V sobotu 20. apríla 2024 sa v areáli SOŠ Pod Bánošom uskutoční tradičné Otváranie Bánoša + program

SPRÁVY
4 /

Deň „D“ pre farmárov v našom kraji s chuťou jari sa blíži.  Už túto sobotu 20. apríla 2024 o 10:00 hod. začne v areáli SOŠ Pod Bánošom 80 už tradičné  „Otváranie Bánoša“. Prinášame vám program tohto zaujímavého podujatia.

Tradičná chuť  jari v Rudlovej

Svoje miesto tu budú mať opäť včelári, rezbári, remeselníci, záhradkári, drobnochovatelia, detská škola varenia a množstvo ľudových výrobkov. Návštevníci môžu  oceniť kvalitné domáce a tradičné produkty z regiónov Horehronie, Gemer, Novohrad, Podpoľanie, Hont či Tekov.

Pôjde  hlavne o syry a mliečne výrobky, gazdovské mäsové špeciality, jahňacinu, hydinu, včelárske či bylinné produkty, ovocie, zeleninu, vína aj remeselné pivo. Pripravené budú aj sprievodné akcie pre záhradkárov, chovateľov domácich zvierat, včelárov, gazdinky a deti, ktoré si môžu vyskúšať varenie v Detskej škole varenia v jedálni.

Pochutiť si budú môcť ľudia na rôznych druhoch gulášov, haruli, trhancoch a ďalších pochutinách z rodinných fariem, vrátane výborných sladkostí. Zaujme aj výstava drobnochovateľov, ukážky sokoliarstva, včelárstva, apiterapie či jazdenie na koňoch.

Naslovovzatí odborníci poskytnú záujemcom neoceniteľné informácie o včelách a ich produktoch, o sadení a ošetrovaní ovocných stromov, jednoducho o všetkom, čo potrebuje  človek v záhradke či na chalupe.

Po celý deň bude návštevníkom aj farmárom vyhrávať skvelá ľudová hudba Jána Maka, pripravené sú vystúpenia ďalších ľudových súborov.

„Snažíme sa o to, aby sme predstavili hlavne prvovýrobcov a ich produkty. Na trhoch nenájdete žiadne výrobky z masovej výroby alebo z dovozu,“

hovorí Pavel Fiľo, riaditeľ SOŠ Pod Bánošom.

Organizátormi sú SOŠ Pod Bánošom v spolupráci s Vidieckym parlamentom BB, OZ Tradičná chuť regiónov Slovenska, BBSK a Mesta Banská Bystrica. Vstupné na podujatie je 2 €, dieťa do 15 rokov v sprievode dospelej osoby zdarma.

Je zabezpečená bezplatná kyvadlová doprava z Radvane cez Fončordu k SOŠ pod Bánošom. Pre návštevníkov je pripravený bohatý program.

Program Otvárania Bánoša 20. apríla 2024

10:00 Otvorenie a príhovory hostí

10:30 Detské divadelné predstavenie Divadla pod balkónom Havo Slavo

12:00 Detská škola varenia

13:00 Škola štepenia a ošetrovanie ovocných stromčekov

Sprievodné aktivity

– Farmársky trh: predaj kvalitných domácich potravín priamo od farmárov,

– Tradičné jedlá a remeslá z nášho regiónu

– Výstava Slovenského zväzu drobnochovateľov

– Ukážky sokoliarstva, včelárstva, apiterapie, jazdenie na koňoch

– animačné programy pre deti

–  Čipkárky z klubu Riečička pri RCR ÚĽUV, ukážky paličkovania čipiek stredné Slovensko

– Animačné programy pre deti

– Vystúpenie DFS Graniarik

– Novohrad pod šiatrom s ĽH Ďatelinka

–  Mužská spevácka skupina Borovô z Medzibrodu

– Ľudová hudba Makovci so svojimi sólistami po celý deň

Nezabudnite si na sobotu 20. apríla 2024 rezervovať čas na návštevu Otvárania Bánoša v Rudlovej. Oplatí sa prísť každému aspoň na chvíľu.

Autor: (tom), Foto: ilustračné