V slovenskej reprezentácii na MS v Mas-Wrestlingu v Uzbekistane sú aj dvaja Banskobystričania

ŠPORT
0 /

V dňoch od 7 do 10. septembra 2023 v meste Khiva (Uzbekistan) v rámci festivalu World Ethnosport uskutočnia majstrovstvá sveta v Mas-Wrestlingu. V nedeľu 3. septembra odletela do dejiska MS slovenská reprezentácia, v ktorej sú aj dvaja Banskobystričania – Jozef Buvala a Oliver Kurek z klubu Mas-Wrestling Banská Bystrica.

Slovenská reprezentácia na MS v Mas-Wrestlingu

Obaja pretekári z Banskej Bystrice budú súťažiť v kategórií muži do 80 kg v silnej konkurencii najlepších borcov  v Mas-Wrestlingu na svete. Pre Jozefa Buvalu to budú prvé majstrovstvá sveta, Oliver Kurek absolvuje už svoje druhé MS.

Banskobystrickí pretekári Oliver KurekJozef Buvala majú výbornú silovú formu a určite budú dobrou konkurenciou pre ostatné krajiny. Naši reprezentanti z Banskej Bystrice trénujú v priestoroch Fitness Sásová, kde majú potrebné vybavenie na Mas-Wrestling.

Reprezentácia Slovenska horný rad zľava: Ján Matej - prezident, Ema Mišovčíková - ženy do 55 kg, Viktória Vaczyová - ženy do 65 kg, Ján Matej ml. - reprezentačný tréner, Ján Mišovčík - medzinárodný rozhodca, Oliver Kurek – viceprezident, muži do 80 kg; dolný rad zľava - Oliver Sidorjak muži do 105 kg, Jozef Buvala - muži do 80 kg, Jana Vašková - ženy do 85 kg, Atila Kitanovič - muži do 90 kg, Monika Kačmárová - juniorky do 70 kg (na fotografii chýba Natália Matejová - juniorky do 60 kg).

Reprezentácia Slovenska horný rad zľava: Ján Matej – prezident, Ema Mišovčíková – ženy do 55 kg, Viktória Vaczyová – ženy do 65 kg, Ján Matej ml. – reprezentačný tréner, Ján Mišovčík – medzinárodný rozhodca, Oliver Kurek – viceprezident, muži do 80 kg; dolný rad zľava – Oliver Sidorjak muži do 105 kg, Jozef Buvala – muži do 80 kg, Jana Vašková – ženy do 85 kg, Atila Kitanovič – muži do 90 kg, Monika Kačmárová – juniorky do 70 kg (na fotografii chýba Natália Matejová – juniorky do 60 kg).

Slovenská reprezentácia má 4 mužov, 3 ženy a 2 juniorky, ktorí budú bojovať o svetové tituly v Uzbekistane. Majstrovstiev sveta sa zúčastní viac ako 200 súťažiacich z  20 krajín  celého sveta v rôznych hmotnostných kategóriách. Mas-Wrestling vo svete stále napreduje a bojuje o zaradenie medzi olympijské športy.

Ďalšou súťažou, ktorej sa zúčastní  slovenská reprezentácia, budú novembrové Majstrovstvá Európy v Budapešti.  My budeme držať palce našim reprezentantom v Mas-Wrestlingu na MS i ME.

Mas-Wrestling

Na prvý pohľad je to veľmi jednoduchý šport. Dvaja súperi sedia oproti sebe predelení doskou dlhou 210 cm a vysokou 24 cm, o ktorú sa zapierajú nohami. V ruke držia drevený kolík dlhý 50 cm.

Úlohou pretekára je svojho súpera prehodiť na svoju stranu alebo mu vytrhnúť drevený kolík z ruky. Nezáleží na tom či je pretekár starý alebo mladý, či je to žena alebo chlap. Pokiaľ dokáže držať v ruke kolík a vie byť zapretý nohami o stredovú dosku, môže robiť tento šport.

Tento šport je populárnejší a rozvinutejší skôr na východnej časti sveta, kde sú pretekári technicky zdatnejší, no vo veľa prípadoch im chýba sila. U nás Európanov je to naopak, keďže sme začínali skôr silovo ako technicky v Mas-Wrestlingu. Pred nami je ešte dlhá cesta naučiť sa technické prvky tohto športu, v ktorom vyhráva technika nad silou, ale prvé úspešné výsledky sa už objavujú.

 

Autor: (tom), Foto: Ivan Levický a ilustračné