Vladimír Sklenka a Ján Kollár: Nová kniha o Kostiviarskej a Jakube

História
0 /

Mestské časti Kostiviarska a Jakub majú knihu o svojej minulosti. Po knihách Radvaň – monografia mestečka, Sásová a Rudlová – monografia obcí, Majer a ďalších z výnimočnej edície na Slovensku. tak aj obce, ktoré patrili medzi najstaršie na území mesta Banská Bystrica majú teraz spracovanú svoju minulosť a identitu.

I keď sa nevíri prach po odstrele vo vápencovom lome a jeho zariadení v Kostiviarskej, poslednej no najväčšej industriálnej stavbe v tejto lokalite, historická nostalgia v ľuďoch zostala. Svätý Jakub a Kostiviarska boli rozsiahlejšie osídlené v prvej vlne nemeckej kolonizácie.

„Kostiviarska bola výnimkou, lebo mala slovenské osídlenie a nazývala sa Slovenskou dedinou. Kostiviarskej patrí aj primát v tom, že ako jedna z mála dedín mala aj svoje námestie ako slobodné kráľovské banské mesto banská Bystrica. Námestie v Kostiviarskej sa nazývalo Kozie námestie. Obidve dediny boli situované okolo dolného toku potoka Bystrica v rámci chotára slobodného kráľovského banského mesta Banská Bystrica,“

hovorí historik Vladimír Sklenka.

vladimir sklenka

Bolo to miesto premien a prosperity od stredoveku až po novovek. Je totiž mimoriadne zaujímavé to, že na malom priestore s množstvom drevených hrablí na potoku Bystrica zachytáva­júcich plaviace drevo potrebné pre industriálnu činnosť, bolo v minulosti sústredených mimoriadne veľa technických stavieb. Huty, hámre, mlyny, valcha a dokonca papiereň v Kostiviarskej boli významným svedectvom historickej doby. Hoci sa tu drahé kovy priamo neťažili, tu sústredené a vybudované industriálne stavby slúžili práve na ich finálne spracovanie.

Na začiatku 20. storočia otvorenie prevádzky vápenky vo Svätom Jakube dalo bodku takémuto druhu stavieb. Železnica Banská Bystrica – Dolná Štubňa postavená v 30. – tych rokoch 20. storočia prechádzajúca chotármi obidvoch obcí v členitých terénnych podmienkach s tunelmi tvorí významné technické dielo staviteľského umenia tej doby.

jakub historia

Publikácia Svätý Jakub a Kostiviarska – monografia obcí akcentuje a predstavuje všetky najdôležitejšie informácie v písomnej a fotografickej podobe. Autorský kolektív musel vyvinúť veľké úsilie pri tvorbe publikácie, získavaní jednotlivých faktov, niekedy len z torzovitých a neúplných materiálov, do ucelených tematických kapitol z oblasti histórie, geografie, etnológie, archeológie, architektúry, výtvarného umenia a ďalších. Súviselo to s faktom, že napriek významu mesta Banskej Bystrice sa doteraz nevenovala ucelená osobitná pozornosť histórii sídel v historickom chotári mesta Banská Bystrica.

„Z hľadiska koncepcie publikácie je monografia venovaná predovšetkým historicky najcharakteristickejšiemu obdobiu do roku 1970, kedy obce Jakub a Kostiviarska stratili svoju samostatnosť a stali sa súčasťou mesta Banská Bystrica. Z hľadiska metodického tvoria podstatu publikácie kapitoly s historickou dimenziou, ktoré dopĺňajú ďalšie, špeciálne sa viažúce k jednotlivým spoločen­ským oblastiam – cirkev, školstvo, kultúra a ďalšie,“

uvádza  spoluautor publikácie Ján Kollár.

jan kollar

Vzhľadom na rozsah publikácie nebolo možné zaradiť všetky dostupné materiály a jedinečný obrazový materiál. Napriek tomu sme sa snažili vyselektovať z tohto materiálu to najdôležitejšie a najpodstatnejšie, aby sme umožnili čitateľom nielen nahliadnuť do minulosti týchto obcí, ale aj pochopiť myslenie a život ľudí, ktorí tu žili.

Veríme, že táto kniha neostane len spomienkou na význam týchto obcí, ale podporí rozvoj tohto územia v rámci mesta Banskej Bystrice.

 

obalka Jakub a Kostiviarska (1)

Autor: Vladimír Sklenka a Ján Kollár, Foto: archív a ilustračné