rovnodennosť znamená, že jeden z dvoch dní za rok, počas ktorých sú svetlá časť dňa aj noc rovnako dlhé, teda trvajú 12 hodín. Obehnutie Zeme okolo Slnka trvá 365,25 dňa, preto sa astronomické začiatky ročných období z roka na rok posúvajú približne o štvrtinu dňa.

„Aby sme o niekoľko storočí neoslavovali Vianoce počas horúceho leta, zaviedli sa prestupné roky, v ktorých sa vzniknutý rozdiel v dátume vyrovnáva,”

vysvetľuje Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Sviatky jari

Podobne ako deň zimného slnovratu patril aj príchod jari k najväčším sviatkom ľudstva v predkresťanskej ére. Na Slovensku sa najkrajšie ročné obdobie vítalo vynášaním Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat.

Morena symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili ľudia po dedine a nakoniec ju hodili do potoka alebo spálili. Verili, že takto odoženú od seba choroby a smrť. Tento zvyk si možno vykladať rôzne.

Podľa jedných slamená figurína symbolizovala zimu, ktorej odchod mal otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta. Podľa iných bola Morena zosobnením smrti a jej likvidácia mala zabezpečiť prosperitu. Kresťania si v tomto období pripomínajú umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista na Veľkonočné sviatky, ktoré začínajú tohto roku Veľkým piatkom 10. apríla 2020.

A pozor! Zo soboty na nedeľu 29. marca 2020 prechádzame na letný čas, keď o druhej hodine nad ránom sa hodiny posúvajú na tretiu.

Autor: (dem), Foto: ilustračné