Z nemocníc prepustili 7 pacientov, prezidentka ocenila prístup Pellegriniho vlády ku koronavírusovej kríze

SPRÁVY
4 /

Na Slovensku pribudlo v piatok 14 nových pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19, negatívnych vzoriek bolo 354. V sobotu pribudlo zatiaľ najviac 41 nových prípadov, 399 testovaných vzoriek bolo negatívnych, takže celkový počet ľudí s týmto ochorením na Slovensku je aktuálne 178.

Zo slovenských nemocníc prepustili už siedmich pacientov, ktorých liečili na ochorenie COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová:

„Traja pacienti z Univerzitnej nemocnice Bratislava sú už prepustení, traja sú prepustení z Fakultnej nemocnice Trenčín a jeden prepustený pacient je z Banskej Bystrice. Prepustení pacienti ešte dva týždne zostávajú z preventívnych dôvodov v domácej izolácii.“

V piatok večer po ustanovujúcom zasadnutí nového parlamentu premiér Peter Pellegrini podal do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej  demisiu svojej vlády, aby hlava štátu mohla v sobotu popoludní vymenovať novú vládu Igora Matoviča.

Pri tejto príležitosti sa Zuzana Čaputová poďakovala končiacemu vládnemu kabinetu a premiérovi. Ocenila, že v čase, kedy Peter Pellegrini viedol vládu, došlo k viacerým pozitívnym zmenám. Vyzdvihla najmä schopnosť kabinetu pohotovo reagovať na zdravotnú krízu súvisiacu so šírením nového koronavírusu na Slovensku.

Prezidentka vyzdvihla spoluprácu s končiacim premiérom slovami:

„Na záver sa vám chcem poďakovať za to, že sme ako ústavní činitelia mali korektné vzťahy, že som sa na vaše slovo mohla spoľahnúť a že sme vždy komunikovali otvorene a bez postranných úmyslov. Nepovažujem to za samozrejmosť a vážim si to.“

Nedá sa nevšimnúť si, že výraznú popularitu odchádzajúceho premiéra Petra Pellegriniho, ktorému podľa výsledkov  prvého povolebného prieskumu AKO pre TA3 dôveruje po prezidentke Čaputovej (78,2 %) až 74,2 % občanov (víťazovi volieb Igorovi Matovičovi 63,5 %), sa snažia v očiach občanov oslabiť liberálne médiá a rôzni „experti“ naladení proti Smeru.

Poukazujú na údajné zlé zvládnutie koronavírusovej krízy, hoci odborníci aj zo svetových zdravotníckych organizácií, napriek niektorým detailom, označujú prístup Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ za správny a zodpovedný, nehovoriac o enormnom nasadení zdravotníkov a ďalších zložiek štátu v spojení s príkladnou disciplinovanosťou Slovákov a Sloveniek pri dodržiavaní prijatých vládnych opatrení.

Napokon o niečom svedčí aj pomerne nízky počet infikovaných ľudí, zatiaľ bez ťažkého priebehu ochorenia na COVID-19 a bez priamych obetí na životoch. Pre porovnanie v Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 793 ľudí, čo je zatiaľ najviac za jeden deň. Oznámil to v sobotu večer šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli. Celkový počet obetí v tejto ťažko skúšanej krajine tak dosiahol 4 825.

Je dôležité, aby novonastupujúca slovenská vláda pokračovala v úsilí tej predchádzajúcej vyrovnať sa s koronavírusovou krízou čo najlepšie, následne eliminovať škody spôsobené občanom a firmám na najnižšiu možnú mieru, aby sa naša krajina v spolupráci s okolitým svetom čo najskôr dostala do normálneho životného rytmu.

Viacerí vravia, že svet sa zmení a už nič nebude také, ako pred touto veľkou pandémiou. A možno budeme k sebe navzájom ľudskejší…

Autor: (tom), Foto: ilustračné