Vláda bude v stredu rokovať o vyhlásení celoplošného lockdownu pre všetkých

SPRÁVY
18 /

Minulý týždeň schválila vláda Eduarda Hegera vzhľadom na kritickú situáciu v súvislosti s pandémiou nový CVID automat a zaviedla tzv. lockdown pre neočkovaných. Po pár dňoch bude vládny kabinet rokovať o prijatí celoplošného lockdownu pre všetkých.

Lockdown (z angličtiny) znamená  dočasné uzamknutie, uzáveru , hromadnú karanténu na danom území či zákaz voľného pohybu osôb, uzavretie ekonomiky a spoločnosti.

Eduard Heger

Eduard Heger

V stredu 24.11. 2021 bude tradične od 10:00 h zasadať vláda. Podľa informácií TASR jednou z tém, o ktorých bude kabinet predsedu vlády Eduarda Hegera diskutovať, je aj tzv. lockdown pre všetkých. Toto riešenie pripúšťal už cez víkend. Zdôvodňoval to zhoršujúcou sa pandemickou situáciou a ochranou nemocníc.

Líder najsilnejšej opozičnej strany  Hlas-SD Peter Pellegrini hovorí, že o tvrdom lockdowne možno uvažovať len vtedy, ak dokáže vláda zasiahnutým prevádzkam okamžite poskytnúť pomoc.

Opozičný Smer podáva pre najnovšie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva obmedzujúce verejné podujatia a vstup do prevádzok podnet na Ústavný súd. Ako na tlačovej konferencii uviedol šéf strany Robert Fico, od Ústavného súdu žiadajú pozastavenie účinnosti vyhlášok:

„Tieto vyhlášky nesledujú legitímny cieľ. Ich účelom nie je boj s pandémiou, ale tlačenie ľudí do očkovania.“

Smer na pondelkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že keď sa na Slovensku zavedie tvrdý lockdown, narobí obrovské finančné škody, ktoré sa podnikateľom budú len ťažko naprávať.

„Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (otvorí na vláde otázku zavedenia núdzového stavu v rámci návrhu na sprísnenie opatrení,“

TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Núdzový stav je stále v hre, minister zdravotníctva preto opätovne otvorí otázku o jeho zavedení. O jeho forme ešte bude diskusia so všetkými zainteresovanými.“

Ako zdôraznila, voči partnerom chce byť minister korektný, preto bude rezort o detailoch informovať komplexne až po prerokovaní všetkých detailov na vláde.

Vladimír Legvarský

Vladimír Lengvarský

O lockdowne hovorí aj minister vnútra Mikulec

Zavedenie tvrdého lockdownu pre všetkých a núdzového stavu, ktorý s tým súvisí, sú témy, o ktorých sa hovorí. V pondelok to pre médiá potvrdil minister vnútra Roman Mikulec:

„Zavedenie tvrdého lockdownu je naďalej témou. Momentálne sú opatrenia nastavené tak, ako to bolo dohodnuté minulý týždeň, a je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že toto nie je len o tom, ako rozhodne vláda alebo konzílium odborníkov, ale o nás všetkých. Je to spoločná zodpovednosť.“

Roman Mikulec

Roman Mikulec

Ak sa ukáže, že opatrenia nezaberú, budeme musieť podľa Mikulca pristúpiť k razantnejším opatreniam, a to je už len tvrdý lockdown s tým, že téma núdzového stavu je rovnako aktuálna.

Zatiaľ to vyzerá tak, že koaličné strany sú viac či menej naklonené podporiť celoplošný trojtýždňový lockdown okrem SaS, k vyhláseniu núdzového stavu  sú už opatrnejšie.

Najbližšie sa budeme venovať aj kontroverznej téme povinného očkovania, ktorú spod stola vytiahol Edurd Heger a opäť rozdelil spoločnosť.

Zdroj: TASR a (tom)